בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
פנסיה של 720 שקל?!
אלפים הפגינו ברמאללה בדרישה לצדק חברתי
אלפי עובדות ועובדים פלסטינים הפגינו ברחבות רמאללה נגד "חוק הביטוח הסוציאלי" החדש הפוגע בפנסיונרים, נכים וזכויות עובדים
1,249

המאבק נגד "חוק הביטוח הסוציאלי" הוציא בשבוע שעבר (10.05) שוב אלפי עובדות ועובדים פלסטינים לרחובות רמאללה. המפגינים הדורשים לשנות את החוק כך שיספק רווחה אמיתית לכלל הציבור ומוחים על העובדה שבמתכונתו הנוכחית הוא יוביל לכך שפנסיונרים ובעלי צרכים מיוחדים יחיו בעוני.

"פנסיה של 720 שקל? קודם כל תקבלו אותה בעצמכם!", נכתב על אחד השלטים בהפגנה שהפנה אצבע מאשימה נגד מקבלי ההחלטות בממשלה הפלסטינית שמשכורותיהם גבוהות בהרבה מרוב העובדים בגדה המערבית. "מג׳נין עד חברון באנו כדי לדרוש תיקון!", צעקו אלפים מול משרדי הממשלה ברמאללה, בזמן הישיבה השבועית של שרי הממשלה ביום שלישי בשבוע שעבר (10.5).

נציגים של ארגוני עובדים וארגונים חברתיים שהתאגדו ביחד במסגרת "הקמפיין הלאומי למען ביטחון סוציאלי" הגישו למועצה המחוקקת של הרשות הפלסטינית 17 התנגדויות לסעיפים שונים בחוק החדש. לאחר הפגנת אלפים בחודש שעבר, הוחלט על המשך צעדי המחאה בעקבות התמהמהות הנשיא עבאס וממשלת הרשות בשינוי ותיקון סעיפי החוק.

אחד הסעיפים בחוק קובע כי קצבת הפנסיה המינימלית תסתכם ב־720 שקל בלבד — הרבה מתחת לקו העוני הפלסטיני שנקבע על 1,450 שקל. לפי החוק אחוז ההשתתפות של העובד בתשלום הפרשות הפנסיה יעמוד על 7.5% ואילו המעביד יצטרך לשלם 8.5% בלבד. כמו כן החוק לא מספק פתרונות לבעלי צרכים מיוחדים ונכים, מקשה על השגת חופשת לידה לאמהות עובדות ופוגע בעיקר בעובדים ועובדות מהמגזר הפרטי.

פראס ג׳אבר אחד מהפעילים בקמפיין וחוקר חברתי־כלכלי אמר בראיון לערוץ "אל־אקצא" כי מקבלי ההחלטות מושפעים מאוד מהמעבידים במגזר הפרטי וזאת הסיבה שהחוק לא מספק "צדק חברתי" לכלל הציבור. לדבריו המטרה האמיתית של החוק היא לא להגן על זכויות העובדים אלא למצוא מקורות כספיים למילוי "הקופות המשלימות".

בראיונות לערוץ wattan.tv הבהירו הפעילים כי סעיפי החוק חייבים להיקבע בדיון דמוקרטי יחד עם נציגי ארגוני העובדים, ארגונים חברתיים ונציגים של כלל הקבוצות שיושפעו ממנו, ולא בחדרים סגורים של שרי הממשלה. איאד אל־ריאחי אמר בהפגנה כי פעולות המחאה ימשיכו עד שסעיפי החוק הבלתי צודקים ישתנו.

כתוצאה מהשליטה הישראלית בכלכלה הפלסטינית, שהוסדרה בהסכמי אוסלו, שיעורי העוני ויוקר המחיה בגדה המערבית הם מהגבוהים במזרח התיכון. המחאה הנוכחית היא המשך לזעם החברתי האדיר שהתפרץ בשביתת המורים האחרונה בבתי הספר הפלסטיניים הציבוריים בגדה שבמהלכה הפגינו 20 אלף ברמאללה נגד הרשות הפלסטינית ולמען צדק חברתי.

*   התפרסם במקור באתר "הטלוויזיה החברתית"תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.