הסיפוח וההתנגדות
צדק למהסא אמיני! סולידריות עם המחאה נגד משטר האייתוללות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סמינר מרקסיזם 2015
הרעיונות שישנו את החברה
עשרות לקחו חלק בסמינר שטח רעיוני שקיימה תנועת מאבק סוציאליסטי
1,414

בסוף חודש מאי נפגשנו, עשרות פעילות ופעילים, יהודים וערבים, מתנועת מאבק סוציאליסטי, לחמישה ימים של למידה ודיון על מאבקים שונים שמתרחשים היום בישראל, בשטחים הפלסטיניים ובעולם, ועל היסטוריה ותאוריה מרקסיסטית. מסקנות ממאבקים, מאירועים היסטוריים חשובים ומניסיונות מהפכה, לצד ניתוח מרקסיסטי של ההתפתחויות בחברה הקפיטליסטית, משמשים לסוציאליסטים מדריך לפעולה.

הסמינר "מרקסיזם על החוף" התקיים בחוף אכזיב בהשתתפות בני נוער, סטודנטיות, עובדים צעירים ומספר משפחות ואורגן באופן עצמאי על־ידי תנועת מאבק סוציאליסטי במטרה לחדד רעיונות, להעמיק למידה ולרכוש כלים רעיוניים לקראת המאבקים בתקופה הבאה. לצד הדיונים המעמיקים הסמינר כלל גם גיבוש חברתי, דיונים בלתי פורמליים וזמן לבילוי בים ובשטח המחנה.

דיונים בשאלות הבוערות

הסמינר נפתח בדיון אקטואלי על כניסת ממשלת ההון וההתנחלויות החדשה לתפקידה והמאבקים שכבר פרצו ועוד צפויים לפרוץ כנגד מדיניותה. בהמשך הסמינר הציגה נוף עזרן סקירה מרתקת על ההתפתחות של המאבק נגד הגזענות בארצות הברית, החל מהמרידות נגד העבדות דרך המאבקים ההמוניים של שנות ה־1960 וה־1970 ועד להפגנות היום בבולטימור ופרגוסון. הדיונים השונים איפשרו לנו להסיק מסקנות לעתיד וגם לחדד את התשובות לשאלות הבוערות כאן אצלנו היום.

השאלה איך אפשר להגיע להישגים ממשיים במאבק של יוצאי אתיופיה נגד הגזענות והאלימות המשטרתית שהתפרץ בעוצמה בשבועות שקדמו לפתיחת הסמינר תפסה מקום מיוחד בדיונים. במסגרת דיון שהציג נדב אהרוני, מזכיר סניף ירושלים, דנו גם בשאלה: מהי הדרך קדימה עבור תנועת ההתאגדות ואיגודי העובדים בישראל, איך אפשר להביס את התקפות הבוסים — כשברקע המשיך המאבק בכי״ל — ומה תפקידם של סוציאליסטים בפעילות במסגרת איגודי עובדים.

סקירה מיוחדת עסקה בהתפתחויות בסכסוך הישראלי־פלסטיני החל מהאינתיפאדה הראשונה, דרך כישלון הסכמי אוסלו, שהוביל להתפרצות האינתיפאדה השנייה, וסקירה אחרת עסקה בביקורת של מרקסיסטים על הציונות ובהיסטוריה של הסכסוך הישראלי־פלסטיני, כשבאותו היום התקיים דיון על לאומיות ועל החמרת השסעים הלאומיים והתופעות של דיכוי לאומי בעולם כיום. דיונים אלה נועדו להרחיב ולהעמיק את הדיון סביב השאלה מה הדרך לקדם את המאבק לשלום אמיתי, שהוא בהכרח גם המאבק להפלת הדיקטטורה של הכיבוש ולסיום הדיכוי הלאומי של הפלסטינים.

מאבק גלובלי נגד שיטה ברוטלית

בדיון שהציגה איריס זמיר, מארגנת הנשים הארצית של התנועה, העמקנו בהתייחסויות לגבי הקשר בין דיכוי נשים לשיטה הקפיטליסטית ולגבי הפתרונות שמקדם הפמיניזם הסוציאליסטי. ירדן אלטונן הציג את הדיון על המאבק הלהט״בי, שהרים את הראש גם סביב הבחירות האחרונות עם גל המחאה של תלמידים בתיכונים מול מפלגת "הבית היהודי".

נושא חשוב נוסף שעלה לדיון היה המשבר הסביבתי בעולם כיום, הקשר בין הרס הסביבה ובריאות הציבור לבין השיטה הקפיטליסטית שמדרדרת אותנו לאסונות אקלים קשים, והאופן בו כלכלה סוציאליסטית תוכל לפתור את המשבר. את הדיון הציג והנחה אדם לב, מזכיר סניף חיפה ומהנדס סביבה בהכשרתו.

