בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
להסתדרות יש את הכוח
"עובדים דורשים שביתה כללית" קראו עובדים בעצרת בנוכחות אלפי עובדים מול בית ההסתדרות
1,527

במפגן כוח מרשים, עשרת אלפים חברי וחברות ההסתדרות הפגינו ביום חמישי ה־4 באוגוסט ברחבת בית ההסתדרות בתל אביב. העובדים קראו "עובדים דורשים צדק חברתי" והחזיקו שלטים בעד מאבק האוהלים לדיור בר־השגה, שכר הוגן, בריאות שיוויונית וחינוך חינם — ניגוד חריף להצהרתו של עיני כי "חינוך ובריאות חינם הם לא פרקטיים".

הנכונות להילחם ולהצטרף לגל המחאה החברתי חסר־התקדים הייתה מאוד בולטת ועומדת בסתירה לחוסר־הנכונות של עיני לנקוט צעדים בשטח לקידום המאבק, ובעיקר התעלמותו מנשק השביתה הכללית שהיה יכול להיות מכריע במאבק. ניכר מהאווירה בקהל ובנאומים של נציגי העובדים שהם רק מחכים להחלטה רשמית כדי לצאת להפגנות ולשביתה. אך עבור עופר עיני האירוע שימש בסך־הכול לשחרור קיטור בניסיון לשמר את מעמדו נוכח הלחץ העצום מלמטה.

פעילים ופעילות מתנועת מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה וגייסו תמיכה לרעיון של הכרזה על שביתת אזהרה כללית בת יממה. יחד עם עובדי נמל, מצילים, עובדי קבלן בעיריית ת״א ואחרים קראנו "עובדים דורשים שביתה כללית". עובדי הקבלן גם קראו במהלך נאומו של עיני סיסמאות נגד העסקה קבלנית.

מצער היה לראות מספר רב של פעילים מתנועת 'דרור ישראל' (הנוער העובד והלומד) מקיפים את העובדים ומנסים להשתיק בכוחנות את הקריאות לצעדים ארגוניים ממשיים ואת הביקורתיות כלפי עיני. תנועות שטוענות לתמיכה בדרישות לדיור ובריאות חינם ולדיור ציבורי נאות בזול יצטרפו לקריאה לשביתה כללית, ולא יפעלו להשתקת ביקורת מהשטח על התגייסותו של עיני להחלשת המאבק.

ההפגנה המשמעותית בבית ההסתדרות הייתה בכל זאת מוגבלת בהיקפה. אחרי שנים של ריסון מאבקים, כל מה שהיה נחוץ הוא הסכמה זריזה של עיני כדי להוציא אלפי עובדים להפגנה. לא נדרש כאן מאמץ מיוחד. אך להסתדרות יש את הכוח להעצים בצורה דרמטית את המאבק על יוקר המחייה מול ממשלת נתניהו באמצעות צעדים ארגוניים.

ועדי עובדים יוכלו לחזק את המאבק באופן מיידי אם ייכנסו למעורבות ישירה במאהלי המחאה, יארגנו הפגנות מחאה, יקיימו אסיפות הסברה, ידונו בדרישות שעולות במאבק — במידת האפשר יחד עם פעילי האוהלים — ובצעדים אפשריים לחיזוק המאבק, כולל עיצומים מקומיים. במקביל יש לקרוא להנהגת ההסתדרות לאפשר את החרפת המאבק ולהכריז לאלתר על שביתת אזהרה כללית במשק!




תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.