הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תל אביב
לעצור את פינוי משפחות גבעת עמל!
נציג מטעם הטייקון יצחק תשובה איים כי אחת המשפחות בשכונה עומדת בפני פינוי כפוי בכל רגע. שישה צווי פינוי נוספים עומדים בפני ביצוע בקרוב. התושבים לא מתכוונים לתת לפינוי לעבור
1,934

עדכון (7.1, 22:00): ועד השכונה מעדכן כי הפינויים הוקפאו למספר ימים בעקבות פנייתם לוועדת הפנים של הכנסת וכי הובטחו להם פיצויים הולמים ברמה ההצהרתית, אך יש להדגיש כי מעבר לכך עדיין שום דבר לא נסגר.


משפחתה של קטי ציון משכונת גבעת עמל ב׳ בתל אביב עומדת בפני סכנה מיידית של פינוי אלים מביתה.

תושבי השכונה — 150 משפחות — נרדפים על־ידי מערכת המשפט והעירייה שפועלים בשירותו של הטייקון יצחק תשובה המעוניין להקים במקום פרויקט נוסף של דירות יוקרה בשם "פארק בבלי" שעשוי להניב לו רווחים בהיקף של מיליארדי שקלים. התושבים מוגדרים באופן שקרי כפולשים, ולא רק שלא יקבלו דירה בשכונה החדשה, הם יאלצו להסתפק ככל הנראה בפיצוי כספי של 200 אלף שקל בלבד לאחר שיפונו בכוח מבתיהם.

"המדינה היא ששמה אותנו כאן!", מוחים התושבים. הסיפור של השכונה מתחיל בטרגדיה של עקירת המשפחות הפלסטיניות שהתגוררו בה (אז במסגרת הכפר ג׳מאסין אל־ע׳רבי) במהלך המלחמה ב־1948. למשפחות הפלסטיניות הובטח שיוכלו לשוב לבתיהן עם תום הקרבות, אבל ארגון "ההגנה" ועיריית תל אביב שיכנו באופן מיידי משפחות יהודיות במקום. אלא שלאחר השימוש שנעשה במשפחות, השטח הועבר זמנית למינהל מקרקעי ישראל ובהמשך לתאגיד נדל״ן פרטי, שהיה אמור לכאורה לספק להן פתרונות דיור סופיים. התושבים מספרים כי בן־גוריון הבטיח להם כי לא ייצא תושב אחד בלי דירה. זה מעולם לא קרה. כפי שמסביר דובר ועד השכונה, יוסי כהן, "מכרו את האדמה יחד עם האנשים תמורת זה שייתנו להם דיור, אבל במקום לתת להם דיור מחכים שהם ימותו ואז [הזכויות המובטחות] לא עוברות בירושה". השכונה נותרה מוזנחת, ללא רחובות מסודרים, עם תשתיות ישנות וללא חיבור לכבישים. הקרקע נמכרה ב־1987 לידי משפחת ההון של דנקנר ובהמשך לידיו של תשובה. כעת עיריית תל אביב והמשטרה אמורות לסלק את התושבים מהדרך ולאפשר את הכנת הקרקע לפרויקט היוקרה של תשובה.

נראה שתשובה קיווה לנצל את המשא ומתן שנערך בתקופה האחרונה עם נציגי התושבים בעיקר כדי להרדים את המאבק בשטח. אך הוא דווקא עורר אותו. ועד תושבי השכונה יזם שורה של הפגנות בחודשים האחרונים. מאז רביעי שעבר, 1 בינואר, נערכו שתי הפגנות נגד פינוי המשפחה המתוכנן — אחת בשכונה, והשנייה, ביום ראשון האחרון, 5 בינואר, מול ביתו של ראש העיר רון חולדאי. פעילי מאבק סוציאליסטי הגיעו לקחת חלק בשתי ההפגנות, יחד עם עשרות תושבי השכונה ופעילים מ"חדר המצב של המחאה החברתית" שמסקרים את מאבק התושבים.

האווירה בהפגנות היתה לוחמנית במיוחד. בין הסיסמאות שנקראו: "גבעת עמל נלחמת על הבית", "רון שלטון, עולם תחתון", "לא לעירייה של טייקונים", "ביחד נגרש את תשובה הפולש", "אנחנו לא פולשים — חולדאי פושע!", "פארק בבלי — פשע מאורגן", ו"גבעת עמל דורשת צדק חברתי".

בתום ההפגנה מול ביתו של חולדאי ערכו נציגות ועד התושבים סקירה קצרה לתושבים לקראת הפינוי. הוסבר שבית המשפט לא היה מוכן אפילו לדון בבקשת הערעור של התושבים נגד צווי הפינוי, ולכן לדעת הוועד אין עוד טעם להסתמך על מערכת המשפט שתגן עליהם בעניין זה. התושבים אמרו שהם יפעלו בנחישות לעצור את הפינוי, כי פינוי של משפחה אחת יאותת לתשובה שהדרך פנויה לפינוי בכוח של שאר המשפחות.

חולדאי כלל לא התייחס פומבית להפגנה, והוא מוכיח שגם בכהונתו הנוספת כראש עירייה, הקואליציה העירונית בראשותו מתכוונת להתעלם מצורכי תושבי העיר לדיור בר השגה, ולקדם בכל הכוח (והבריונות) הקמת מגדלי יוקרה שאין בהם צורך מלבד רווחים נוספים לטייקונים דוגמת תשובה.

סולידריות עם תושבי גבעת עמל! לעצור את פרויקט הנדל״ן של תשובה — להבטיח פתרונות דיור מוסכמים על התושבים! יש צורך בדיור חברתי, ולא בעוד מגדלי יוקרה לעשירים. כן לשיקום ולחידוש השכונה ולהשקעה מאסיבית בבניית דיור ציבורי עירוני ראוי וזול.

[כנסו לדף המאבק של גבעת עמל בפייסבוק]
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.