הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
קזחסטן
שלטון נזרבייב טובח בעובדי הנפט
עשרות הרוגים ומאות פצועים בקזחסטן לאחר שהמשטרה פתחה באש חיה על הפגנת עובדי הנפט השובתים ■ גל מחאות ושביתות מתפשט במדינה ■ משמרות סולידריות התקיימו מול שגרירויות קזחסטן ברחבי העולם וגם בתל אביב
1,724

ביום שישי ה־16 בדצמבר, יום העצמאות של קזחסטן, התאספו בשעות הבוקר בכיכר המרכזית בעיירת הנפט ז׳נאוזן שבמערב המדינה למעלה מ־3,000 איש לעצרת תמיכה בעובדי הנפט השובתים מאז חודש מאי האחרון. העובדים, שכירים של תאגיד האנרגיה הממשלתי KazMunayGas, דורשים בין היתר תוספות שכר והכרה בזכות ההתארגנות.

במשך שמונת חודשי השביתה העובדים קראו להימנע מאלימות ודרשו לקיים מו״מ רציני. לאורך כל הדרך הם נתקלו בסדרה של פעולות דיכוי ברוטאליות מצד הממשלה, בדומה למאבקים חברתיים נוספים במדינה (לדוגמא — קזחסטן: מובילי קמפיין נפגעי משכנתאות בסכנת מאסר). הממשלה מסרבת למשא־ומתן ומגדירה כבלתי חוקי את האיגוד העצמאי של עובדי הנפט, "אקטאו". הפגנות פוזרו באלימות רבה ועובדים פוטרו מעבודתם. לפני כחודשיים נגזרו על עורכת הדין של העובדים, נטליה סוקולובה, שש שנות מאסר בפועל. כמו כן, בחודש אוגוסט נרצח חבר איגוד בז׳נאוזן ובתו של אחד מחברי ועד עובדי הנפט נרצחה ככל הנראה על רקע פעילותו.

בהפגנה בז׳נאוזן הגיעה האלימות כלפי השובתים לשיאים חדשים. המפגינים נערכו לקיים עצרת שלווה, אבל לכוחות הביטחון הקזחיים היו תוכניות אחרות. בשלב מסויים שעט רכב משטרה משוריין לתוך ההמון. מפגינים רבים הגיבו בזעם והתפזרו ברחבי הכיכר. בתוך זמן קצר הסתערו לעברם כוחות משטרה חמושים שהוכנו מבעוד מועד ופתחו בצרורות של אש חיה. מניין ההרוגים הרשמי נע בינתיים סביב ה־15, אך איגודי העובדים מדווחים מהשטח על עשרות הרוגים ומאות פצועים.

עוצר לילי הוטל על ז׳נאוזן, החשמל נותק ונאסרה כל פעילות ציבורית. ציוד של עיתונאים הוחרם ועיתונאים זרים נעצרו וגורשו. התקשורת הסלולארית שובשה והגישה לאתרי אינטרנט המזוהים עם האופוזיציה נחסמה (כולל אתרים קזחיים, רוסיים ובינלאומיים של ארגון ה־CWI, שאליו מסונפת גם תנועת מאבק סוציאליסטי). למרות זאת מצליחות להגיע עדויות מהשטח, לרבות סרטוני וידיאו המתעדים את הטבח.

סולידריות ומחאה

מעמד העובדים הקזחי הגיב באופן הרואי. מפגינים השתלטו על הכיכר בז׳נאוזן והצליחו להדוף את כוחות המשטרה ממרכז העיר למשך מספר שעות. בצעד אמיץ של סולידריות, תעשיית הנפט והגז ביישובים הסמוכים באזור מנגיסטאו הושבתה כמעט כליל ופעולות מחאה התארגנו ברחבי הארץ.

בעיר הנמל אקטאו (בירת אזור מנגיסטאו, המרוחקת כ־150 ק״מ מז׳נאוזן) הפגינו אלף מפגינים וקראו להפיל את הממשלה. בכפר שֶטְפֶּה השתלטו מקומיים על קו הרכבת ועצרו את תנועת הרכבות למשך שעות ארוכות. כוחות הביטחון שהגיעו למקום פתחו שוב באש חיה והרגו אדם אחד.

