לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק עובדי הדואר
"לא נהיה שוק עבדים"
עובדי הדואר חסמו צמתים וקראו לעצור את תוכנית הפיטורים ■ מאות עובדים ממקומות עבודה נוספים הגיעו להביע סולידריות ■ זה הזמן להרחיב את המאבק לעצירת כל תוכניות הפיטורים שעל הפרק
1,905

1,905

כאלפיים עובדים מ"דואר ישראל", לצד תומכים ממקומות עבודה נוספים, צעדו ביום חמישי האחרון (11.9) ממרכז תל אביב אל קריית הממשלה במחאה על דרישת משרד האוצר לפטר 1,500 עובדי דואר. גם פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי הגיעו להביע סולידריות ולחזק את המאבק.

זאת היתה ההפגנה הארצית השלישית של עובדי הדואר החודש, כשבמקביל מתקיימות משמרות מחאה מקומיות ושביתות בסניפים רבים בערי המרכז.

האווירה בצעדה היתה מאוד לוחמנית: העובדים חסמו צמתים, צעקו קריאות נגד שר האוצר לפיד והנהלת הדואר וקראו: "לא נהיה שוק עבדים", "לא, לא, לא ניתן את הדואר לפרק" ו"עובדי קבלן זה פשע מאורגן". מאות עובדים ממשרדי הממשלה באזור וממקומות עבודה מאורגנים במגזר הפרטי הגיעו להפגנה בשביל לחזק את המאבק.

הצעדה הסתיימה בעצרת מחאה בה נאמו בין השאר ראשי הוועדים החדשים מסלקום־נטוויז׳ן ומפלאפון, שהגיעו כדי לתת גב לעובדי הדואר מול תוכניות ההפרטה והפיטורים של הממשלה. יו״ר עובדי רשות המסים — עוד רשות ממשלתית שנמצאת על הכוונת של האוצר — נאם בסוף העצרת והצהיר שהעובדים לא יהססו לעצור את גביית המסים בסולידריות עם עובדי הדואר.

גם יו״ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי ויו״ר ההסתדרות הכללית אבי ניסנקורן נאמו בעצרת. ניסנקורן הסביר שהבעיה היא לא רק הנהלת הדואר אלא הממשלה והמדיניות שלה, והכריז כי "אם לא יימצא פתרון, אנו נרחיב את המאבק לשירות המדינה והחל מהשבוע הבא יינקטו צעדים ארגוניים בכל משרדי שירות המדינה".

ועד העובדים מנהל מזה מספר חודשים משא ומתן קשה מול הנהלת הדואר והאוצר על תוכנית "הבראה". בזכות הלחץ של העובדים מהשטח, ההנהלה צמצמה בשלב מוקדם יותר את היקף הפיטורים. למרבה הצער, נציגי ההסתדרות קיבלו את ההיגיון של האוצר שבכל מקרה צריך לחסל מישרות, כך שהם כבר הסכימו באופן מסוכן לפרישה מוקדמת של 1,000 עובדים (ולא דרשו לדוגמה הסבה מקצועית והבטחה של מישרות במקומות אחרים שקיים בהם מחסור בתקנים במגזר הציבורי). הממשלה והאוצר ראו בהסכמה הזאת אור ירוק להתקפה חדשה על העובדים ודרשו פיטורים של עוד 1,500 עובדים נוספים במטרה להעסיק במקומם עובדי קבלן ועובדים זמניים! אל מול הגזירה הזאת עובדי הדואר חידשו את המאבק.

מאבק בכל תוכניות הפיטורים

מהשיחות שניהלו פעילי מאבק סוציאליסטי עם העובדים במהלך העצרת עולה כי רבים מהם מוכנים להיאבק נגד כל תוכניות הפיטורים שעל הפרק ותומכים בהסלמת המאבק עד לכדי שביתה כללית במשק. אך לצד זאת היתה גם ספקנות מוצדקת לגבי הנכונות של הנהגת ההסתדרות לנקוט צעדים בכיוון הזה.

בנאומם בעצרת חזרו שוב ניסנקורן ויעקובי על הסכמתם המוקדמת לקבל חלקים מתוכניות הקיצוצים והפיטורים הקשות בדואר. על הרקע הזה, קיים גם חשש כבד אצל חלק מהעובדים, שמאבקם אולי לא יסתיים בפיטורי כל 1,500 העובדים כפי שדורש האוצר, אך שבכל זאת יהיו פיטורים של מאות עובדים ושהנהגת ההסתדרות תציג זאת כהישג.

מה שדרוש עכשיו מול האוצר והממשלה אינו ויכוח על מספר המפוטרים, אלא מאבק רחב, גורף וחד משמעי בכל תוכניות הפיטורים. נסיגת הממשלה מההסכמות הקודמות עם ההסתדרות יכולה וצריכה לשמש את הוועד וההסתדרות לחזור בהם מההסכמה לפיטורי אלף עובדים, ולהעצים את המאבק נגד כל תוכניות הפיטורים וההפרטה. חברת החשמל, מקורות, רכבת ישראל ונמלי הים — כולם על כוונת ההפרטות של הממשלה וכל העובדים הללו יכולים וצריכים להיות הגב אחד של השני ובוודאי של עובדי הדואר במאבקם הנוכחי.

במאבק כזה דרושות אסיפות עובדים שוטפות לעדכון ולדיון על צעדי המאבק ועל כל מה שנאמר בחדרי המשא ומתן, כדי שהעובדים יוכלו לקבוע ולהחליט איך לקדם את המאבק בצורה הטובה ביותר בכל שלב. כדי למנוע תרחיש של הגעה להסכמות מעל ראשיהם של העובדים, כפי שקרה לצערנו באחרונה ברשות השידור, יש לדרוש שכל הסכם יגיע לדיון והצבעה כללית של כלל עובדי הדואר טרם חתימתו. כדי להצליח לתאם בין קבוצות העובדים השונות שנמצאות כרגע, או שיהיו בקרוב, תחת התקפה, דרושה גם הקמה של מטה מאבק רחב לעצירת כל תוכניות ההפרטה במשק ולהתארגנות להרחבת המאבק, כולל הכרזה על סכסוך עבודה כללי במשק לקראת שביתה כללית נגד התקפות ממשלת ההון.

*   סיקור וידיאו: יאשה מארמר
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.