לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תל־אביב־יפו
עובדי "תל־אופן" מתאגדים
על רקע הרעה מתמשכת בתנאי העבודה בשירות השכרת האופניים "תל־אופן" בתל־אביב, החלטנו, עובדי השירות, להתאגד
2,413

2,413

הכתבה הבאה פורסמה בעיתון המאבק בתחילת החודש. מאז המשיכה הנהלת "תל־אופן" בניסיונותיה לפגוע בהתארגנות העובדים. ב־11 בנובמבר פוטר חבר ועד הפעולה נאור קפולניק בהליך לא תקין ובתואנה של "צמצומים". למחרת פוטר עובד נוסף הקשור להתארגנות באותו האופן. בעקבות לחץ מצד ההסתדרות הלאומית הומרו הפיטורים בינתיים בחופשה בתשלום. סידור העבודה החדש של עובדי המוקד הטלפוני כלל קיצוץ דרסטי במספר המשמרות. עובדים במחלקת הבקרה, ממנה הוצאו לחופשה בתשלום שלושה עובדים בחודש האחרון, התבקשו להשתבץ למשמרות של 12 שעות ביום, אף שההנהלה ממשיכה לטעון שקיים "עודף כוח־אדם" במחלקה. העובדים שוקלים צעדים ארגוניים.


שירות "תל־אופן", שנחשב לפרויקט הדגל של ראש העיר רון חולדאי, מופעל על־ידי התאגיד הפרטי FSM כבר קרוב לשנתיים. עשרות עובדי החברה יכולים לספר על המחיר שגובה הפעלת השירות באמצעות קבלן פרטי. כך למשל נאלצנו לספוג מחסור בציוד בסיסי, פיטורים תכופים של עובדים, עומס הולך וגדל, יחס פטרוני מצד ההנהלה ושחיקת שכר. "יש עזיבה כל הזמן. זו הבעיה. אנחנו משלמים הרבה לאנשים שמתמידים" ניסה מנכ״ל החברה, דני שפילמן, להסביר לכתב "הארץ" (20.10) — אנחנו לא הצלחנו למצוא את העובדים ה"מתמידים" בתפקידם שמשלמים להם "הרבה", אך אנו בהחלט יכולים לפרט רשימה ארוכה של תנאי העסקה ירודים שבגללם ההנהלה למעשה מעודדת עזיבה של עובדים.

ב־14 באוקטובר הגישה "ההסתדרות הלאומית", שמייצגת את ההתארגנות שלנו, מכתב להנהלה המכריז על הקמת ארגון עובדים יציג בחברה וקורא להנהלה להיכנס למשא ומתן על הסכם עבודה קיבוצי עם הוועד וארגון העובדים.

ההנהלה בתגובה החלה להפעיל מכבש לחצים על עובדים ועובדות במטרה לחשוף פרטים על ההתארגנות, תוך פיזור איומים והפחדות. היא אף ניסתה בניגוד לחוק להחתים עובדים על חוזי עבודה אישיים הכוללים סעיף שמציין שהסכם העבודה "מבטל" לכאורה הסדר קיבוצי במקום העבודה. למחרת ההכרזה על ארגון העובדים פיטרה ההנהלה שניים מהעובדים — יו״ר הוועד הזמני, דרור פאר, ועובדת נוספת הקשורה להתארגנות. העובדה פוטרה בתואנה של "צמצומים", אף שהחברה המשיכה לפרסם מודעות דרושים, וערכה ראיונות עבודה למישרות במחלקה ממנה פוטרה העובדת.

צעדים אלה נועדו להפחיד אותנו אך הם לא שברו את הרצון של רוב העובדים אצלנו בהתאגדות, ועובדים נוספים הצטרפו. פרט למכתבי אזהרה מצד ארגון העובדים, נענה חבר מועצת העיר מטעם סיעת "עיר לכולנו", שרון לוזון, לפנייתנו ופרסם מכתב מחאה שנשלח לראש העיר. כדי להגביר את הלחץ על ההנהלה פנינו גם לכלי תקשורת שונים שיסקרו את המאבק. ההנהלה נאלצה להשעות את מהלך הפיטורים והוציאה את אותם עובדים לחופשה זמנית בתשלום. נכון לשעת פרסום הכתבה, קרוב לחודש לאחר מכתבי הפיטורים, העובדים טרם פוטרו. לשם השוואה, לפני שהתאגדנו ההנהלה נהגה לפטר עובדים אחת לכמה שבועות, ללא התראה מינימלית.

כך או אחרת ההנהלה תצטרך להפנים את העובדה שיחסי העבודה ב"תל־אופן" לא ישובו למצב שבו עובדים נאלצו להתמודד לבד מול ההנהלה. אנחנו דורשים כי ההנהלה תתעשת, תחדל מההתנכלות להתארגנות ותפתח במשא ומתן לניסוח הסכם קיבוצי שיכלול שיפור תנאים, או שניאלץ לפתוח בצעדים ארגוניים.

שירות חשוב כמו זה ש"תל־אופן" מספק לאלפי משתמשים ביום לא יכול להתקיים כשנשללות מעובדיו הזכויות הבסיסיות שלהם. המקרה שלנו מעיד כי הפעלת שירותים ציבוריים באמצעות קבלן פרטי מכפיפה את האינטרס הציבורי לאינטרס הרווח של הקבלן, ובאופן בלתי נמנע פוגעת בשירות אותו מקבלים התושבים. בסופו של דבר, יש צורך בהעברת השירות לבעלות ישירה של העירייה ובקליטת העובדים להעסקה ישירה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.