לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מזרח ירושלים
די לדיכוי, די לסגר על שכונת עיסאוויה
תושבי מזרח ירושלים וסטודנטים מהאוניברסיטה העברית הפגינו נגד חסימת הגישה לשכונה הפלסטינית ■ עשרות עצורים בפשיטה של משטרה ומג״ב על השכונה השבוע
2,527

2,527

ביום שלישי השבוע (19.4), כוחות גדולים של משטרה ומג״ב פשטו על שכונת עיסאוויה שבמזרח ירושלים. השוטרים עצרו 31 תושבים, רובם קטינים, ועיכבו 18 נוספים לחקירה. כמו כן, התושבים מספרים שהמשטרה ערכה חיפושים בעשרות בתים והחרימה כלי רכב. "זה ניסיון להטיל אימה על הכפר ועל התושבים ולהראות להם מי שולט בעניינים, אין שום הסבר אחר", הסביר בראיון ל'הארץ' מוחמד אבו־חומוס, מוועדת התושבים של עיסאוויה. "זו מדיניות שכבר מוכרת ועוברת ממקום למקום במזרח ירושלים".

שבועיים קודם קיימו תושבי השכונה הפלסטינית, השוכנת סמוך לקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, משמרת מחאה משותפת עם סטודנטים ומרצים נגד המשך חסימת צירי התנועה לשכונה וממנה.

הוועדה העממית של תושבי עיסאוויה יזמה את המחאה יחד עם ההתארגנות 'ירושלים חופשית' וקראה לסטודנטים ולמרצים מהאוניברסיטה להצטרף — כמה עשרות, בהם פעילי מאבק סוציאליסטי, נענו לקריאה.

מאז מלחמת עזה בקיץ 2014, שלוש מתוך ארבע הכניסות לשכונה חסומות לחלוטין ולמעלה מ־16,000 תושבי השכונה נאלצים לצאת ולהיכנס אליה דרך מחסום. הגעה לעבודה, ללימודים או לקבלת טיפול רפואי כרוכה בהמתנה של שעות ארוכות במחסום שאף עולה בחיי אדם: לפני מספר חודשים, תושבת השכונה כבת 60, שנחנקה משאיפת גז מדמיע ופונתה באמבולנס לבית החולים הדסה הסמוך, עוכבה במחסום ונפטרה מכיוון שלא קיבלה טיפול רפואי בזמן.

המשטרה, שמתייחסת לכל סוג של מחאה מצד התושבים הפלסטינים בירושלים כ"סכנה ביטחונית", ניסתה גם הפעם למנוע את המחאה בטענה כוזבת שמדובר בהפגנה בלתי חוקית. תושבי השכונה שהשתתפו בהפגנה סיפרו כי ערב קודם לכן קיבלו איומים טלפוניים מהשב״כ בניסיון למנוע את השתתפותם במחאה. אולם ניסיונות ההפחדה לא צלחו: משמרת המחאה התקיימה כמתוכנן, ואף צעדה אל השכונה תוך קריאת סיסמאות בעברית ובערבית נגד הדיכוי המשטרתי והכיבוש. חלק מהתושבים, בעיקר בני־נוער, יצאו מהבתים והצטרפו לקריאות.

חסימת דרכי הגישה לעיסאוויה היא ענישה קולקטיבית — חלק ממדיניות הכיבוש והדיכוי של התושבים הפלסטינים במזרח ירושלים.

חסימת תנועת התושבים זוכה לגיבוי גם מצד גורמי האבטחה באוניברסיטה העברית. עובדה זו מקוממת, שכן הדיכוי והפגיעה ברמת החיים של תושבי עיסאוויה לא רק פוגעים בחפים מפשע אלא אף מתדלקים את המתיחות הלאומית שבין השאר משסעת את הקמפוס.

התגייסות של סטודנטים ומרצים להבעת התנגדות למדיניות האוניברסיטה והצטרפותם למחאת תושבי עיסאוויה נחוצה, ותוכל לעזור לקדם את המאבק לסיום העוני בשכונות, האפליה והכיבוש ולמען השגת שלום, ביטחון אישי, פרנסה ורווחה לכל תושבי העיר.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מאי 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.