לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
האחד במאי 2012
"להתאחד ולהתארגן"
נאום שנשאה פעילת מאבק סוציאליסטי, אפרת לוין, בהפגנת האחד במאי בחיפה
1,921

1,921

במוצ״ש האחרון, 28 באפריל, התקיימה בחיפה הפגנת האחד במאי בהשתתפות כ־300 מפגינים ומפגינות. אנחנו מביאים כאן, בשינויי עריכה קלים, את הנאום שנשאה בהפגנה פעילת מאבק סוציאליסטי, אפרת לוין.


בקיץ האחרון הייתי פעילה במאהל המחאה במרכז הכרמל. בתחילה, כמו רבים סביבי, האמנתי שאם חלקים כל כך נרחבים מהציבור יוצאים להפגין על יוקר המחייה, "נבחרי הציבור" לא יוכלו להתעלם מזה. בדיונים הפתוחים שקיימו פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי אליה הצטרפתי, ומניתוח יחסי הכוחות בחברה, התפקחתי מהאשליה שהמפלגות הממסדיות יכולות להציע פתרונות שייענו לדרישות מעמד העובדים והעובדות. רבים מאיתנו מרגישים ששנה עברה וכלום לא השתנה. למעשה המצב רק החמיר.

בעלי ההון והממשלה שלהם ממשיכים לרושש אותנו דרך פגיעות בשכר והעלאות מחירים ומסים; הממשלה ממשיכה להפריט את התשתיות, השירותים החברתיים והתחבורה הציבורית; היא ממשיכה להעלות את המסים העקיפים על הדלק והמים בזמן שהם מורידים מסים לבעלי ההון. מדובר במדיניות מודעת.

אבל למדיניות הזאת יש אלטרנטיבה: פיקוח על מחירים, תוספות שכר רוחביות והעלאת שכר המינימום. קליטת מאות אלפי עובדי קבלן להעסקה ישירה והלאמה של שירותים, תשתיות ומשאבים טבעיים שהופרטו, והעברתם לניהול דמוקרטי לתועלת הציבור. מיסוי מאסיווי על ההון, ולא מס מזערי וקוסמטי כפי שמציעה יחימוביץ'.

את ממשלת ההון אפשר וצריך לעצור! מכאן אנחנו צריכות לחדש את המחאה ההמונית בחיפה, בצפון וברחבי הארץ! צריך להתחיל מאסיפות הסברה בשכונות, בקמפוסים ובמקומות עבודה. אבל הפגנות לבדן אינן מספיקות.

מול בעלי ההון אנחנו זקוקות לכוח של העבודה המאורגנת. אנחנו צריכות ארגוני עובדים וועדים חזקים, כן ועדים חזקים, ודמוקרטיים בכל מקום עבודה. הקמת מטה מאבק שיכלול ועדים, ארגוני עובדים וארגונים סוציאליסטים וחברתיים תוכל לספק גב למאבקים השונים ולהוביל את המחאה החברתית.

הכרחי להעיף את עופר עיני וחבריו מהנהגת ארגון העובדים הגדול בארץ, ולהחליפם בהנהגה שתהיה נאמנה לעובדים במאה אחוז. אך שינוי אמיתי בהסתדרות, ובכלל ניהול מאבק חברתי אפקטיווי, מצריכים התארגנות עצמאית של עובדות ועובדים; עצמאית מבעלי ההון, ממפלגות ההון ומפוליטיקאים שמייצגים אותם, גם כאלה שמתהדרים בתדמית "חברתית" כביכול. כסוציאליסטיות אנחנו מחויבות להזהיר מכך.

ארגוני העובדים ותנועת המחאה, הסטודנטים והגימלאים, יהודים ופלסטינים, נשים וגברים צריכים לבנות בית פוליטי משל עצמם — מפלגה שתצמח מתוך המאבקים בקמפוסים, בכיכרות ובמקומות העבודה, שתאחד את המאבקים נגד יוקר המחייה, ההעסקה הקבלנית, ההפרטות, שלטון ההון, ונגד הגזענות בחברה, הדיכוי הלאומי והכיבוש.

כן, מאבק אפקטיבי בשלטון ההון מחייב גם התמודדות עם הנושאים הבוערים של הגזענות, הדיכוי הלאומי והכיבוש. אחרת, נתניהו, ברק וליברמן ימשיכו לעשות שימוש ציני בפחדים כנים ועמוקים של הציבור כדי לשמר תמיכה בממשלה שלהם ולהסית עובדים כנגד עובדים, לשסע עניים בעניים, יהודים בערבים, ישראלים בפלסטינים, ואזרחים בפליטים ומהגרי עבודה. מדיניות ה"הפרד ומשול" הופכת אותנו מרוב עוצמתי לקבוצות מיעוט מוחלשות.

האינטרס המשותף שלנו הוא בהגנה על חופש הביטוי, ההתארגנות, ההפגנה והשביתה. בהבטחת חיי רווחה ושלום, חירות וביטחון אמיתיים ושוויוניים לישראלים ולפלסטינים, שאפשריים רק עם סיום מוחלט של הכיבוש. האינטרס שלנו הוא בבניית דיור ציבורי וכיתות ולא התנחלויות. האינטרס שלנו הוא בחיזוק הסולידריות עם ארגוני עובדים ותנועות מחאה בעולם, במזה״ת ובשטחים הכבושים.

האינטרס שלנו הוא בבניית חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, שתוכל להביא לסיום המשבר המתרחב של השיטה הקפיטליסטית ברחבי העולם, שמאיים גם עלינו. זה הזמן להתאחד, להתארגן ולחזור לרחוב, למאבק נחוש נגד ממשלת ההון והגזענות!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.