לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת מבקשי המקלט
ירושלים: השקרים של פאינה קירשנבאום
בפאנל בנושא מבקשי המקלט באוניברסיטה העברית הסיתה סגנית שר הפנים נגד מבקשי המקלט והפיצה שקרים — ח״כ מיכל רוזין ממרצ השיבה לה, אולם לא הציעה דרך לנצח את מדיניות הממשלה
2,001

2,001

ב־15 בינואר התקיים באוניברסיטה העברית בירושלים פאנל בנושא מבקשי המקלט ביוזמת תא הסטודנטים של מרצ, בהשתתפות סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום מישראל־ביתנו וח״כ מיכל רוזין ממרצ.

קירשנבאום טענה באופן ציני שהמדינה לא יכולה לקלוט מבקשי מקלט בגלל הבעיות החברתיות שכבר קיימות בארץ, ומכיוון שהפליטים יהוו נטל מסים נוסף (נוסף למה? לנטל שהממשלה שלה כבר מטילה עלינו!). במסגרת הניסיון הדמגוגי להטיל על מבקשי המקלט אחריות למשבר החברתי בישראל, לא מפתיע שקירשנבאום "שכחה" לציין את העובדה שהממשלה דווקא כן היתה מוכנה לשפוך חצי מיליארד שקל על מתקני כליאה, כסף שניתן היה להשקיע במתן סיוע ושיקום למבקשי המקלט ולתושבים הוותיקים בדרום תל אביב ובאזורים נוספים.

בתשובה לטענה שלי כי ממשלת ההון היא זו שמטפחת את הבעיות החברתיות ואף יצרה אלפי עניים חדשים עם התקציב האחרון, קירשנבאום טענה כי "אם נקלוט אותם [את מבקשי המקלט] יהיו עוד 250 אלף ישראלים עניים". זהו לא טיעון שממשלתה מעיזה להשתמש בו נגד יהודים שעוברים לישראל, אך מבקשי המקלט הם שעיר לעזאזל נוח עבור הממסד.

קירשנבאום מבקשת לצייר את אפשרות הקיום בכבוד של מבקשי המקלט באופן ציני כאיום על פרנסתם של עובדים ישראלים, כביכול מתוך דאגה לאותם עובדים. זו אותה המנטרה שדיקלם שר הפנים גדעון סער, במהלך שביתת מבקשי המקלט, כשאמר, "בוא נחשוב על ישראלים שאיבדו את העבודה שלהם", בניסיון להאשים את מבקשי המקלט באבטלה.

כאילו כדי להמחיש עד כמה צביעות הפוליטיקאים של מפלגות ההון זועקת לשמיים, יו״ר ועדת הפנים של הכנסת, ח״כ מירי רגב מהליכוד, דורשת שהממשלה תביא עוד 34,000 עובדים מהגרים לענף הבנייה, כלומר עוד עובדים כבולים וחסרי זכויות בשיטת "הדלת המסתובבת".

במציאות קיימים המשאבים לא רק להבטחת קיום בכבוד למבקשי המקלט אלא גם לחיסול מוחלט של העוני. אלא שמדיניות הממשלה, והכלכלה הקפיטליסטית עצמה, מייצרות עוני, מצוקה כלכלית ומחסור במקורות פרנסה.

במהלך דבריה השתמשה קירשנבאום בשקרים נוספים: "בדקנו והם לא פליטים, הם באו לעבוד; אם הם היו פליטים הם היו נשארים במצרים; הם מסתננים, הם גורמים לפשיעה". בתור סגנית שר הפנים היא בוודאי יודעת שאכן מדובר בפליטים ששיעור ההכרה בהם בעולם מגיע ל־80%.

קירשנבאום ניסתה גם להפחיד את השומעים: "אם ניתן להם להיכנס ונתנהג ביד רכה, יבואו עוד מיליונים". הטיעון הזה ציני במיוחד, גם אם מתעלמים מהמכשול הצבאי שהקימה ממשלת ישראל על גבול מצרים. בזמן שחלק בסיסי מהפתרון לבעיית הפליטות בעולם כרוך בהצלחה של מאבקים ומהפכות חברתיות בארצות המוצא של הפליטים, ממשלת נתניהו בעצמה תומכת ומחזקת את הדיקטטורה באריתריאה ותורמת את חלקה לתופת שממנה מצליח רק מיעוט מקרב האריתריאים להימלט. מעבר לכך, רוב הפליטים שמצליחים להימלט מסודן ואריתריאה כלל אינם מגיעים לישראל, ושיעור מבקשי המקלט בישראל ביחס לאוכלוסיה נמוך במיוחד יחסית לארצות אחרות באזור. כפי שהפליטים מסודן ומאריתריאה הסבירו בעצמם, החלום שלהם לא היה להגיע לישראל ולנקות שירותים כל החיים, ורבים מהם אף מקווים שיוכלו לשוב לארצותיהם כשהמצב שם ישתנה.

