לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גל ההתאגדות
סולידריות עם עובדי "הקאמרי"
עשרות מפגינים מחו נגד ניסיונות הנהלת "הקאמרי" לטרפד את התארגנות העובדים ■ ענת היימן, יו״ר ועד הפעולה של העובדים שפוטרה, מספרת על השכר הנמוך ועל התפתחות המאבק
2,099

2,099

ביום שישי האחרון התקיימה הפגנה מול תיאטרון הקאמרי במרכז תל־אביב במחאה על פיטוריה של יו״ר ועד הפעולה של העובדים, ענת היימן, ממובילות התארגנות העובדים החדשה במסגרת ארגון "כוח לעובדים".

עשרות עובדים ותומכים, בהם גם פעילי "כוח לעובדים" ו"מאבק סוציאליסטי", לקחו חלק בהפגנה שעה שבפנים התקיים טקס חגיגי לציון 70 שנות פעילות של הקאמרי, בהשתתפות ראש העיר, רון חולדאי.

היימן, העובדת בתיאטרון כמלבישה כבר שלוש שנים, אומרת כי בשנים האחרונות פוטרו עובדים נוספים בעקבות ניסיונות התאגדות. בשיחה עם אתר המאבק של "מאבק סוציאליסטי" היא סיפרה על הרקע להתארגנות: "הסיפור התחיל מוקדם יותר השנה כשאנחנו במחלקת ההלבשה פנינו להנהלת התיאטרון בדרישה לעבוד תחת חוזה המבטיח שכר מינימום. המצב כיום הוא שעובדים מקבלים שכר לפי הצגה, אלא שסך שעות העבודה שמצריכה כל הצגה גורם לכך שהשכר השעתי נמוך בכ־30% משכר המינימום! אני למשל מקבלת 120 שקל לכל הצגה, בזמן שהתיאטרון בעצמו מגדיר הצגה כשוות ערך לשמונה שעות." בחישוב פשוט מדובר בשכר שערורייתי של 15 שקל לשעה.

לטענת היימן, ההנהלה סירבה בתחילה לדבר עם העובדים ובהמשך ניסתה לכפות חוזה עבודה אישי חדש, שכלל מעבר לשכר חודשי גלובלי, אך בתנאים גרועים שלא היו מקובלים על העובדים. ההנהלה איימה כי עובדים שלא יחתמו יפוטרו.

"בשלב הזה פנינו לכוח לעובדים ומשם התחלנו לפעול — אסיפות של עובדים, החתמות על טופסי הצטרפות, פגישות והפגנות", הסבירה היימן. "בקיץ ובתקופת החגים התיאטרון לא פעל, אבל עכשיו כשנפתחה העונה אנחנו חוזרים לפעילות מלאה גם בהובלת ההתארגנות".

על הנייר קיים כבר שנים ועד עובדים בקאמרי, במסגרת ההסתדרות הכללית. אולם מבחינת העובדים מדובר בעובדה חסרת־ערך מכיוון שנכון להיום אותו הוועד מייצג רק 26 עובדים ותיקים המועסקים בהסכם קיבוצי מתוך כ־375 עובדים בתיאטרון. "ההסתדרות לא גיבתה אותנו בכלל. לפי מה שאני יודעת, הם לא עשו כלום כבר יותר מעשור וממילא התעניינו רק במיעוט העובדים שכבר מאוגדים בהסכם קיבוצי. רק אחרי שפנינו לכוח לעובדים והתחלנו את המהלך לקראת התארגנות הם התעוררו וטוענים שהם למעשה מייצגים את כולם".

ההנהלה בלחץ

ההתארגנות החדשה מונה כבר כ־100 עובדים. ביום שלישי שעבר, 1 באוקטובר, שלח "כוח לעובדים" מכתב ראשון להנהלה שהודיע על הצטרפותם של העובדים לארגון. במכתב צוין כי היימן, יחד עם גולן ביתאן ואמיר עבוד, הם ממובילי ההתארגנות. למחרת הודיעה ההנהלה להיימן בטלפון שהיא מפוטרת, תוך שימוש בתירוצים שקריים על היעדרויות ותלונות שלא היו.

הפיטורים המהירים בתגובה להתארגנות, שהם גם בלתי חוקיים במקרה הזה, מעידים על כך שההנהלה נמצאת בלחץ ומאוימת מהאפשרות שהעובדים יהיו מאורגנים באמת ויוכלו להעלות דרישות קולקטיביות ולהשיג שיפור אמיתי בתנאי העבודה.

במהלך ההפגנה תבעו המפגינים ממנכ״ל הקאמרי, נעם סמל, לבטל לאלתר את הפיטורים, להכיר בהתארגנות החדשה ולהיענות לדרישות העובדים. פלאייר הסברה שהופץ תיאר את ניסיונות ההנהלה לשבור את ההתארגנות.

בתגובה הזמינה ההנהלה את המשטרה והשתמשה במאבטחים כדי לדחוק את המפגינים מחוץ לכניסה לתיאטרון. המאבטחים אסרו על הנכנסים לבניין התיאטרון לקחת את הפלאייר ואף חטפו בכוח פלאיירים מידיהן של נשים מבוגרות.

שרון לוזון, חבר מועצת העיר מטעם סיעת האופוזיציה "עיר לכולנו" ויו״ר אסיפת הנציגים של כוח לעובדים, התייחס במהלך ההפגנה לעובדה שמדובר במוסד ציבורי הפועל בחסות העירייה: "זו בושה וחרפה שתיאטרון עירוני שאמור להוות סמל תרבות וסמל לזכויות אדם מתנהג בצורה דיקטטורית שכזו".

בתגובות לתקשורת טענה הנהלת התיאטרון כי ענת היימן טרם פוטרה אלא רק קיבלה אזהרה לפני פיטורים, אך נכון להיום היא לא משובצת בסידור העבודה של החודש הבא. בשיחה איתנו ציינה היימן כי עובדי הקאמרי לא מתכוונים להתקפל וכי ההתארגנות צוברת תאוצה.

התארגנות עובדי הקאמרי מתרחשת על רקע גל התאגדויות עובדים בכל המשק. יותר מ־21 אלף עובדים התאגדו רק במחצית הראשונה של 2013, והמגמה מתגברת. "אני מאוד מקווה שבעקבות ההתארגנות שלנו עובדי כל התיאטראות יקומו ויתארגנו", מסכמת היימן.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.