הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
צעדת יום האישה הבינלאומי בירושלים
צעדת יום האישה הבינלאומי בירושלים התקיימה על רקע מאבקי הנשים הגוברים של השנה והחודשים האחרונים
1,209

הצעדה שאורגנה על־ידי פעילי ה"מעברה", קבוצה שצמחה מתוך המאבק למען דיור ציבורי בירושלים, בשיתוף עם כוח לעובדים ומאבק סוציאליסטי, צעדה ממרכז העיר לבית רה״מ בסימן מאבק מחוסרות הדיור בירושלים, מאבק עובדי הרכבת שמובל על־ידי אישה (גילה אדרעי) ומאבקי עובדות קבלן מתחומי החינוך, הבריאות והרווחה.

בין המשתתפות בצעדה היו נשים חד־הוריות ומחוסרות דיור, עובדות קבלן פלסטיניות ממעונות האוניברסיטה העברית בירושלים, פעילות ופעילי כוח לעובדים ומאבק סוציאליסטי. הצועדות והצועדים קראו בין השאר: "די לסקסיזם, די לאפליה — אין כזה דבר משכורת שנייה", "יהודיות וערביות — ניאבק מאוחדות", "יהודיות וערביות — בסקסיזם נלחמות", "מפסיקות לפחד — מתחילות להתאגד".

לאחר הצעדה היו נאומים של מספר נשים ממאבקים בולטים בירושלים בשנה האחרונה. פאטמה שתאווי, יו״ר ועד עובדי הניקיון במעונות האוניברסיטה העברית סיפרה בנאומה כיצד חברות הקבלן מנסות בכל דרך להימנע מלשלם להן אפילו זכויות שמוקנות להן על־פי חוק. היא סיפרה כי מאז שהעובדות התאגדו במסגרת ארגון כוח לעובדים והתחילו להיאבק, התחלפה חברת הקבלן שמעסיקה אותן, וכיום העובדות מקבלות את הזכויות שמגיעות להן על־פי החוק ומרגישות מודעות לכוח שלהן.

נציגה של פורום המאבק למען הדיור הציבורי הדגישה בנאומה כי רוב הנאבקים למען דיור ציבורי ונגד פינויים מדירות הם נשים. היא סיפרה על הצלחות למנוע חלק מהפינויים ולהשיג פתרונות מסוימים עבור המשפחות.

הדוברת האחרונה הייתה תמר ל׳, פעילה בתנועת מאבק סוציאליסטי בירושלים, שאמרה כי המשבר הקפיטליסטי פוגע בעיקר בנשים, כיוון שהן רוב כוח העבודה בשירותים הציבוריים שמקוצצים ומופרטים. תמר התייחסה גם לכיבוש ולמחיר שהוא גובה מנשים פלסטיניות שנאלצות להתמודד לצד הדיכוי והאפליה על בסיס מגדרי ומעמדי גם עם גזענות ודיכוי לאומי. עוד היא הדגישה שמפלגות הממסד אינן מסוגלות לתת פיתרון אמיתי לאפליית הנשים בחברה, משום שהן מחויבות לשימור השיטה הקפיטליסטית שאחראית לבעיות החברתיות שמהן סובלות הנשים, וכי נשים וגברים, עובדות ועניות זקוקות לארגוני מאבק עצמאיים משלהן, כולל מפלגת עובדות ועובדים המונית, שתוכל להוות את חוד החנית של המאבקים נגד עוולות השיטה הקפיטליסטית.

המאבקים של החודשים והשנים האחרונות, שלנשים יש בהן חלק מוביל ומרכזי, מצביעים על הרצון לשינוי חברתי עמוק. שינוי כזה יכול להיות מושג רק כחלק מהמאבק להחלפת הקפיטליזם בשיטה סוציאליסטית, אשר פועלת למען כלל החברה ולא למען מיעוט מנצל.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.