לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תוניסיה
"תנו מישרות או שתקבלו עוד מהפכה"
חמש שנים לאחר הפלת הדיקטטורה של בן עלי, דרישות המהפכה לדמוקרטיה וצדק חברתי רלוונטיות מתמיד
1,804

1,804

באמצע ינואר, בשבוע שבו ציינה תוניסיה את יום השנה להפלתו של הדיקטטור בן־עלי, טיפס צעיר אקדמאי מובטל, רידא יחיאווי, על עמוד חשמל וחישמל עצמו למוות. רידא, מהעיר קסרין שבמרכז תוניסיה, התאבד לאחר שהוצא מרשימת הממתינים למישרה ברשות המקומית — צעד שהזכיר את ההתאבדות של מוחמד בועזיזי, שהציתה את "האביב הערבי" בדצמבר 2010. מאז אירעו אלפי מקרים של התאבדות על רקע כלכלי בתוניסיה.

בעקבות התאבדותו של רידא יצאו אלפים להפגין ברחובות קסרין במחאה על תנאי המחיה שדוחקים אלפי משפחות לעוני מחפיר ובדרישה למישרות ולהשקעה ציבורית בתשתיות וברווחה. ההפגנות התפשטו מקסרין לכל תוניסיה סביב הקריאה: "תנו מישרות או שתקבלו עוד מהפכה"!

עם תחילת ההפגנות בקסרין, הממשלה הטילה עוצר על תושבי העיר ופרסה כוחות משטרה מסיביים לדיכוי ההפגנות. 246 מפגינים נפצעו, בעיקר משאיפת גז מדמיע. אך ניסיון הממשלה למנוע מההפגנות להתפשט באמצעות דיכוי והסתה נגד המפגינים השיג את התוצאה ההפוכה.

איגוד הסטודנטים UGET ואיגוד המובטלים UDC יצאו בקריאה להרחיב את ההפגנות לשאר הארץ ותנועת המחאה התפשטה לעוד עשרות ערים. הממשלה הגיבה בהרחבת העוצר: המעבר בין מחוזות שונים נחסם בתקווה לעצור את התפשטות ההפגנות.

לצד המקל ניסתה הממשלה את מזלה גם בעזרת ה"גזר": משלחת של חברי ממשלה הגיעה לקסרין כדי להביא לסוף ההפגנות ב"דרכי נועם". אך תושבי קסרין מאסו בהבטחות ריקות של חברי הממשלה. הבטחה שניתנה תחילה לקליטת 6,000 עובדים חדשים במגזר הציבורי התחלפה בהבטחה סתמית לסיוע בהכשרה מקצועית עבור אותם עובדים.

הזעם לא התפרץ משום מקום. מה שהוגדר "סיפור ההצלחה" של האביב על־ידי התקשורת הממסדית במערב לא משקף את המציאות של העובדים והצעירים בתוניסיה. אחוז האבטלה הרשמי עומד על 15.3% לעומת 13% לפני המהפכה, כש־62% מבוגרי האוניברסיטאות אינם מצליחים להשיג מישרה!

רבות מהדמויות המובילות בממשלה הנוכחית כיהנו בתפקידים בכירים גם תחת הדיקטטורה של בן־עלי. הממשלה עצמה ממשיכה לקדם מדיניות ניאו־ליברלית אגרסיבית.

הממשלה טוענת שאין לה את המשאבים הנחוצים להשקעה ציבורית מסיבית ביצירת מישרות ובפיתוח השירותים הציבוריים. אך 70 מיליארדרים תוניסאים מחזיקים בהון השווה ל־37 פעמים תקציב המדינה! העברת הנכסים של האליטה הקפיטליסטית המושחתת של תוניסיה לבעלות ציבורית היא צעד חיוני לפיתוח הכלכלה.

גל ההפגנות הזה אמנם הסתיים בינתיים, אך המאבק לשינוי מציאות החיים נמשך.

תנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' בתוניסיה (תנועה תומכת של ה־CWI) קוראת להתאחדות איגודי העובדים UGTT ולמפלגת 'החזית העממית' התוניסאית (קואליציית ארגוני השמאל) לעזור לתרגם את הזעם הציבורי ואת הדרישות של ההמונים לכדי התקוממות נוספת — הפעם לא רק בדרישה להתפטרות הממשלה אלא גם לכינון ממשלה של ציבור העובדים והעובדות שתשים סוף לשלטון ההון, לדיכוי, לניצול ותפעל לבניית חברה סוציאליסטית ודמוקרטית.

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון מרץ 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.