הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תל־אביב־יפו
הנהלת "תל־אופן" פועלת לרמיסת התארגנות העובדים
מאז הכריזו עובדי שירות השכרת האופניים של תל־אביב על התאגדותם ב־14 בנובמבר ניסתה ההנהלה לפטר 9 עובדים הקשורים להתארגנות ופעלה במגוון דרכים להפחדת עובדים ולסיכול המהלך
2,173

למרות הצהרות ההנהלה כי היא "מברכת" על מהלך ההתארגנות, בפועל צעדיה החד־צדדיים לפיטורי עובדים ולצמצום משמרות חשפו את ההיפך הגמור.

הנהלת חברת FSM, המפעילה את שירות תל־אופן, זימנה ב־27 בנובמבר לצורך שימועים לקראת פיטורים, אותי ושניים מעמיתיי לעבודה שלוקחים חלק מרכזי בהתארגנות. לאחר שההנהלה לא הצליחה במשך חודש וחצי לפטר את יו״ר ועד העובדים, היא ניסתה לפטר עובדים נוספים, ובהם עוד חבר ועד. השימועים התקיימו לאחר הליך פיטורים לא חוקי ובתירוץ של "צמצומים", בשעה שהחברה דווקא מגייסת עובדים. בנוסף שימש אותו התירוץ לקיצוץ משמרות במחלקת שירות הלקוחות באופן מפלה, כך שרק עובדים הקשורים להתארגנות הופלו ואיבדו משמרות.

במקביל לאותם שימועים שנערכו לעובדים, יזמה תנועת מאבק סוציאליסטי משמרת מחאה נגד צעדי ההנהלה, שהתארגנה באותו היום מול משרדי ההנהלה בהשתתפות עובדי תל־אופן ופעילים חברתיים. על אחד השלטים שהכינו העובדים למשמרת נכתב: "ככה זה כשיש קיצוצים, רק הפעילים בוועד נפגעים". ההנהלה החליטה להגיב למשמרת המחאה בלא פחות מסגירה פיזית של שערי מקום העבודה!

במשך תקופה של כשבועיים קודם לכן קראנו לנציגי האיגוד היציג שלנו, "ההסתדרות הלאומית", להגיע בהקדם האפשרי לאסיפת עובדים ולהזדרז ולאשר לנו סכסוך עבודה, כדי לסייע לסכל את צעדי ההנהלה. לצערנו נתקלנו בגרירת רגליים חמורה שפגעה במצבנו מול ההנהלה. לבסוף התקיימה למחרת השימועים אסיפת עובדים במקום העבודה, בהשתתפות נציגי האיגוד, ובה הוחלט בהצבעה להכריז על סכסוך עבודה, וההסתדרות הלאומית הוסמכה לבקשת נציגיה להחליט על המועד. הסכסוך הוכרז רשמית ב־3 בדצמבר.

לא לפיטורים שרירותיים!

ההנהלה זעמה על אסיפת העובדים ותשובתה המיואשת לא איחרה לבוא. למחרת האסיפה היא הודיעה לשלושה עובדים נוספים הקשורים להתארגנות, הפעם ממחלקת השינוע, כי הם מוזמנים לשימועי פיטורים באשמת כזב של "גניבה". במציאות מדובר בעובדים ותיקים שעושים את עבודתם באופן קפדני.

ההנהלה אף הגדילה לעשות והאשימה את עורך הדין של ההסתדרות הלאומית בלא פחות מ"הסתה לאלימות", ובנוסף גם שכרה מאבטחים ש"יאבטחו" את מקום העבודה, כשברור שהכוונה מאחורי המהלך היא להפחיד עוד יותר את העובדים. בנוסף, מספר פעמים בשבועות האחרונים הגישה ההנהלה תלונות סרק נגד עובדים במשטרה תוך דאגה לזימונם לחקירות. מובן מאליו שהשיטה החותרת להפליל עובדים מספקת ביטוי נוסף לכישלון הניהולי של מי שאמורים להיות אחראים על פרויקט תחבורתי חשוב לרווחת הציבור.

ביום חמישי שעבר, 13 בדצמבר, אמור היה להתקיים בבית־הדין האזורי לעבודה בתל־אביב דיון בבקשה שהגישה ההסתדרות לצו מניעה כנגד פיטוריי ופיטורי שניים מחבריי. כשהגענו לבית־הדין גילינו שבאופן שערורייתי ההסתדרות הלאומית, ללא כל התייעצות איתנו, סיכמה על הסכם פשרה עם ההנהלה, במסגרתו היא מסכימה לפיטורים ומושכת את בקשתה לצו מניעה בתמורה לפיצויי פיטורים מוגדלים בשיעור של משכורת נוספת. הפשרה הוגשה לשופטת עוד לפני שהגענו והדיון בוטל. הצעד המקומם הגיע מצמרת ההסתדרות הלאומית, ולמיטב התרשמותנו הפתיע אפילו את עורך־הדין מטעמה המטפל בענייננו.

התירוץ להסכם — שעד עכשיו עוד לא הוצג לנו בכתב — היה הערכה לסיכויי הצלחה נמוכים בבית־הדין. אלא שמה שביקשנו מלכתחילה לא היה פיצוי כספי אלא ביטול מיידי של הפיטורים שנעשו במטרה לסכל את ההתארגנות. הסרת צו המניעה מעמידה אותנו עם הגב לקיר מבחינת היכולת לערער על ההסכם, במיוחד כשהובהר לנו שאם נסרב נאלץ ללכת לתביעה פרטנית ללא הגב של האיגוד. ניתן היה להגביר את הלחץ על ההנהלה ולצרף את הדרישה לביטול הפיטורים למו״מ על ההסכם הקיבוצי, ועוד לא מאוחר לעשות זאת. בנוסף יש לעמוד על כך שמישרות חדשות בתפקידים מהם פוטרנו או בתפקידים אחרים יוצעו לנו, המפוטרים, טרם תפנה החברה לגייס עובדים חדשים.

יחד עם יו״ר ועד הפעולה, דרור פאר, מחינו בפני נציגי ההסתדרות הלאומית על ההתנהלות ההרסנית. סגירת עסקאות באופן אנטי־דמוקרטי ללא ידיעת העובדים ושלא על דעתם מחבלת במאבק שלנו והיא עשויה להביא לתוצאות הרסניות במיוחד במצב של שביתה או בעת חתימה אפשרית בעתיד על הסכם קיבוצי.

בינתיים סכסוך העבודה עוד בתוקף והאפשרות של שביתה עדיין על הפרק וצריכה להיות על הפרק כדי להביא את ההנהלה לנהל מו״מ רציני על הסכם קיבוצי. עלינו להתארגן לשלב הבא במאבק במטרה לשנות את יחסי הכוחות ב"תל אופן" באופן שייאלץ את ההנהלה לבטל את הפגיעות בעובדים. נציגי ההסתדרות הלאומית יצטרכו להבין שהתנהלות שמוותרת מראש על מאבק, כמו במקרה של הפשרה בבית הדין, לחלוטין אינה מקובלת עלינו, שכן היא בהכרח ממסמסת ומחלישה את ההתארגנות ופוגעת במאבק שלנו. לכן, כחלק מההיערכות להמשך המאבק, נצטרך להציב דרישות חד־משמעיות בעניין מול ההסתדרות הלאומית ובלית־ברירה אפילו לעבור איגוד כדי שלא להיאבק בשתי חזיתות במקביל.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.