ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תל אביב
הפגנה סוערת נגד גזענות
כאלף איש צעדו ב־25 בינואר ברחובות תל אביב במחאה על הגזענות כלפי ישראלים יוצאי אתיופיה ■ "המאבק שלנו הוא בכבישים, המאבק שלנו הוא בבתי הספר, המאבק שלנו הוא בכנסת, בממסד... המחאה שלנו רק החלה!"
2,142

ביום רביעי ה־25 בינואר נאספו כאלף מפגינות ומפגינים, ובהם פעילי מאבק סוציאליסטי, ברחבת גן מאיר במרכז תל אביב לעצרת מחאה נגד גזענות כלפי ישראלים ממוצא אתיופי. מרבית הקהל היו צעירים וצעירות ממוצא אתיופי שהגיעו מכול רחבי הארץ ובחלקם יוצאים להפגין לראשונה בחייהם. יחד איתם הפגינו עוד מאות נוספים ובהם פעילים שהיו מעורבים בתנועת האוהלים של הקיץ החולף.

עם תום העצרת בגן מאיר התפרץ לבמה אחד המפגינים, מולט אררו, חבר בקבוצת "אתיופים מאוחדים בע״מ". אררו יזם והוביל באחרונה צעדת מחאה בת שלושה ימים מקריית מלאכי לכנסת, שבסיומה, ב־18 בינואר, נערכה בירושלים הפגנה בהשתתפות אלפי בני־אדם. כעת הוא התקבל בתשואות כשקרא מהבמה: "המאבק שלנו הוא בכבישים, המאבק שלנו הוא בבתי הספר, המאבק שלנו הוא בכנסת, בממסד... המאבק שלנו הוא לא פה, לא בגן מאיר... המחאה שלנו רק החלה"!

מיד כשסיים את דבריו החלו מאות מפגינים ומפגינות לצעוד אל מחוץ לרחבה וביצעו חסימות כבישים סוערות וקולניות במוקדים שונים במשך שעות ארוכות. בשיא האירוע נחסמה למשך כשעה צומת עזריאלי לתנועה מכול הכיוונים. בין הסיסמאות שבלטו בהפגנה ובחסימות הכבישים היו: "דור חדש דורש שינוי", "צאו מהמרפסת, הגזענות דורסת" ו"שחורים ולבנים ניאבק בגזענים".

גל המחאה הנוכחי התפרץ כזכור בעקבות פרסום מכתב של קבוצת דיירים בקריית מלאכי שסירבו להשכיר דירות לישראלים ממוצא אתיופי — דוגמא מובהקת ל"הפרד ומשול" על רקע אתני בין שכבות מרוששות במעמד העובדים. עם זאת, מובילי המחאה שהתפתחה בתגובה להדרה החברתית במקרה הזה יודעים היטב, אחרי שנים של מאבק באפליה גזענית, שעיקר האחריות והאשמה על היחס הגזעני והמפלה כלפי ישראלים־אתיופים מוטלת על הממשלה, מוסדות המדינה והאליטה השלטת.

תנועת מאבק סוציאליסטי תומכת במחאה ומעורבת בהפגנות. אנחנו אומרים:

■ מלחמה בגזענות! סוף לכל אפליה גזענית במערכת החינוך, במקומות העבודה, במדיניות הדיור ובתקציבים. לעצור את הסכסכנות הגזענית בחברה ואת ההסתה הגזענית כלפי מיעוטים.

■ מאבק נרחב נגד גזענות וניצול ולמען השקעה ציבורית מאסיווית ושיוויונית בעוד דירות, בתי־ספר, בתי־חולים, שירותי רווחה ומרכזים קהילתיים.

■ סוף למשכורות הרעב ולעבדות הקבלן במשק! שכר מינימום של 30 שקל לשעה לפחות ללא יוצאים מהכלל. העסקה ישירה, ביטחון תעסוקתי, פנסיה וזכות התארגנות לכלל העובדים.

■ סוף לאפליה הגזענית וההפרדה במערכת החינוך. חינוך נגד גזענות בכל בתי־הספר. מערכת חינוך אחת, שיוויונית, פלורליסטית ודמוקרטית, ללא הפרדה או כפייה לאומית, דתית או עדתית.

■ סוף ל"הפרד ומשול" בין אנשים עובדים ועניים! מאבק שיחצה גבולות עדתיים, דתיים ולאומיים, למען פרנסה הוגנת, חיי רווחה וביטחון אישי, ונגד עוני, ניצול, אפליה ודיכוי. מאבק מאוחד של עובדים וצעירים, יהודים וערבים, מכול הרקעים והעדות נגד שלטון ההון ובחתירה לשינוי סוציאליסטי של החברה.

צפו בקטעי וידיאו מההפגנה:
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.