הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
קזחסטן
הדיכוי מחריף, אבל הלחץ על המשטר מתעצם
המשטר מנסה להטיל את האשמה לטבח שבוצע בדצמבר בעובדי הנפט על העובדים עצמם ■ עשרות הפגנות התקיימו ברחבי קזחסטן ובעולם במלאת 100 ימים לטבח
1,612

עשרות עובדי נפט, פעילי איגוד מקצועי, עיתונאים ופעילי אופוזיציה נעצרו בקזחסטן בעקבות אירועי הדמים בעיירת עובדי הנפט, ז׳נאוזן, במערב הארץ ב־16 בדצמבר.

ביום זה, יחידות קומנדו מיוחדות פתחו באש חיה על הפגנה בלתי חמושה של עובדי הנפט השובתים ובני משפחותיהם, שאורגנה לאחר שבעה חודשי שביתה. לפי הפרסומים הרשמיים, 11 מפגינים נרצחו במהלך אותו אירוע, אך לפי הערכות של איגוד עובדי הנפט, המספר עומד על כ־70.

איש מבין השוטרים או החיילים לא נהרג במהלך האירועים של חודש דצמבר במערב קזחסטן, אך באופן אבסורדי דווקא 43 מעובדי הנפט הם אלה שמועמדים כעת לדין באשמת אחריות לאירועי הדמים.

המשטר הניאו־ליברלי והדיקטטורי של נשיא קזחסטן, נורסולטן נזרבייב, חרד מ"אביב קזחי" על רקע תנועת המחאה ברוסיה השכנה וההתקוממויות נגד הרודנים במזרח התיכון ובצפון אפריקה. המשטר מנסה להתמודד עם המאבקים המקומיים באמצעות שילוב בין דיכוי ברוטאלי למתן ויתורים מסוימים. כך למשל, בימים הראשונים שלאחר הטבח, בהוראת נזרבייב מספר שוטרים הובאו למעצר ומספר דמויות בכירות במשטר הודחו, אף שבסופו של דבר איש מהם לא הועמד לדין.

ב־8 במרץ שיחרר המשטר במפתיע את נטליה סוקולובו, עורכת־הדין של איגוד עובדי הנפט, שנשפטה לשש שנות מאסר עקב פעילותה באיגוד. כמו כן, המשטר שיחרר ממעצר מספר עיתונאים מוכרים. יחד עם זה, צעדים אלה נעשים במקביל לגלי מעצרים מחודשים ודיכוי מתמשך של כל ארגוני האופוזיציה, ובכללם גם התנועה־האחות של מאבק סוציאליסטי בקזחסטן, "ההתנגדות הסוציאליסטית".

המחאה מתרחבת למרות הדיכוי

לא רק שהמשטר מנסה להטיל את האשמה לטבח בעובדים על העובדים עצמם, הוא גם פעל כדי למנוע את אירועי הזיכרון שתוכננו במלאת 100 ימים לאסון. מלבד מעצרים של מארגני ההפגנות, המשטר אירגן אירועים חגיגיים, עם מוזיקה רועשת, אוכל ושתייה בחינם, באותן הכיכרות בהן ארגוני האופוזיציה תיכננו לקיים עצרות זיכרון לנרצחים. אך למרות הכול הצליחו המארגנים לקיים שורה ארוכה של הפגנות ברחבי הארץ.

במקביל התקיימו משמרות מחאה רבות מול שגרירויות קזחסטן בחו״ל, ביוזמת קמפיין הסולידריות הבינלאומי המאורגן על־ידי ארגון ה־CWI, הארגון הסוציאליסטי הבינלאומי אליו משתייכת תנועת מאבק סוציאליסטי.

"ההתנגדות הסוציאליסטית" בקזחסטן וארגון ה־CWI דורשים לקיים חקירה עצמאית ובלתי תלויה של הטבח, לשחרר את כל עובדי הנפט העצורים, להיענות לדרישות השובתים, וגם להלאים מחדש את תעשיית הנפט והגז ולהציבה תחת פיקוח וניהול על־ידי העובדים הקזחים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.