לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
התארגנות עובדי הוט
"צאו מהמוקד ובואו נתאגד"
על רקע גל ההתאגדויות המוצלח במשק התארגנו גם עובדי חברת הוט, והם מארגנים צעדי מחאה ואף השביתו מוקד במאבק מול הנהלת החברה שממשיכה לנסות לסכל את ההתארגנות באמצעות העברת בזק של העובדים להעסקה קבלנית
1,898

1,898

מעל 1,200 עובדי ועובדות "הוט" כבר הצטרפו להתארגנות העובדים במסגרת ארגון כוח לעובדים. לפי הערכות הארגון מדובר ביותר משליש מכ־3,500 העובדים בחברה, כלומר יותר מכפי שנדרש כדי להכריז על ועד יציג פורמלית מול ההנהלה. במקביל נמשכים המאמצים לצרף את כלל העובדים להתארגנות.

ברקע נמשך גל ההתאגדויות המרשים במשק. עובדי רשת בורגר־ראנץ׳ התאגדו וחתמו על הסכם קיבוצי ראשון בעזרת הסתדרות הנוער העובד והלומד, והתארגנויות נוספות במסגרת הסתדרות העובדים הוכרזו גם ברשתות המזון מקדונלד׳ס ואגאדיר, ובחברת המיחזור אמניר, בחטיבת זיקוק הדלק של פז, במספנות ישראל ובמפעל מילועוף. בהתארגנות הענק של עובדי סלקום־נטוויז׳ן מעריך ועד הפעולה של העובדים כי חסרות 300 חתימות בלבד להשגת השליש הדרוש להכרה פורמלית בוועד. עובדי קופ״ח מאוחדת, שהתאגדו בשנה שעברה בהסתדרות, קיימו לראשונה שביתת אזהרה והפגנות במאבקם להשגת הסכם קיבוצי, ועובדות הצהרונים בירושלים, שהתאגדו בכוח לעובדים, יצאו למאבק כנגד כוונת העירייה להביא לפיטוריהן.

על הלך־הרוח המלווה את גל ההתאגדות מעיד בין השאר סקר שנערך לאחרונה עבור "גלובס": 51% מהנשאלים בסקר זה ציינו שוועד במקום העבודה חשוב עבורם, 57% ציינו כי "פערי שכר הוגנים" בין המנכ״ל לעובדים חשובים להם ו־39% דיווחו על הרעה ביחס לעובדים במקום עבודתם.

השטח ב"הוט" מתחמם

גם מהלך ההתאגדות בחברת הוט החל על רקע הרעה בתנאי העבודה והשכר בתקופה האחרונה והעברה הדרגתית של העובדים להעסקה באמצעות קבלני שירותים. סביב אמצע מאי לדוגמה העבירה ההנהלה מעל מאה עובדים להעסקה קבלנית במטה הטכני של הוט בחיפה.

בתגובה להתארגנות העובדים האיצה ההנהלה עוד יותר את המהלך, שמסייע לה לפצל פורמלית בין העובדים במטרה להערים קשיים נוספים בפני ההתארגנות. כך ותוך הפעלת לחצים כבדים על העובדים, שכללו הצעה לקבלת פיצויי פיטורים מלאים (בהיקף של אלפי שקלים עבור חלק מהעובדים) בתמורה ל"הסכמה", העבירה ההנהלה מוקד נוסף בנשר להעסקה קבלנית בסוף השבוע שעבר. בעקבות כך נקטו העובדים ו"כוח לעובדים" שורה של פעולות מחאה והפגנות מתוקשרות, ובנוסף, לצורך הגברת הלחץ על ההנהלה, גם צעדים משפטיים ובין השאר הביאו לכינוס דיון מיוחד בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

ניסיון דומה של ההנהלה להעביר עובדים ממוקד באר־שבע להעסקה קבלנית נענה ביום שלישי שעבר, 28 במאי, בתגובה נחרצת ועוצמתית. עובדי המשמרת, כ־200 במספר, פתחו בשביתת נטישה ספונטנית ויצאו להפגין מחוץ למוקד.

על רקע מחאת העובדים ובעקבות פנייה מצד כוח לעובדים פסק בית הדין לעבודה כי יש לאפשר לעובדים שמעוניינים בכך לחזור בהם מהחתימה על חוזה ההעברה לחברת הקבלן. העובדים הכריזו באמצעות כוח לעובדים על סכסוך עבודה רשמי ביום שני, 3 ביוני, כצעד אזהרה לקראת צעדים ארגוניים נוספים.

למרות ההפגנה הסוערת בנשר, ההתארגנות, שנמצאת בשלביה הראשונים, לא הצליחה לסכל בשלב הזה את המהלך הכוחני של העברתם של קרוב ל־200 עובדים בנשר להעסקה קבלנית. עם זאת, ההתארגנות לא נשברה והעובדים, בסיוע פעילי כוח לעובדים וגם פעילים ממאבק סוציאליסטי, המשיכו בהפעלת עמדות החתמה, כינוס אסיפות הסברה, פעולות מחאה ובצירוף עובדים להתארגנות, לרבות עובדים מחברת הקבלן "תקשוב", שמבחינה פורמלית ייאלצו כנראה בינתיים להכריז על ועד עובדים נפרד.

ההנהלה מפחדת מההתאגדות

מתוך השיחות עם עובדים בנשר נראה שמצד אחד ההתקפות של ההנהלה מבהירות את חשיבות ההתאגדות מול הפגיעה במעמדם ומצד שני עולים ספקות לגבי היכולת של ההתאגדות למנוע אותן, במיוחד נוכח העבודה שהחברה, שבאחרונה נרכשה על־ידי הטייקון היהודי־צרפתי פטריק דרהי, הצליחה לשבור ניסיון התארגנות קודם של טכנאי החברה, שהתאגדו בהסתדרות ופוטרו בהמוניהם לאחר מכן.

חששות העובדים בהחלט מובנים וצפויים, במיוחד בקרב עובדים צעירים שלאחר עשורים של פירוק העבודה המאורגנת סביר שלא זכו לעבוד מעולם במקום עבודה מאורגן. אך הקמת ועד עובדים היא המענה היחידי שיכול להבטיח הגנה על זכויות העובדים מפני כל ניסיונות הבעלים וההנהלה להרע את התנאים. תגובות נחרצות מצד התארגנות העובדים, לרבות בקבלני השירותים של הוט, תוכל לבלום את המעבר להעסקה קבלנית, להביא לשיפור תנאים ובסופו של דבר בהחלט גם להביא להעסקה ישירה של כלל העובדים.

כדי להדגיש עד כמה ועד יכול לשפר את התנאים לעומת הרעת התנאים הנוכחית אמר שי גלי פעיל כוח לעובדים ותנועת מאבק סוציאליסטי בפני אסיפת הסברה לעובדים בנשר כי "בשנת 2012 הצליחה חברת הוט להגיע לרווח נקי של 350 מיליון שקל אותם שלשל במלואם הבעלים פטריק דרהי לכיסו כדיבידנד, אבל אילו רק חצי מהסכום היה מתחלק בין 4,000 עובדי החברה באותה שנה, היה יכול כל עובד ליהנות מתוספת של 3,500 שקל למשכורת החודשית לדוגמה על־ידי העלאת שכר ותגמולים, מלגות לסטודנטים והשתתפות בתשלומי מעונות וגנים של אמהות עובדות".

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת לציבור להתגייס ולסייע למאמצי העובדים וכוח לעובדים להצלחת ההתארגנות בהוט.

דף הפייסבוק של ההתארגנות || אתר ההתארגנות

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.