כפי שהערתי בדיון, הממשלה מנהלת מדיניות לטובת בעלי ההון ויוצרת בכך משבר חברתי, ומשתמשת בכל במה שניתנת לה, מאמצעי התקשורת הממסדיים ועד פאנל באוניברסיטה מול סטודנטים כדי להסית, לשקר ולמנוע מאבק מאוחד במדיניות ההרסנית שלה שפוגעת במבקשי מקלט ובתושבי שכונות דרום תל אביב ואזורים נוספים.

אולם למרות ההסתה של הממשלה ושל קירשנבאום, יום לפני מופע השקרים שלה, אירגנו סטודנטים באוניברסיטה העברית, בין היתר ביוזמת פעילי מאבק סוציאליסטי, הפגנת תמיכה במאבק מבקשי המקלט, וכעבור שבוע צעדו סטודנטים ביום הפעולה העולמי של מאבק מבקשי המקלט. אגודת הסטודנטים ב"סמינר הקיבוצים" אף הוציאה הודעת תמיכה במאבק, כמו גם ארגון "כוח לעובדים" וועד עיתונאי ועיתונאיות "הארץ" ו־TheMarker.

במהלך הדיון הצליחה מיכל רוזין ממרצ להסביר, מול השקרים של קירשנבאום, שאכן מדובר במבקשי מקלט. עם זאת, הפתרון שהציעה, שהם ייקלטו במישרות קיימות בחקלאות, משלים עם שימור כוח עבודה זול ומנוצל במיוחד במשק, מה שמאפשר גם לפגוע ולהוריד את תנאי העבודה והשכר של עוד עובדים. בזמן שלממשלת נתניהו יש רוב בכנסת, רוזין לא הסבירה איך אפשר לחזק את מאבק מבקשי המקלט באופן שיוכל להביס את מדיניות הגירוש, הכליאה, הרדיפה, ההסתה והשקרים של הממשלה.

תנועת "מאבק סוציאליסטי" קוראת ל:

מאבק מאוחד של עובדים ועובדות — יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים, מהגרים ומבקשי מקלט — נגד ממשלת ההון הגזענית של נתניהו, לפיד ובנט. סוף לשיסוי עובדים בעובדים ועניים בעניים, סוף ל"הפרד ומשול"!

■ מאבק נגד התופעות של שכר נמוך וניצול קיצוני בשוק העבודה. הבטחת שכר שווה על עבודה שווה והעלאת שכר המינימום ל־30 שקל לשעה עבור כלל ציבור העובדים ללא אפליה.

■ כן להשקעה ממשלתית ועירונית מיידית בתוכנית ליצירה מסיבית של מישרות ציבוריות, בניית דירות ראויות בדיור הציבורי, ופיתוח תשתיות כדי לספק פתרונות דיור ופרנסה לתושבים ותיקים ולמבקשי מקלט כאחד.

■ סוף להפללת פליטים! ביטול לאלתר של ה"תיקון" לחוק למניעת הסתננות. שחרור כל מבקשי המקלט שנעצרו ונכלאו על לא עוול בכפם, פירוק בתי הכלא לפליטים ועצירת כל ההטרדות המשטרתיות, המעצרים והליכי הגירוש מהארץ.

■ כן להכרה קולקטיבית ומלאה בכלל מבקשי המקלט ומתן אישורי עבודה לכל. הענקת זכויות מלאות ושוות לכל מבקשי המקלט והעובדים המהגרים בישראל.

■ התגייסות סולידרית של כל ארגוני העובדים (ובראשם ההסתדרות), ארגוני הסטודנטים ושאר התנועות החברתיות לתמיכה במאבק מבקשי המקלט ולהשגת פתרונות למבקשי המקלט ולתושבים הוותיקים כאחד. התערבות להגנה על עובדים מבקשי מקלט מפני איומי פיטורים

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.