לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק נגד תרבות האונס
עשרות הפגינו נגד יחס סקסיסטי בבתי המשפט
עשרות נשים וגברים לקחו חלק במשמרות מחאה שנערכו בשבוע שעבר בחיפה ובתל אביב
1,816

1,816

עשרות פעילות ופעילים התכנסו במקביל ביום שני שעבר, 10 ביוני, מול בית המשפט המחוזי בתל אביב ובמרכז חורב בחיפה כדי למחות נגד יחס סקסיסטי בבתי המשפט, וזאת בעקבות התבטאותו של השופט בדימוס בבית הדין לערעורים, נסים ישעיה, כי "יש בנות הנהנות מאונס".

למשמרת המחאה בתל אביב, שהתארגנה ביוזמת סניף מרכז של תנועת מאבק סוציאליסטי, הגיעו קרוב לחמישים בני אדם.

הפעילה הפמיניסטית הוותיקה אסתר עילם נשאה דברים בהפגנה ודיברה על הדרך הארוכה שעשה המאבק הפמיניסטי מהימים שבהם הפגנה מול בתי המשפט כלל לא נחשבה לגיטימית. עילם הסבירה שבעקבות המאבקים הפמיניסטים והמאמצים של פעילות פמיניסטיות בשנים האחרונות, כיום זה ברור שאלימות כלפי נשים קיימת בכל קבוצות החברה וגם בקרב שופטים ונבחרי ציבור.

פעילת מאבק סוציאליסטי, יערה ליברמן־כליף, נאמה והדגישה בדבריה שהשופט לשעבר ישעיה אינו בגדר "תפוח רקוב" במערכת ולכן אסור לנו להסתפק בהתפטרות שנכפתה עליו בעקבות הביקורת הציבורית אלא להמשיך להיאבק עד למיגור היחס הסקסיסטי כלפי נשים וכלפי קורבנות של אלימות מינית מצד כל מוסדות הציבור. חברת התנועה נטע מוסט הסבירה שהקיצוצים הקרובים בתקציב המדינה הולכים להגביר את הלחץ הכלכלי על נשים, ואת התלות שלהן בבני משפחה, בני זוג ומעבידים, ולכן גם יהפכו את הנשים לפגיעות יותר לאלימות מינית.

כמות האנשים הגדולה יחסית שהגיעה להפגנה שאורגנה בהתראה קצרה הראתה שיש זעם ציבורי רחב נגד היחס הסקסיסטי הרווח במוסדות הציבוריים השונים. במהלך המשמרת קראנו לבנות מאבק רחב בשטח של נשים וגברים נגד הסקסיזם הממסדי, למען תקצוב של מקלטים לנשים מוכות, נגד סגירת המרכז השיקומי לגברים מכים, ולהנהגת שיעורי חינוך מיני ומגדרי בבתי הספר, ונגד כל הגזירות וההתקפות של ממשלת הימין הקפיטליסטית על הנשים והגברים העובדים.

המחאה בחיפה

כ־40 מפגינות ומפגינים ממאבק סוציאליסטי, השומר הצעיר, חד״ש, ארגון אישה לאישה והחזית החיפאית השתתפו במשמרת המחאה שהתקיימה באותו הזמן בחיפה. יערה איתן, ממארגנות המשמרת, אמרה במהלכה כי מערכת החוק והמשפט שוב הוכיחה לנו את נקודת המבט הסקסיסטית לפיה היא פועלת ושופטת מקרי אונס. יערה הדגישה כי חייבים להמשיך להיאבק בשיטה הזאת, להפסיק את האשמת הקורבן ולתת גב לנשים. היא הדגישה ש"כשאנחנו אומרות 'לא', אנחנו מתכוונות ל'לא' וזכותנו לקבל הגנה וביטחון במקרים כאלו". אורי וולטמן מחד״ש דיבר על החשיבות שבחיבור בין המאבק הפמיניסטי למאבק לצדק חברתי וקרא לעוד גברים להצטרף למאבק נגד תרבות האונס.

איריס זמיר, פעילת מאבק סוציאליסטי ויו״ר ועד המרצות במכללת ויצ״ו בחיפה הדגישה בדבריה את הצורך להיאבק למען תקציבים למרכזי סיוע ושיקום נפגעות תקיפה מינית, וכן הסבירה שיש חשיבות שנשים במקומות העבודה ובקמפוסים יבחרו נציגות מטעמן שיטפלו בתלונות על הטרדות מיניות. בסיום דבריה הסבירה איריס שלא יהיה אפשר לשים סוף לתרבות האונס מבלי שנשים וגברים יאבקו יחד להחלפת החברה הקפיטליסטית שמטפחת סקסיזם.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.