הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
במחאה על ההרג בכפר כנא
"רוצים להפגין, לכעוס ולהישאר בחיים"
ראיון קצר עם מארגני הפגנה שנערכה בכניסה לטכניון בחיפה
1,635

ביום שני (10.11) נערכה הפגנה של כ־200 סטודנטים בשערי הטכניון בחיפה כחלק מהמחאה על הרג הצעיר ח׳יר חמדאן על־ידי משטרת ישראל יומיים קודם.

על השלטים שהניפו, לצד תמונות של חמדאן, נכתב בין השאר: "להעמיד לדין את השר אהרונוביץ׳ לאלתר", "רוצים להפגין, לכעוס ולהישאר בחיים!", "האשמה: ערבי — העונש: מוות".

מנגד התקבץ קומץ של פחות מעשרה סטודנטים מהימין שהגיעו להצדיק את הרג הצעיר ולהסית נגד סטודנטים ערבים.

למקום הגיעו כוחות יס״מ חמושים באלות ובגז מדמיע, שלמרבה המזל לא הופעלו.

אחרי ההפגנה שוחחנו עם המארגנים, א״ד וא״ח:

מה המסר המרכזי של ההפגנה?

"רצינו להגיד בקול רם שאנחנו מתנגדים למה שקרה בכפר כנא ספציפית ולמדיניות הכללית של כוחות המשטרה בכל המדינה ביחס לתושבים הערבים. יש שוני כל כך גדול בין ההתנהגות של הממשלה והמשטרה כלפי התושבים הערבים וכלפי התושבים היהודים. המחאה היא גם נגד ההתקפות המתמשכות במסגד אל־אקצא ובירושלים בכלל וההתנהגות האכזרית של המשטרה שם".

מה הדרישות שלכם?

"אנחנו דורשים להעמיד לדין את השוטרים שרצחו את ח׳יר חמדאן. משנת 2000 ועד היום המשטרה הרגה 48 אזרחים ערבים. הממשלה התעלמה התעלמות מוחלטת ממסקנות ועדת אור (לחקירת הרג המפגינים בהפגנות אוקטובר 2000), ועד היום אף אחד מהשוטרים שנשאו באחריות להרג המפגינים לא הועמדו לדין בבית המשפט — אפילו לא מתייחסים אליהם כאל חשודים למרות עדויות מצולמות ברורות.

"השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ׳ (שקרא להרוג במקום חשודים בעבירות טרור) אף הגן על השוטרים שרצחו את חמדאן, הוא אמר שהם בסה״כ הגנו על עצמם. הוא נותן רוח גבית למשטרה לפעול עם יד קלה על ההדק. אנחנו דורשים למצות את הדין עם השר אהרונוביץ׳ עד כדי פיטוריו".

איך אתם מציעים לקדם ולהרחיב את המאבק?

"צריך להרחיב את המאבק בקרב הציבור הערבי שיוצא להפגין רק במצבים קיצוניים כמו עכשיו כשמישהו נרצח. הציבור הערבי עסוק בחיי היומיום בפרנסה או בלימודים. צריך לשם כך לקדם את המצב החברתי ולהיאבק בעוני בערים שאין בהן עבודה, אין מקום לבנות בתים ואין מקומות בילוי. מעבר לזה, צריך גם להעלות את המודעות בציבור היהודי ולאנשים בציבור היהודי ששותפים למסר שלנו יש תפקיד חשוב בכך".
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.