השותפים דורשים מדיניות "ימין על מלא" אבל נתניהו מפחד מתגובת־נגד
שביתת המחאה, ההפגנות והעימותים סביב מחנה שועפאט
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גם בתוניסיה
מלמדות את בית הספר שיעור בשוויון
מחאת תלמידות בבתי הספר הציבוריים בתוניסיה נגד אפלייה בקוד הלבוש
1,221

עוד לפני גל המחאה הגדול שטילטל את תוניסיה בשבועות האחרונים, תלמידות בית ספר יזמו קמפיין מחאה שמשך תשומת לב בינלאומית.

בוקר אחד, תלמידות מבית ספר ציבורי בעיר ביזרטה בצפון תוניסיה הגיעו לתיכון לבושות חולצות טריקו לבנות ולא בתלבושת אחידה. מספר תלמידים הצטרפו אליהן ולבשו חולצה זהה מתוך סולידריות. התלמידות מחו כנגד חוק בבתי הספר הציבוריים בתוניסיה, לפיו חובת לבישת התלבושת האחידה — מין ווסט ארוך בצבע כחול כהה — חלה רק על התלמידות ולא על התלמידים.

המחאה תפסה תאוצה ברשתות החברתיות בתוניסיה תחת הכותרת "אני לא אלבש את זה" (#مانيش_لابستها). התלמידות מספרות שאין להן בעיה עם התלבושת עצמה אלא עם המסר שעומד מאחורי האכיפה הבלתי־שיוויונית שלה. אחת מהן, סיוואר טבורבי, הסבירה בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית (AFP) כי: "אם זה באמת נועד להסתיר הבדלים בין עשירים לעניים אז גם הבנים צריכים ללבוש את התלבושת האחידה".

מוניה בן ג׳מייה, ראשת התאחדות הנשים הדמוקרטיות של תוניסיה (ATFD), מסבירה שהאכיפה הסלקטיבית של התלבושת האחידה אומרת למעשה שלבוש הבנות פוגע ברמת הריכוז של הבנים ואף של המורים בשיעור.

מזכיר משהו? "מחאת המכנסיים הקצרים" בישראל, בה מאבק סוציאליסטי לקחה חלק, ושלוותה בקמפיין הפייסבוק "מלמדות את בית הספר שיעור בשוויון", התפרצה בגלל נהלים מפלים ברוח דומה של משרד החינוך, שאיפשרו לבנים להגיע לבית הספר במכנסיים בכל אורך שירצו אבל כפו על הבנות ללבוש מכנסיים ארוכים בשיא החום כדי ש"לא יפריעו לבנים להתרכז בשיעור".

לאחר ההתקוממות האמיצה של ההמונים בתוניסיה ב־2011, שהובילה להפלת הרודן בן־עלי, התקשורת המערבית תיארה את המדינה בתור סיפור ההצלחה של אביב הערבי. אבל גם אחרי ההכרה הרשמית בשוויון בין גברים לנשים בחוקת המדינה של 2014, הדרך לשוויון אמיתי, לדמוקרטיה, לחיי רווחה ולחירות עוד ארוכה והיא תלויה באופן מכריע במאבק אותו יוביל הדור המהפכני של תוניסיה.

*   מתוך עיתון 'המאבק', גיליון ינואר־פברואר 2018

₪18,479
עוד ₪1,521
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2022
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.