בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק המתמחים
"מרשם" מכריז על הפיכתו לארגון עובדים
המתמחים לרפואה, מנהלים מאבק לקיצור התורניות ומשקים מהלך של הקמת ארגון עובדים עצמאי משלהם
2,116

ב־19 בספטמבר, ארגון הרופאים המתמחים "מרשם" הכריז על כוונתו להפוך לארגון עובדים חדש.

במרשם קוראים ל־6,000 המתמחים והמתמחות בבתי החולים הציבוריים לפרוש מהסתדרות הרפואית (הר״י) שייצגה את המתמחים עד כה לטובת הקמת ארגון עובדים עצמאי משלהם. "בהר״י חברים מעסיקים ומועסקים יחד — בכירים ומנהלי מחלקות לצד מתמחים. מדובר בניגוד אינטרסים מובהק שלא קיים בארגוני עובדים אחרים", מסבירים במרשם.

בחודשים האחרונים המתמחים ניהלו מאבק לקיצור התורניות הבלתי נתפסות של 26 שעות. המאבק תפס תאוצה ואילץ את שר הבריאות ליצמן להבטיח לעשות פיילוט ניסיוני לקיצור משך התורנות בכמה בתי חולים ל־20 שעות. אך ארגון מרשם, שניהל מאבק מרשים במהלכו זכה לסיקור תקשורתי נרחב ותמיכה ציבורית שבאה לידי ביטוי גם בקמפיין גיוס כספים אינטרנטי מוצלח, דורש לקצר את התורנות ל־12–16 שעות. על אף הנחישות של המתמחים, הנהגת הר״י סירבה לגבות את המאבק ואף התנגדה לדרישותיהם!

ההכרזה על הפיכתו של מרשם לארגון עובדים חדש, היא תוצאה של תהליך הסקת מסקנות חשוב בשורות המתמחים. מרשם הוקם בעקבות שביתת הרופאים הגדולה שהתקיימה במקביל למחאה החברתית של קיץ 2011. עם סיום השביתה הובילו המתמחים מחאה בשטח נגד ההסכם הגרוע שנחתם בין הממשלה להר״י. מאז הקמתו ניסה מרשם לשנות את ההתנהלות האנטי־דמוקרטית של הר״י, אך ללא הועיל. גם עכשיו עם הכרזת המתמחים על הקמת ההתארגנות העצמאית, ראשי ההסתדרות הרפואית מנסים לפגוע במהלך באמצעות איומים והפחדה.

הקמת ארגון עובדים חדש ודמוקרטי היא צעד מבורך וחשוב שיאפשר למתמחים מהשורה לקחת את השליטה על מאבקם לידיהם, אך יחד עם זאת המהלך מציב גם מספר אתגרים. חשוב שמאבק המתחמים לקיצור התורניות, לתוספת תקנים ולהשקעה במערכת הבריאות הציבורית לא יהפוך למבודד. לכן חשוב שכבר מראשית דרכה, התארגנות החדשה תקדם צעדי סולידריות ותחתור לשיתופי פעולה עם יתר העובדים במערכת הבריאות כמו האחיות, עובדי מנהלה משק וכן הרופאים המומחים שעדיין מאוגדים בשורות הר״י.

*   מתוך עיתון "המאבק", נובמבר 2016תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.