הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"כן לתקציבים לשכונות, לא לתקיפות גזעניות!"
מאות הפגינו בירושלים ובתל אביב נגד מדיניות הממשלה שהובילה להידרדרות המצב בשכונות דרום תל אביב ולהתפרצות גל האלימות כלפי מבקשי המקלט והמהגרים ■ אל מול הסכסכנות הגזענית דרוש מאבק מאוחד למען השקעה מאסיווית בשכונות הדרום ונגד הממשלה והעירייה
1,750

ההפגנה המדוברת התקיימה ביום חמישי האחרון, 24 במאי, פחות מיממה לאחר התקיפות האכזריות נגד מבקשי מקלט ומהגרים, ונגד רכושם, בשכונות דרום תל אביב שביצעו בריונים כהניסטים ותושבים מוסתים בתום הפגנה סוערת של כ־1,000 מתושבי השכונות הוותיקים, שבמהלכה נאמו והסיתו פוליטיקאים ממפלגות השלטון הליכוד וקדימה, לצד הכהניסטים. 11 נעצרו, אך ביניהם לא היה אפילו אחד מאותם הפוליטיקאים הלאומנים שניצלו את מצוקת התושבים נוכח המצב החברתי המידרדר בשכונות כדי לקדם את סדר־היום הגזעני שלהם. משמעות סדר־היום הזה היא ליבוי של מלחמת עניים בעניים כהסחת דעת צינית מהעושק, ההזנחה והאפליה של אותם תושבים ותיקים על־ידי המדיניות הניאו־ליברלית של העירייה והממשלה ועל־ידי השיטה הקפיטליסטית בכללותה. מובן שח״כ מירי רגב מהליכוד, שכינתה את מבקשי המקלט הסודאנים "סרטן בגוף שלנו", מעדיפה למצוא שעיר־לעזאזל ולטפח תפיסות גזעניות כדי לטרפד מאבק נגד המדיניות האכזרית של הגזל והניצול שהמפלגה, הממשלה והשיטה שלה מייצגות. אין זה פלא שראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, מצטרף גם הוא למקהלה ומוביל באופן צבוע קמפיין שמטרתו לכלוא ולגרש את מבקשי המקלט והמהגרים.

פיתרון אמיתי למצוקות בדרום העיר עובר במאבק מעמדי מאוחד של התושבים הוותיקים בשכונות יחד עם המהגרים ומבקשי המקלט, למען: השקעה מאסיווית במרכזי סיוע לפליטים בכל רחבי העיר, ובמיוחד בשכונות האמידות יותר; סוף לאפליית שכונות הדרום ומעבר להשקעה מאסיווית בתשתיות ובשירותים לקהילה, כמו גם בחיזוק שירותי הרווחה, בבניית דיור ציבורי נאות ונגיש בשכונות הדרום; ויצירת מישרות בשכר מחייה עבור כלל התושבים, לרבות מהגרים ומבקשי מקלט.

בתוך כך ובמקביל להפגנות בערים שונות ברחבי העולם, הפגינו ביום שישי האחרון כמאתיים מבקשי מקלט מאריתריאה מול שגרירות אריתריאה בתל אביב, במחאה נגד הרודן איסיאס אפוורקי, שעימו מקיימת ממשלת ישראל יחסים דיפלומטיים חמים.


מאות המפגינות והמפגינים ביום חמישי האחרון, 24 במאי, קראו סיסמאות נגד ההסתה ומדיניות הזנחת השכונות והקיצוצים של ממשלת נתניהו וקראו להפיל אותה. פעילות ופעילי תנועת מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה וקראו סיסמאות כגון: "דורשים שיקום ורווחה, לא גזענות והסתה", "הימין הקיצוני, צא מהשכונה שלי", "ממשלה של גזענים, מסכסכת בין עובדים".

ההפגנה בתל אביב התאספה בגינת לוינסקי שבאזור התחנה המרכזית והחלה כמפגן כוח מרשים ומשותף של עשרות ישראלים, מהגרים ומבקשי מקלט. למרות ניסיונות המשטרה למנוע את הצעדה שתוכננה לעבר מטה תנועת הליכוד בבניין מצודת זאב במרכז העיר, צעדו בכל זאת כמאתיים איש.

קבוצה גדולה של פליטים שרצו להצטרף לצעדה נמנעו מכך בשל איסור המשטרה שלבסוף גם עיכבה לחקירה את מארגן ההפגנה, ליאור קיי, עובד סוציאלי ופעיל תנועת חד״ש. ליאור אמר שגדל בשכונות דרום העיר ולכן נדחף לארגן את האירוע. בדברים שנשא במהלך ההפגנה תיאר כיצד גם בעבר המצוקה ותחושת חוסר הביטחון היו קיימות בשכונות וכיצד גם אז הממשלות השונות דאגו להסיט לכיוונים שונים את זעם התושבים כדי להחליש את האפשרות של מחאה נגד השלטון.

ראוי לציין כי לקראת תום ההפגנה מול בית מפלגת השלטון הצטרפו עשרות פעילים נוספים מתנועת המחאה החברתית. המאבק בסכסכנות הגזענית שמלבה ממשלת הימין הקפיטליסטית יחד עם הכהניסטים הוא אחת המשימות של תנועת המחאה החברתית.

במקום הסתה, דורשים רווחה ופרנסה

פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי, יואב שגיא ונאור קפולניק, נשאו דברים במהלך ההפגנה בת״א והסבירו כי הסטת הזעם לעבר הפליטים, ארגוני זכויות אדם וארגוני שמאל מסייעת לממשלה למסמס את המאבקים בשכונות למען דיור, רווחה, תשתיות ופרנסה. זהו גם ניסיון למנוע חיבור בין הזעם בשכונות לתנועת המחאה החברתית הרחבה.

חשוב מאוד שהתארגנויות שפועלות כחלק מתנועת המחאה יתגייסו למאבק נגד ההסתה מצד הממשלה. חשוב גם שגורמים שמסייעים לקדם את המחאה בשכונות נגד מדיניות העירייה והממשלה יצטרפו בגלוי למאמץ לחסום את הימין הקיצוני. את הזעם המוצדק של תושבים שסובלים מהזנחה יש להפנות נגד האשמים האמיתיים במצב: הקואליציה של רון חולדאי בעיריית תל אביב, ממשלת ההון של נתניהו, ומדיניות ההפרטות והקיצוצים ברווחה ובשירותים ציבוריים שיישמו כל הממשלות בשנים האחרונות.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.