לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אוניברסיטת ת״א
סוף להעסקה הקבלנית בקמפוס
עובדות הניקיון באוניברסיטת תל אביב דורשות העסקה ישירה
1,732

1,732

150 עובדות הניקיון באוניברסיטת ת״א, המועסקות דרך חברות קבלן, התאגדו בשנה שעברה בארגון כוח לעובדים ומנהלות מאז מאבק עיקש על תנאי העסקתן. העובדות, יהודיות וערביות, התאגדו על רקע שורה של פגיעות בתנאי ההעסקה והפרת זכויות, דוגמת הלנות חלקיות של השכר והחזרי הנסיעות ואי־תשלום על הפסקות. כמו כן, בגלל צורת ההעסקה הקבלנית העובדות לא צוברות ותק, ולא זכאיות לתנאים הסוציאליים להם זכאים שאר עובדי האוניברסיטה.

במקביל להתארגנות העובדות למאבק, האוניברסיטה מנהלת מכרז להחלפת זכיין הניקיון בקמפוס ומתכוונת למעשה להעביר את העובדות בחודש הבא (ינואר 2016) מחברת הקבלן הנוכחית לחברת קבלן אחרת! חשש העובדות הוא שגם אם יצליחו לחתום על הסכם עבודה קיבוצי שישפר את שכרן מול החברה הקבלנית הנוכחית, היא תוחלף כעבור תקופה בחברה אחרת שלא תכיר בתוקף ההסכם. לכן העובדות דורשות לעבור להעסקה ישירה.

במהלך השנתיים האחרונות, העובדות הצליחו לגייס את תמיכת אגודת הסטודנטים וארגנו מספר הפגנות מול הנהלת האוניברסיטה. בתחילת דצמבר, כ־150 סטודנטים וסטודנטיות, בהן פעילות מאבק סוציאליסטי, עובדים ומרצים צעדו בהפגנה רועשת בקמפוס וקראו: "חברות קבלן זה פשע מאורגן!", "מדינה של עובדות לא של שפחות!".

בשיחה עם עלי תולת, יו״ר ועד העובדות וחבר הנהגת כוח לעובדים, לאחר ההפגנה הוא סיפר שוועד עובדי הניקיון נפגש מספר פעמים עם ועדי המרצים, הסגל הזוטר ושאר עובדי האוניברסיטה כדי לתאם מהלכים לקידום המאבק.

עלי הסביר כי "בהפגנה היום כבר יכולנו לראות הרבה סטודנטים ומרצים צועדים איתנו. בתחילת המאבק הגיעו סטודנטים בודדים, אבל היום כבר הגיעו הרבה — גם מרצים וגם ראשי חוגים". הוא סיפר שהמאבק מול חברות הקבלן מתיש וקשה אך הדגיש כי "אנחנו מתכוונים להמשיך במאבק הזה עד שנשיג את המטרה שלנו — להעביר את כל העובדים להעסקה ישירה".

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון דצמבר 2015 — ינואר 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.