גם בז׳נאוזן עצמה, חרף נוכחותם של 1,500 חיילים חמושים מיחידות קומנדו ומסוקי צבא החגים באוויר, הצליחו העובדים לקיים ביום שלמחרת הטבח הפגנה נוספת בכיכר המרכזית, בה הניפו דגלים לבנים עליהם נכתבה מילה אחת: "שלום".

האם ה"אביב הקזחי" בדרך?

עדיין לא ברור אם מתוך האירועים תתפתח תנועת מחאה המונית כמו זו שהתעוררה ברוסיה השכנה בעקבות הזיופים בבחירות הכלליות. אבל דבר אחד ברור — הניסיון של נשיא קזחסטן, נורסולטן נזרבייב, להציג מצג שווא של יציבות שלטונית, דמוקרטיה ומשק משגשג נכשל כישלון חרוץ (בינתיים הוא עצמו נאלץ, בניסיון להשקיט את הרוחות, לפטר ב־26 בדצמבר את חתנו שעמד בראש קרן ההון של המדינה, המחזיקה ב־KazMunayGas).

תגובת הנגד של העובדים ותומכיהם ברמה הארצית והבינלאומית מסוגלת לזעזע את יסודות המשטר המושחת והדכאני בקזחסטן. עובדי הנפט דורשים להלאים את כל התעשיות העוסקות בהפקת חומרי גלם ממשאבי הטבע, כך שיהיו בבעלות המדינה תחת פיקוח מצד העובדים. המפתח לשינוי בסופו של דבר עובר בהמשך התארגנות באיגודי עובדים עצמאיים מן המשטר והקמת מפלגת עובדים רחבה שתקדם תוכנית סוציאליסטית לשינוי החברה.

התנגדות עולמית לטרור הממשלתי בקזחסטן

במסגרת קמפיין הסולידריות הבינלאומי התארגנו משמרות מחאה מול שגרירויות וקונסוליות קזחסטן בערים רבות ברחבי העולם ובהן דבלין, ברלין, לונדון, וינה, הונג קונג וגם במוסקווה.

בתל אביב הפגינו ב־19 בדצמבר פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי, פעילי ארגון כוח לעובדים ותומכים נוספים מול שגרירות קזחסטן במחאה על אירועי הדמים. המפגינים מסרו מכתבי מחאה לשגרירות וקראו סיסמאות בגנות הדיכוי הברוטאלי של השובתים ורמיסת הזכויות הדמוקרטיות תחת השלטון הרודני של נזרבייב.


להצהרת הגינוי לטבח שפרסם ארגון כוח לעובדים:

http://workers.org.il/2011/12/18/solidarity-kazakhstan/

להצהרה שפרסמו השובתים לקראת העצרת של ה־16 בדצמבר:

http://campaignkazakhstan.org/?p=112

לאתר של קמפיין הסולידריות הבינלאומי ולחתימה על עצומת תמיכה:

http://campaignkazakhstan.org/

לאתר של תנועת ההתנגדות הסוציאליסטית בקזחסטן (ארגון אחות של מאבק סוציאליסטי), המעורבת באופן משמעותי בתגבור מאמצי השובתים (ברוסית):


נחוצים מכתבי מחאה והודעות גינוי במיוחד מטעם ארגוני ונציגי עובדים, ארגוני זכויות אדם וארגונים חברתיים, וחברי פרלמנט או מועצות מקומיות. בבקשה שלחו את מכתבי המחאה לכתובות הבאות:

1. Foreign Ministry of the Republic of Kazakhstan — Email: [email protected]

2. The Head of the President’s Administration — Tel: ++7 (7172) 74 55 24

3. The Embassy of Kazakhstan in Tel-Aviv — [email protected]

עותקים יש לשלוח לכתובת: [email protected]
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.