הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המחאה לשחרור עצורי משט "גלי החופש"
מחאה בינלאומית בעקבות כליאתם בישראל של פעילי שלום ועיתונאים מחו״ל שהפליגו לרצועת עזה בסולידריות עם 1.5 מיליון תושבי הרצועה החיים בעוני תחת מצור ■ פעילי מאבק סוציאליסטי קיימו משמרת מחאה מול משרד הביטחון בת״א
1,327

שתי ספינות משט "גלי החופש" עשו את דרכן בתחילת החודש לרצועת עזה במטרה להביע סולידריות עם 1.5 מיליון תושבי הרצועה החיים בעוני מחפיר תחת המצור. על הספינה הקנדית "תחריר" הועמס גם מטען סמלי של תרופות.

לאחר שביום שישי ה־4 בנובמבר השתלטו בכוח ספינות חיל־הים הישראלי על ספינות המחאה במים הבינלאומיים, נעצרו 27 העיתונאים והפעילים ונכלאו בבית־הסוהר גיבעון שברמלה.

משט "גלי החופש"

משטי המחאה הבינלאומיים נגד המצור על רצועת עזה החלו בשנת 2008, על רקע הידרדרות חמורה בתנאי המחיה של תושבים ברצועה. שני המשטים הבינלאומיים הראשונים באוגוסט ובאוקטובר באותה שנה הגיעו ליעדם, אך מאז טורפדו שאר המשטים בהחלטת ממשלות אולמרט ונתניהו.

כזכור, במהלך ההשתלטות הצבאית הראוותנית על "משט החופש" במאי 2010, נורו למוות תשעה פעילים שעה שחלק מנוסעי ספינת המרמרה הטורקית החליטו להיאבק כנגד ההשתלטות ובמקום התפתח עימות.

לאחר שבקיץ האחרון סיכלה ממשלת נתניהו את "משט החופש השני" בסיוע אקטיבי מצד ממשלות טורקיה ויוון, היוזמה האחרונה של משט "גלי החופש" התארגנה בחשאי ומתוך כוונה לשלוח בכל פעם באותו האופן "גל" של ספינות מחאה.

חרף השתקת הפרשה בתקשורת הממסדית, חלק מן העצורים והעצורות שוחררו בינתיים וסיפרו על יחס משפיל, מניעת שינה, מניעת קשר טלפוני, חיפושים פולשניים ואף צילום בעירום אחורי.

בתום 72 שעות הובאו בפני שופט, שאמר לטענתם כי ניתן להחזיקם בכלא ללא כתב־אישום במשך חודשיים, אלא אם יחתמו על מסמך גירוש. הפעילים והפעילות מסרבים לחתום על המסמך המדובר מכיוון שהוא כולל הצהרה שקרית בדבר כניסה "וולונטארית" ו"בלתי חוקית" לישראל, בעוד שבמציאות הם נחטפו לישראל תחת איומי נשק בניגוד לרצונם.

תקופת המעצר הארוכה ביותר של פעילים ופעילות במשטי המחאה הקודמים הייתה ביולי 2009, אז אולצו חלק מהפעילים להישאר במעצר במשך שמונה ימים. נכון לעכשיו, כל העצורים אמורים להשתחרר בימים הקרובים, אך הדבר לא ודאי.

צפו בעדותה של העיתונאית האמריקאית ג׳יהאן חפיז, שהייתה על הספינה הקנדית:

מחאה בינלאומית

במסגרת המחאה הבינלאומית שהתארגנה בעקבות ההשתלטות על המשט ומעצר הפעילים והעיתונאים, נשלחו מכתבי מחאה לשגרירים ישראליים ואורגנו משמרות מחאה. בבוסטון שבארה״ב התפרצה קבוצת מפגינים מתנועת המחאה החברתית אל בניין הקונסוליה הישראלית. רבים מהמפגינים זועמים על ההסכמה בשתיקה של ממשלות אירלנד וקנדה למעצרים.

פעילי מאבק סוציאליסטי אירגנו משמרת מחאה מול משרד הביטחון שבבסיס הקרייה בתל אביב ביום שלישי בערב (9 בנובמבר). בין השאר קראנו לשחרור מיידי של העצורים — ובהם עמיתנו האירי חבר הפרלמנט האירופי פול מרפי (המפלגה הסוציאליסטית) — להפסקת הדיכוי של פעולות המחאה, להסרת המצור ההתקפי מרצועת עזה ולסיום הכיבוש.

כמו כן, קראנו להתנגד לשימוש הציני והצבוע שעושה ממשלת נתניהו בסבל שגורם טרור הרקטות על יישובי הנגב והשפלה. ההתנגדות לטרור נגד אזרחים לא יכולה להיות חד־צדדית. נחוצה תנועה חברתית רחבה של ישראלים ופלסטינים מהשורה לצדק חברתי ולשלום, שתתנגד לגזענות, לכיבוש, למצור ולטרור.

בעקבות הלחץ הבינלאומי שנוצר לאחר הרג הפעילים ב־2010 נאלצה ממשלת נתניהו לבטל חלק מהמגבלות על הכנסת סחורות לרצועה, כמו כוסברה ושוקולד. ליברמן אמר אז כי בממשלה "מוכנים להסיר את המצור בתמורה לביקורים סדירים של הצלב האדום" אצל גלעד שליט. בינתיים המצור עוד נאכף ורק התירוצים השתנו.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.