הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מק׳תאגדים
אלפי עובדי מקדונלד׳ס מתארגנים
יובל שׂורק־לוי, חבר ועד הפעולה הארצי של עובדי מקדונלד׳ס ופעיל מאבק סוציאליסטי, מספר על התארגנות העובדים החדשה
2,258

הנהלת מקדונלד׳ס ניסתה תחילה להתחמק מהכרה בהתאגדות העובדים החדשה שקמה אצלה במהלך בזק סביב תחילת החודש במסגרת הסתדרות הנוער העובד, אך מכיוון שההתארגנות הולכת ומתרחבת וזוכה גם לאהדה ציבורית, ההנהלה נאלצה כעת לקבוע ישיבה ראשונה עם נציגי העובדים. מקדונלד׳ס ישראל מעסיקה כיום כ־4,000 עובדים בכ־160 סניפים ברחבי הארץ — מדובר ברשת המזון המהיר הגדולה בישראל.

שנת 2013 כבר הוכרזה כשנת שיא בהיקף התאגדויות העובדים החדשות במשק, עם יותר מ־21 אלף עובדים שהצטרפו למעגל העבודה המאורגנת. התארגנות עובדי מקדונלד׳ס מתווספת גם לשורה של התארגנויות עובדים חדשות שמובילים בני־נוער וצעירים, ובהם ההתארגנויות בבורגראנץ׳, אגאדיר, בלאק בר בורגר ועוד.

יובל שׂורק־לוי, חבר ועד הפעולה הארצי של עובדי מקדונלד׳ס ופעיל "מאבק סוציאליסטי", לוקח חלק בהתארגנות העובדים. הוא סיפר ל"כלכליסט" כיצד כשהגיע לסניף אחר, במסגרת המאמצים לשכנע עובדים להצטרף להתארגנות, המנהלת במקום חסמה אותו פיזית כדי למנוע ממנו לגשת ולדבר עם קופאית שהייתה פנויה באותו הזמן. בראיון לאתר הכלכלי לנוער IYY הוא הסביר את הרקע להקמת ההתארגנות: "אחרי החתימה של ההסכם בבורגראנץ׳, כל העובדים שעובדים במזון מהיר מחפשים לשחזר את ההצלחה שלהם. בשבוע שעבר הקמנו ועד יציג. הרבה עובדים במקדונלד׳ס לא מקבלים החזרי נסיעות. כמו כן, חלק מהעובדים צריכים להגיע לסניף כדי להתכונן למשמרת על חשבונם הפרטי ולא מקבלים על זה שכר".

בשיחה עם אתר המאבק הוא מוסיף כי "הרבה עובדים במקדונלד׳ס גילו שההנהלות עוברות פעמים רבות על החוק, אינן מעבירות תשלומי נסיעות, מלינות שכר, אינן משלמות כנדרש על שעות נוספות ויש עוד הרבה דוגמאות. זה גם עזר לעוד עובדים להבין שאם נהיה מאורגנים יהיה קשה יותר לפגוע בנו ונוכל להשיג יותר לעומת מצב שבו כל עובד נאלץ להתמודד לבד מול ההנהלה. אז כמה עובדים פנו לאיגוד הנוער העובד כדי להתאגד ותוך כמה ימים הצטרפו יותר משליש מהעובדים. אלא שההנהלה מנסה להתחמק ולהכשיל את ההתארגנות. העניין הוא שגם אם ההנהלה מנסה להכשיל את ההתאגדות שלנו כדי להמשיך במצב של הניצול שהיה עד היום, אם אלפי העובדים והעובדות במקדונלד׳ס יציבו חזית אחת מול ההנהלה, יהיה לה פחות חופש לנצל והיא גם תיאלץ לחתום על הסכם קיבוצי מול כל העובדים, הסכם שיכלול שיפור בתנאים ובשכר שלנו".

על הצעדים הבאים במאבק הזה הוא אומר, ומבהיר שזו דעתו ולאו דווקא העמדה של כלל הוועד, ש"המשימה הכי בוערת כרגע היא לאגד את כל העובדים ולהביא למצב כזה שהעובדים יהיו מאוגדים בכל הסניפים. אנחנו צריכים להגיע לכמה שיותר עובדים שיהיו פעילים ויעזרו לדחוף את ההתאגדות בסניף שלהם וברמה הארצית — צריך ועד פעולה בכל סניף, ואני מקווה שיהיה ועד פעולה ארצי שיהיו בו נציגים מכול הסניפים, כדי שלכל עובד יהיה את הנציג שלו בוועד וכדי שיהיה אפשר לתאם בצורה טובה פעילויות ואסיפות עובדים, שבהן גם צריך לדבר על המצב ולהחליט על עוד צעדים ועל הדרישות המרכזיות שיעלו כמיקשה אחת מול ההנהלה".

מהן הדרישות המרכזיות שלדעתך ההתארגנות צריכה להתעקש עליהן?

"קודם כול יש בעיה של אפליה בשכר על בסיס גיל. עובדים קטינים מקבלים שכר מינימום לקטינים, שהוא נמוך עוד יותר משכר המינימום הכללי, שגם הוא נמוך מדי. אין שום סיבה שעובד יקבל שכר נמוך מעובד אחר על אותה עבודה רק בגלל שהוא צעיר יותר. אז צריך לדרוש להשוות כלפי מעלה את השכר של בני־נוער עובדים, והמאבק צריך להיות גם כדי להעלות את השכר לכל העובדים. מקדונלד׳ס ישראל, אגב, מגלגלים מאות מיליוני שקלים בשנה — לא חסר להם כסף! הישגים ברורים בתנאי העבודה ברשת יוכלו לעזור להבהיר לכל העובדים את החשיבות והצורך בהתארגנות עובדים".

בדומה לבני־נוער רבים אחרים, יובל עצמו יאלץ בקרוב כנראה להפסיק לעבוד ברשת. הוא מעיר שהעובדה הזאת מדגישה ש"כדי שההתארגנות תוכל להתבסס למרות התחלופה של העובדים, חשוב לדאוג שבהמשך נציגי הוועד יצרו קשר עם כל עובד ועובדת חדשים כדי להסביר להם על החשיבות של ההתארגנות ועל הזכויות שלהם".
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.