הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גל ההתאגדות
התארגנות כחלק מהמאבק בהתקפות על העובדים
דיון ער על גל ההתארגנות במקומות העבודה נערך ביוזמת סניפי תל אביב של "מאבק סוציאליסטי"
1,207

הדיון, שהתקיים ביום שלישי האחרון בתל אביב, ובו לקחו חלק כ־20 משתתפים ומשתתפות, שילב פאנל של דוברים שהציגו את הניסיון ממספר התארגנויות עובדים שונות: עינת אברהמי, חברת ועד מורות ומנחות תוכנית היל״ה; נאור קפולניק, עובד ששותף להתארגנות עובדים בימים אלה, ושפוטר בעבר מעבודתו ב"תל אופן" בעקבות ניסיון התארגנות; יובל שורק, שהיה שותף לניסיון ההתארגנות של עובדי מקדונלד׳ס; ולוק אייבורי, מארגן איגודים במישרה מלאה של איגוד העובדים UNITE ופעיל המפלגה הסוציאליסטית בסקוטלנד.

השנה היא שנת שיא בהיקף התאגדויות העובדים במשק, עם למעלה מ־21 אלף עובדים ועובדות שהתארגנו במקומות העבודה במהלך המחצית הראשונה — כמעט פי שניים מקצב ההתארגנות בשנתיים הקודמות, שהיו גם הן שנים של עלייה במספר ועדי העובדים החדשים שהוקמו.

מספר דוברים ודוברות התייחסו במהלך הדיון לכך שעשרות אלפי המתאגדים והמתאגדות החדשים, בשילוב עם התחזקות המעורבות הפעילה בשטח במספר ועדים ואיגודים ותיקים, כמו באיגוד העובדים הסוציאליים ובהסתדרות הרופאים, מסייעים לבלום ולבנות את התשובה להתקפות מצד הממשלה והמעבידים על תנאי העבודה והמחיה.

הכוח הפוטנציאלי של העבודה המאורגנת הוא גם בדיוק הסיבה להסתה ולמאמצים של הנהלות רבות ושל ממשלת ההון של נתניהו, לפיד ובנט, לפעול לשבירת ועדים.

"מוכרחים להמשיך ולהיאבק"

כך ביטאה עינת אברהמי את תחושותיה מול האתגרים המורכבים שניצבים בפני העבודה המאורגנת בתקופה הנוכחית. עינת תיארה כיצד גם לאחר שמורות ומורי היל״ה השיגו הסכם קיבוצי ראשון מול הקבלן המעסיק, המציאות של ההעסקה הקבלנית וההפרטה במערכת החינוך ממשיכה לפגוע בתנאים ובזכויות שלהם ושל שאר צוותי ההוראה ועובדי המערכת.

על הרקע הזה, מורות ומורי היל״ה מגבירים כעת את המאבק למען העסקה ישירה על־ידי משרד החינוך. לצורך כך הוקמה "קואליציית המורים להעסקה ישירה", ארגון־גג של מורות ומורי קבלן.

נאור קפולניק, הפעיל ב"מאבק סוציאליסטי", שפוטר בשנה שעברה מ"תל אופן" (שירות השכרת האופניים בתל אביב, שמופעל על ידי קבלן של העירייה) בעקבות ניסיון התאגדות ולאחר שלקח חלק בוועד הפעולה, אמר שהעובדה שגם במקום העבודה החדש שלו עובדים ותיקים יזמו התארגנות עובדים, מזכירה עד כמה השאיפות להתארגן כדי לשפר את תנאי העבודה רווחות כיום במקומות עבודה קטנים וגדולים.

גב חזק

יובל, פעיל "מאבק סוציאליסטי", סיפר על ניסיון ההתארגנות של עובדים צעירים ברשת מקדונלד׳ס, והצביע על כך שמאבקי ההתארגנות זקוקים לגב של סולידריות משאר ציבור העובדים, במיוחד דרך ועדים ואיגודים שיעזרו לרתום סיוע ומשאבים לטובת המאבק.

הגזירות הכלכליות ומדיניות ההפרטה דורשות פעמים רבות התגייסות כלל ארצית של העבודה המאורגנת ושל ציבור העובדים הרחב, כדי להדוף אותן. לוק אייבורי תיאר כיצד בסקוטלנד, מאבקים חברתיים נגד גזירות הממשלה, כמו המאבק נגד "מס חדרי השינה", זוכים לגיבוי נלהב מצד פעילי איגודים בשטח.

עליות המחירים ששוחקות את השכר, וההתקפות המתמשכות על תנאי העבודה, הובילו לשינוי מודעות בקרב שכבות רחבות. תנועת המחאה החברתית ב־2011 שיקפה את השינוי הזה, וגל ההתארגנות מבטא המשך מסוים שלה. הבעיות האלו, בתוספת האיום של גל פיטורים, מספקות דלק להמשך גל ההתארגנות. כדי שגל ההתאגדות לא יישבר, נחוצה תוכנית מאבק רחבה. הדיון עליה צריך להמשיך במקומות העבודה ובארגוני העובדים והסטודנטים — וגם כנס סוציאליזם 2013 שיתקיים בחודש הבא יקדיש לכך במה נרחבת.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.