הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הטכניון
ראשי האגודה שוברים שביתה
אגודת הסטודנטים בטכניון הפגינה נגד שביתת הסגל הזוטר ■ בתגובה יזמו פעילי מאבק סוציאליסטי בטכניון משמרת נגדית בסולידריות עם השביתה הצודקת ■ הפגנת אנטי־סולידריות: לא בבית־ספרנו!
2,156

עם פתיחת שנת הלימודים באוניברסיטאות קיימו ארגוני הסגל האקדמי הזוטר ברחבי הארץ שביתה בת יום ביום שני ה־31 באוקטובר במחאה על היעדר ביטחון תעסוקתי.

התאחדות הסטודנטים הארצית הביעה תמיכה במאבק לצמצום ההעסקה הקבלנית בישראל ואגודות הסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת ת״א ארגנו הפגנות תמיכה שביתה.

בטכניון בחיפה הלימודים החלו שבוע לפני שאר האוניברסיטאות, ושם שביתת הסגל הזוטר נמשכה מהיום הראשון ללימודים ונסתיימה לקראת סוף השבוע השני.

ראש ארגון הסגל הבכיר בטכניון, פרופ' אלון איתי, שיגר בקשה לכל המרצים הבכירים שלא לשבור את שביתת הסגל הזוטר ולא לתרגל במקומם.

לעומת זאת, במקום לארגן את הסטודנטים להפגנת תמיכה במאבק, ארגנה אגודת הסטודנטים בטכניון (אס״ט) הפגנות נגד השביתה. בנוסף היא אף קיימה סדנאות לסטודנטים במקום שיעורים שהתבטלו וכך פעלה להחלפת עבודתו של הסגל השובת.

נציין כי באתר של ארגון סגל ההוראה בטכניון (אס״ה) נכתב בבירור ובהתאם למסורת של שביתות הסגל הזוטר כי "אנחנו נשלים את כל חובות ההוראה שלנו".

ראשי האגודה שוברים שביתה

במהלך השביתה פעלה אגודת הסטודנטים בתפקיד מגשר במו״מ בין הנהלת הטכניון לבין ארגון סגל ההוראה. לאחר כמה ימים הכריזה אגודת הסטודנטים כי ההנהלה נענתה באופן מספק לדרישות הסגל הזוטר, אף שדיווחי אס״ה הצביעו על פערים שעדיין לא גושרו במו״מ. מרגע זה פתחה אגודת הסטודנטים בקמפיין נגד השביתה.

בקמפוס ובפייסבוק הופץ מכתב מטעם האגודה שמאשים את הסגל הזוטר ב"חוסר התחשבות בסטודנטים". כאילו קיום המבחנים במועדם הוא עניין של חיים ומוות, הרחיקו ראשי האגודה והשוו במכתבם בין ביטול מועדי ב' וג' לבין ביטול ניתוחים דחופים במהלך שביתת רופאים.

"אפילו בשביתות בנתב״ג יש ועדת חריגים" מדגיש המכתב ומרמז על כך שהסגל הזוטר לא מאפשר הקלות במקרים חריגים. זאת בניגוד לטענתו של חבר ועד אס״ה, משה תורג׳מן, שאמר לנו שמספר סטודנטים שביקשו להיבחן חרף השביתה בשל נסיבות חריגות נענו בחיוב.

התארגנות לתמיכה בשביתה

פעילי מאבק סוציאליסטי בטכניון ארגנו בהתראה קצרה, ובשיתוף פעולה עם סטודנטים פעילי חד״ש ופעילי תא 'תלם' (המזוהה עם מפלגת העבודה), משמרת מחאה נגדית להפגנה שארגנו ראשי האגודה.

במשמרת הסולידריות עם השביתה חילקנו מכתבי תמיכה בסגל הזוטר וקראנו כלפי ההפגנה המבישה של האגודה: "סגל זוטר — זה אתם מחר", "לא תומכים בהנהלה של גזלנים", "הסטודנטים לא לומדים על חשבון מתרגלים", "סטודנטים דורשים צדק חברתי", "אס״ט ביזיון בשירות הטכניון".

נציגי האגודה, ביניהם היו״ר יעל אביטל, הרבו להפעיל בהתרסה את צופר האזעקה של המגאפון כדי להשתיק את הקריאות מצידנו.

הסטודנטים של היום — העובדים של מחר

יו״ר האגודה אביטל חתמה לפני מספר חודשים על מכתב להנהלת הטכניון למען העסקה ישירה ואף השתתפה עם נציגי אסת״ג (אגודת הסטודנטים לתארים גבוהים) וסטודנטים נוספים בפגישה עם ההנהלה בנושא תנאי ההעסקה של עובדי הניקיון בטכניון.

למרות זאת, במבחן המעשה יו״ר האגודה פועלת לצד ההנהלה כדי להחליש את המאבק בנושא ומתרצת זאת באומרה כי "התפקיד שלי הוא לדאוג לסטודנטים שלי בקמפוס ולא לטפל בבעיות כלל־ארציות או לשרת אידיאולוגיה חברתית כזו או אחרת".

זוהי עמדה חסרת אחריות. הכרחי שארגוני הסטודנטים ינקטו עמדה חד־משמעית נגד העסקה קבלנית ולמען זכויות עובדים בכלל. רק במאבק רציני ניתן יהיה להבטיח את ביטול ההעסקה הקבלנית למען העתיד של הסטודנטים של היום — העובדים של מחר.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.