הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גל ההתאגדות
ניצחון ראשון לנהגי קווים!
לאחר מאבק קשה נחתם לראשונה הסכם קיבוצי בחברת קווים ■ המו״מ באגד־תעבורה נמשך ■ האם תפרוץ שביתה ענפית בינואר מול משרד התחבורה?
1,595

לאחר ניסיונות ברוטאליים של ההנהלה לשבור את ההתארגנות ומאבק ארוך שכלל מספר שביתות, הצליחו 1,600 הנהגים והעובדים בחברת "קווים" לשפר את תנאיהם ולחתום על הסכם קיבוצי ראשון בחברה. ההסכם נחתם לאחר שהנהגים עצמם הצביעו, באמצעות שליחת הודעות סמס, בעד אישורו ברוב של 86%.

"כשראיתי את הכותרת 'סוף לשביתות נחתם הסכם קיבוצי' נזכרתי שזאב הורן (אחד מבעלי החברה) אמר שעל גופתו יהיה הסכם קיבוצי", כתב בפייסבוק אחד הנהגים בחברה והוסיף, שעל רקע כל המלחמות והאיומים נגד כל מי שהתאגד, "אין ספק בכלל שבעצם ההכרה בנו כמאוגדים זה הישג עצום".

לדברי הועד, ההסכם יביא לשיפור של 8%–14% בסך התנאים הסוציאליים והשכר. ההסכם כולל בין היתר: העלאה של 30% בבונוס החודשי שיחושב מעתה על־פי תקנון שקוף ולא לפי החלטות שרירותיות של המנהלים, קרן השתלמות החל מותק של 3 שנים, העלאת השכר לשעת עבודה במוצ״ש מ־150% ל־168% והקמת קרן רווחה וקרן סיוע לעובדים על חשבון ההנהלה.

דורשים תוספות שכר!

ההסכם קובע תוספת של 200–400 שקלים בחודש לפי ותק הנהג, אך מדובר בתוספת זמנית שהנהגים דורשים שתוחלף בתוך חצי שנה בתוספת רצינית לשכר השעתי שעומד כיום על 32.56 שקלים בלבד. בעקבות הלחץ שהפעילו העובדים, משרד התחבורה נאלץ כעת לבחון העלאת שכר לנהגים של חברות התחבורה הציבורית הפועלות לפי מכרזים (כלומר למעט דן ואגד).

ממשרד התחבורה נמסר ל"ידיעות אחרונות" (3.6.15), שהשכר במכרז הקרוב לאיזור בקעת אונו — פתח תקוה יעמוד על 39 שקלים לשעה, כלומר תוספת של 1,200 שקל לחודש ללא שעות נוספות. גורמים במשרד הוסיפו שזו תהיה רמת השכר גם במכרזים העתידיים, אך עידכון שכר למכרזים הקיימים תלוי באישור האוצר.

לדברי עמי וטורי מהנהגת כוח לעובדים, בדומה להסכם בקווים גם בהסכם שמתגבש עבור 800 הנהגים והעובדים בחברת אגד־תעבורה עתיד להיכלל סעיף לפיו במידה והשכר לא יועלה לכלל הנהגים עד ינואר 2016, העובדים בשתי החברות יוכלו לצאת לשביתה שתהיה רחבה ועוצמתית. וטורי קרא לעובדים מחברות נוספות להתאגד ולהצטרף לכוח לעובדים.


צפו במוראד עטון, חבר ועד עובדי חברת האוטובוסים "קווים" ותושב מזרח ירושלים, מספר בכנס סוציאליזם (26/12/14) על ניסיונות ההנהלה למנוע את ההתארגנות באמצעות ניסיונות לסכסך בין הנהגים ובינם לבין הנוסעים על רקע לאומי ועל האלימות הגזענית כלפי נהגים ערבים־פלסטינים:
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.