לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
קריאת סולידריות
לעצור את פינוי תושבי גבעת עמל בתל אביב
התושבים קוראים להגיע ולסייע להפגנות והתבצרות בשכונה לקראת פינוי מיידי של 20 משפחות
2,272

2,272

היום (שלישי) המשטרה הודיעה לתושבי שכונת גבעת עמל בתל אביב שמחר בבוקר יגיעו למקום 350 שוטרים בשביל לזרוק 20 משפחות מבתיהן, בהתאם לבקשת חברת "אלעד מגורים" שבשליטת הטייקון יצחק תשובה.

התושבים, שחיים בשכונה מ־1948, דורשים מחברת הנדל״ן להגיע עמם להסכם פינוי־פיצוי מסודר ונחושים למנוע את הניסיון לפנות אותם בכוח ללא כל פיצוי. החל מהיום בערב תתארגן התבצרות בשכונה, והתושבים קוראים לעוד אנשים להגיע בשביל לעזור להם למנוע את הפינוי האלים.

בשעות אלו מתקיים משא־ומתן בין המשפחות המיועדות לפינוי לבין נציגי "אלעד מגורים" על האפשרות להגיע להסדר פינוי־פיצוי מוסכם, אך כשצווי הפינוי על הפרק, מדובר למעשה בניסיון לסחיטה באיומים של התושבים.

המשא־ומתן מתקיים בחסות ראש העיר רון חולדאי והקואליציה שלו בעיריית תל אביב, שמנסה להצטייר כמגשר ניטרלי בין הטייקון לתושבים. "לעיריית תל אביב כבעלים בקרקע וכמי שנתנה זכויות בנייה אדירות במתנה ליצחק תשובה, ובשל העובדה שבפינוי הנוכחי תשובה מפנה תושבים שיושבים על שטח ציבור בלבד ולא על השטח שלו, יש את היכולת והחובה להטיל סנקציות על תשובה כדי שיפעל לבקשתה ויעצור את הפינויים האלה, במיוחד בעיתוי האכזרי הזה — ערב ראש השנה", נכתב בהודעה לתקשורת שפירסם ועד תושבי גבעת עמל.

תושבים מול טייקונים

"המלחמה שלנו היא נגד שני הטייקונים", אמרה אחת מתושבות השכונה לקהל באסיפה שהתקיימה בשכונת גבעת עמל השבוע. מזה קרוב לשנה, שתשובה ומשפחת היהלומנים כוזהינוף מתכוונים לפנות את השכונה מתושביה כדי להקים על שטחה מגדלי יוקרה. את הקרקע הם רכשו מהמדינה מעל ראשיהן של כ־100 המשפחות המתגוררות במקום.

לתושבים לא מוצע לקבל דירה חלופית בפרויקט או סכום פיצויים שווה־ערך לדירה כזו או אפילו סכום פיצויים שיאפשר להם לרכוש דירה ממוצעת באזור — תשובה וכוזהינוף מתעקשים להציע לחלק מהתושבים פיצוי נמוך יחסית של פחות מחצי מיליון שקל, ולחלק אחר של המשפחות לא מוצע כל פיצוי.

לכן התושבים התארגנו בחודשים האחרונים לפעולות מחאה במטרה לדחות את הפינויים עד שדרישותיהם ייענו.

החודש התחיל בגבעת עמל סבב נוסף של הסלמה במאבק תושבי השכונה נגד הפינויים. ב־8 בספטמבר התקיימה הפגנה שהיתה יריית הפתיחה ל־10 ימי מחאה בשכונה. במהלך ההפגנה צעדו כ־30 תושבים, יחד עם תומכים מתנועת מאבק סוציאליסטי ומארגונים אחרים, מכיוון גבעת עמל לעבר רחוב פנקס הסמוך, המפריד בין השכונה לבין מגדלי היוקרה הבנויים ממול, והציתו צמיגים ופחי אשפה כדי לחסום את הכביש.

אתמול, 15 בספטמבר, התקיימה הפגנה נוספת, גדולה יותר, אליה הגיעו קרוב ל־150 תושבים ותומכים. משתתפי ההפגנה צעדו על דרך נמיר עד מאהל מחוסרי הדיור ברחוב ארלוזורוב, כשהם חוסמים את הכביש הראשי וקוראים "אין פינוי בלי פיצוי", "גבעת עמל נלחמת על הבית", ו"יחד נגרש את תשובה הפולש".

אחת הסיסמאות הבולטות היתה: "גז, פנסיה, נדל״ן — זה תמיד אותו גזלן". הסיסמה הזאת מחברת את המאבקים נגד שוד הפנסיה והגז על־ידי הטייקונים, יחד עם גזל האדמות בגבעת עמל, ומצביעה על הפוטנציאל לגיוס תמיכה רחבה למאבק.

לשלב כוחות במאבק

לצד ההפגנות, ועד תושבי השכונה ופעילים נוספים מפעילים לחץ על חברי מועצת העיר והכנסת. לחץ זה הביא לאישור סמלי בקריאה טרומית בכנסת, של הצעת חוק להבטחת דיור חלופי לתושבים, וכן להצהרה שהתקבלה פה־אחד במועצת העיר, הקוראת למשטרה ולתשובה להימנע מפינוי תושבים עד להסדר מוסכם.

אלא שהצעדים האלה עדיין לא הסירו את איום הפינוי מהפרק. מה גם שפוליטיקאים מהקואליציה העירונית הפרו־טייקונית וממפלגות השותפות בממשלת ההון עשויים להפנות את הגב למאבק התושבים ברגע האמת, ולאלץ אותם להסכים להסדר פינוי־פיצוי גרוע.

להפגנה האחרונה הצטרפה גם משלחת סולידריות גדולה של תושבים משכונת כפר שלם במזרח העיר וממתחם סומייל בצפון העיר, שגם הם מאוימים בפינוי לטובת פרויקטים של כרישי נדל״ן.

גם תושבי מאהל המחאה בארלוזורוב, רובם מחוסרי דיור, קיבלו צו פינוי מהעירייה, ותושבי יפו נאבקים מזה שנים בניסיון של העירייה להפוך אותה לפנינת נדל״ן לעשירים על גב התושבים.

מדיניות הנדל״ן האנטי־חברתית והיהירה של העירייה הביאה להתפרצות שורה של מאבקים שמתנהלים בו־זמנית נגד דחיקת תושבים בשירות האינטרסים של בעלי ההון, אבל שילוב כוחות בין המאבקים האלה, והתגייסות סולידרית של תושבים נוספים, יוכלו לעצור את הגזירות!

*   תצלום: אקטיבסטילס
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.