אייל יבלונקו הציג דיון על ההתפתחות ההיסטורית של החברה המעמדית ואי־השוויון בחברה. במקביל התקיים דיון, שהציג יובל שורק, שעסק באופי המשברי ובסתירות הפנימיות של הכלכלה הקפיטליסטית ובאופן בו הכלכלה הזאת חוסמת אפשרות להשגת צדק חברתי.

אורי (הח״מ), מארגן הנוער של התנועה, הציג דיון על עליית הדיקטטורה הסטליניסטית בברית המועצות לשעבר, על האופוזיציה של סוציאליסטים אמיתיים למשטרים הסטליניסטיים, ועל האופן בו שיטה סוציאליסטית דורשת הרחבה של הדמוקרטיה.

אפרת לוין מסניף חיפה הציגה דיון על יישום של גישת מעבר, במטרה לחבר בין הדרישות המיידיות שעולות במאבקים העכשוויים לבין הצורך במאבק לשינוי סוציאליסטי של החברה.

הנושאים הגלובליים והתיאורטיים האלו התחברו למאבקים קונקרטיים, שמתרחשים כאן בארץ כמו המאבקים נגד הטרדות מיניות והאשמת הקורבנות, "מחאת המכנסיים הקצרים", ההכנות למצעדי הגאווה וההפגנות נגד הרעלת התושבים על־ידי מפעלי הטייקונים במפרץ חיפה.

בסמינר סוכמו מספר התפתחויות בינלאומיות של השנים האחרונות כמו מהפכות האביב הערבי ומגמות מהפכת־הנגד שחותרות כנגדן בדמות: שלטון הדיכוי של א־סיסי במצרים, ההתערבות האימפריאליסטית של מעצמות זרות ומלחמות האזרחים העדתיות בסוריה, עיראק, לוב ותימן.

בסמינר השתתפה גם ג׳ודי בישון חברת המזכירות הבינלאומית של ה־CWI, הארגון הסוציאליסטי הבינלאומי שמאבק סוציאליסטי היא חלק ממנו. ג׳ודי הציגה סקירה מרתקת על התפתחות המשבר הכלכלי הבינלאומי מאז 2008 ועל השינויים האדירים של השנים האחרונות. בסקירה דובר גם על היחלשות גוש היורו ועל גל מאבקים חדש שמתחיל באירופה.

שביתה כללית בבלגיה, מאבק עוצמתי באירלנד נגד אגרות המים ונגד הצנע, שמובל גם על־ידי סוציאליסטים מהפכנים מהמפלגה האחות של מאבק סוציאליסטי, עליית ממשלת סיריזה ביוון, כשגם בספרד ואירלנד ניתן לראות התחלות של תמיכה המונית למפלגות שמאליות שצמחו על רקע המשבר וההתנגדות לצנע, כל אלו מדגישים שמעמד העובדים באירופה חוזר לזירת המאבק.

בונים מפלגה שתשנה את ההיסטוריה

באחד הדיונים החשובים בסמינר הוצג התפקיד ההיסטורי הקריטי של מפלגות סוציאליסטיות מהפכניות לצורך הובלת מאבקים ומהפכות חברתיות לניצחון. בדיון הוסבר איך מפלגה מסוג כזה, אילו נבנתה מבעוד מועד, הייתה יכולה לסייע להמונים שהתקוממו באנרגיה עצומה בתוניסיה ובמצרים, במקום ליפול למלכודות של האחים המוסלמים או ראשי הצבא, לקחת בעצמם את השלטון ולהוביל מהפכה חברתית עמוקה.

מפלגה כזו צריכה לשמש כזיכרון הקולקטיבי וכמצפן של מעמד העובדים, כלומר ללמוד את ההיסטוריה של מאבקי העובדים ושכבות מדוכאות אחרות, לגזור ממנה מסקנות ולקחים ולסייע באמצעותם למאבקים שמתפרצים בשטח כבר היום.

היא צריכה להסביר בעקביות ובסבלנות, שהדרך לחסל את שלטון ההון היא בהעברת מוקדי הכוח בכלכלה מידי קומץ בעלי הון לידי כלל החברה, תחת לניהול ופיקוח דמוקרטיים ולפתח הסברה אפקטיבית שתחתור תחת תעמולת ההפחדה הביטחונית ומדיניות ה"הפרד ומשול" בין עובדים וצעירים יהודים וערבים.

לכן אנחנו משקיעים זמן ומשאבים רבים כל כך ללמידה ולדיון לצד הפעילות האינטנסיבית, כי צריך לבנות מפלגה כזאת!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.