לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סטודנטים בטכניון דורשים חופש פוליטי
בטכניון יש מסורת של "אקדמיה ללא פוליטיקה", או בפועל אקדמיה רק עם פוליטיקה ממסדית. סטודנטים בטכניון, פעילי 'מאבק סוציאליסטי' ואחרים, מנסים להציב אלטרנטיבה
2,643

2,643

הסטודנטים בטכניון, כמו בכל המוסדות האקדמיים האחרים, נפגעים באופן קבוע מניסיונות חוזרים להעלאת שכר־הלימוד, התייקרות מחירי שכר הדירה, ניצול במקומות עבודה, אבטלה, וקושי במציאת עבודה בתחום הלימודים.

בנוסף, הסטודנטים סובלים כמובן גם משאר הבעיות שקיימות בחברה: אפליית נשים, גזענות ודיכוי בני מיעוטים, הרס הסביבה ע״י הממשלה ובעלי־ההון, חוסר ביטחון סוציאלי והמשך הסכסוך הישראלי־פלסטיני המדמם.

בחודש שעבר מספר סטודנטים מהטכניון, פעילי מאבק סוציאליסטי, פנו לאגודת הסטודנטים בטכניון בבקשה לקיים פעילות הסברה סביב הנושאים הללו. האגודה לא אישרה את הפעילות בתואנה שאסור לקיים פעילות פוליטית מפלגתית בשטח הטכניון. פנינו בנושא גם לדיקנית הסטודנטים בטכניון ולנשיא הטכניון. שניהם החזירו את הפנייה לאגודת הסטודנטים שעדיין מתעקשת על עמדתה, ולא סיפקו תשובה או עמדה ממשית בנושא.

במהלך החודש האחרון, ועל רקע ההתקפות הגוברות בישראל על זכויות דמוקרטיות, התארגנו פעילי התנועה יחד עם סטודנטים נוספים במטרה להיאבק על הזכות לחופש הביטוי וההתארגנות הכוללת: חלוקת פלאיירים, החתמה על עצומות, הפצת חומרי הסברה והחופש למחות ולהפגין בשטח המוסד.

את כל אלה אגודת הסטודנטים אינה מאפשרת באופן שיוויוני, אלא שומרת לעצמה את הזכות להחליט למי מותר להביע דעה בטכניון ולמי היא סותמת את הפה. כך לדוגמא היא מרשה לעיתון הימני "ישראל היום" להפיץ את עמדותיו, או לאירגונים דתיים כגון חב״ד, "הלל" ו"תנופה", לחלק חומרי הסברה והזמנות. בתחילת חודש יוני, לאחר פרשת ההתקפה על משט המחאה לעזה, היא לא עשתה דבר בכדי למנוע הפגנה לאומנית־גזענית בתוך הטכניון — אבל מנגד היא לא מאפשרת הפצת חומרי הסברה שמתנגדים לכיבוש או שמבקרים את ממשלת ההון הגזענית. היא לא מאפשרת קיום פעילות מחאה בנושא זכויות עובדים, וזכויות סטודנטים.

אגודת הסטודנטים, במקום לייצג את האינטרסים של כלל הסטודנטים בטכניון, מפקירה את שטח הקמפוס לאינטרסים פרטיים של בעלי־הון, כדוגמת הבעלים של "ישראל היום", ומקדמת אג׳נדה פוליטית ימנית אשר מונעת מהסטודנטים עצמם להתארגן ולהיאבק על שיפור תנאיהם בלימודים, בעבודה ובחברה.

זאת ועוד, ההתעוררות של תנועות לאומניות וגזעניות דוגמת "אם תרצו", לה אנו עדים בתקופה האחרונה גם בטכניון, מעלה את הצורך הברור שבארגון חזית פעולה שמאלית דמוקרטית אשר תפעל כדי לארגן סטודנטים במאבק נגד הסתה לאומנית וגזענית, נגד התחזקות של הימין הקיצוני ונגד התקפות על חירויות הפרט בקמפוס ובכלל. זאת בנוסף למאבק בלתי מתפשר נגד כל העלאה של שכר הלימוד ושאר התקפות של ממשלת ההון.

אנחנו דורשים מאגודת הסטודנטים לאפשר חופש פוליטי בטכניון ולתמוך בסטודנטים הנאבקים על זכויותיהם. מאות אלפי הסטודנטים אשר יוצאים לרחובות באנגליה בימים אלה צריכים להוות עבורנו השראה לצורך הברור שבבניה של כוח סוציאליסטי אמיתי בכל קמפוס בארץ, כולל הטכניון; כוח סוציאליסטי חזק שיילחם ביומיום במדיניות הגזענית והנצלנית של הממסד; שיהיה חזק מספיק כדי להדוף תנועות ימין קיצוני ושגם מציע אלטרנטיבה סוציאליסטית אמיתית למדיניות שמבטיחה לכולנו רק עוד הרס סביבתי, עוני, אפליה, דיכוי ומלחמות.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.