הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ההסלמה באלימות הלאומנית
ממשלת נתניהו "מנהלת" את הסכסוך
על רקע סבב נוסף של תקיפות והרג משני צדי השסע הלאומי, רוב הציבור הישראלי מתחיל לערער על מדיניות נתניהו ■ אלפים בציבור הערבי־פלסטיני לקחו חלק במחאה נגד גזענות הממשלה
1,709

שבועות של הסלמה מחודשת באלימות הלאומנית גבו קורבנות חדשים משני צדי השסע הלאומי במזרח ירושלים, בגדה המערבית ובתחומי הקו הירוק. אחרי אירועי הדמים של הקיץ האחרון, ממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו ממשיכה ביהירות ללבות מתחים לאומיים ולדרדר את המצב במסגרת "ניהול הסכסוך".

חמישה ישראלים, בהם תינוקת, נערה ונער, נהרגו בפיגועי הדריסה האחרונים, וחייל ישראלי נדקר למוות ברחוב בת״א. בכפר כנא נורה למוות אזרח ערבי בגבו על־ידי שוטרים. ילד ושני נערים פלסטינים נורו למוות על־ידי כוחות צה״ל בגדה המערבית. ילדה פלסטינית נדרסה למוות על־ידי מתנחל, ייתכן שעל רקע לאומני, לאחר ריבוי של תקריות בהן מתנחלים דרסו פלסטינים בשנים האחרונות.

מניין ההרוגים הישראלים בפיגועים הלאומניים האחרונים הוא הגבוה ביותר מזה כשנתיים, ובד־בבד, מתחילת השנה נהרגו כ־50 פלסטינים על־ידי כוחות צבא ומתנחלים בגדה המערבית, לרבות במסגרת המבצע הצבאי "שובו אחים". מדובר בנתון כפול בהשוואה לשנה שעברה. הקלת הוראות הפתיחה באש של צה״ל בגדה המערבית כעת תיתן רישיון להרחבת היקף ההרג.

בתקשורת הממסדית הישראלית מסוקרת בעיקר העלייה המדאיגה בהיקף של תקריות יידוי אבנים ובקבוקי־תבערה לעבר כלי רכב של אזרחים ישראלים, אך גם התקיפות הגזעניות נגד פלסטינים באזור ירושלים, שהגיעו לשיאן בקיץ האחרון עם רצח הנער מוחמד אבו־ח׳דיר, נמשכו בתקופה האחרונה. בתקשורת הפלסטינית אף דווח על ניסיון של מתנחל בחודש שעבר לחטוף ילד פלסטיני בן ארבע מחצר ביתו בשכונת סעדייה בעיר העתיקה. במקביל הציתו מתנחלים בשבועות האחרונים שני מסגדים, הרעילו שדות של פלסטינים, תקפו וגירשו פלסטינים ממטעי זיתים וחיבלו במאות עצי זית.

אין ספק שהפרובוקציות הלאומניות־דתיות בהר הבית/המתחם המקודש היו גורם מרכזי להסלמה באלימות. הפרובוקציות התגברו בעקבות ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין המשיחי יהודה גליק (29.10), ניסיון ששיחק היטב לידי הימין הפונדמנטליסטי המבקש ללבות מלחמת דת, בסיוע פוליטיקאים לאומנים שמבקשים לבנות קריירה על קידום הסלמה בסכסוך הלאומי. כמו שרון בזמנו, שביקורו המתריס במקום — הטריגר לפרוץ האינתיפאדה השנייה — נועד ללבות מתחים לאומיים ודתיים כדי לגייס תמיכה משורות הליכוד, כך ח״כים ושרים מצטרפים בחודשים האחרונים לפרובוקציות בהר הבית כדי לגרוף תשומת־לב ואהדה בקרב הימין המתנחלי. גורמי משטרה נאלצו להתריע ש"העלייה להר הבית מצד חברי כנסת יוצרת פרובוקציה שהפלסטינים מגיבים עליה ומעלה באופן חד־משמעי את המתיחות בהר הבית ובבירה בכלל" (ynet, 9.11).

בשבועות האחרונים הוכרז על בנייתן של אלפי יחידות דיור חדשות בהתנחלויות במזרח ירושלים ובגדה, ועשרות דונם של קרקעות הופקעו מידי תושבים פלסטינים. הרשויות הישראליות הרסו בחודש שעבר 32 בתים, צריפים וחנויות של תושבים פלסטינים במזרח ירושלים ובגדה המערבית.

פעולות הממשלה להרחבת תחולת החוק הישראלי בשטחי C בגדה המערבית וקידום ההפרדה הגזענית בתחבורה הציבורית באותם שטחים הם חלק ממאמץ ללבות במודע את הסכסוך הלאומי ולהנציח את הכיבוש וההתנחלויות. 2,500 חיילים נוספים נשלחו לגדה המערבית בשורה התחתונה כדי להבטיח שם את המשך הכיבוש. מדיניות זו סוללת "בבטחה" את הדרך להידרדרות נוספת.

בשקרים תעשה לך מלחמה

ראש הממשלה נתניהו, הפרזנטור של הכיבוש והגזענות, מנסה להציג את ממשלתו כגורם מספר אחת בקידום השלום והדמוקרטיה במזרח התיכון וכמגינת שלום הציבור על רקע סבב ההסלמה באלימות הלאומנית. במציאות, נתניהו זקוק לשקרים והסתה כדי לגייס תמיכה, אך מדיניות ממשלתו היא הגורם המרכזי שהוביל למשבר הנוכחי.

נתניהו מאשים את נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ביצירת האווירה שמובילה להתקפות נגד אזרחים ישראלים. במציאות, את האווירה של הייאוש יוצר בראש ובראשונה היקף האלימות המאורגנת נגד הפלסטינים ביומיום. נתניהו זקוק לשעיר־לעזאזל כדי לתרץ את המשך המדיניות הקיימת.

נתניהו חזר על השקר שאזרחי ישראל הערבים, העניים, הם אזרחים שווי זכויות, רק ימים ספורים לאחר שאיים לשלול אזרחות ממי שמביעים מחאה פוליטית נגד מדיניות השלטון הישראלי. במציאות, ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", גם אזרחות סוג ב׳, שכפופה לעשרות חוקים מפלים, מאוימת בשל דעה פוליטית.

נתניהו קרא לאלפי אזרחים המוחים על רצח אזרח על־ידי המשטרה ועל מדיניות הממשלה "לעבור למדינה הפלסטינית", שבמציאות אינה קיימת שכן ממשלתו ממשיכה בכיבוש צבאי וקולוניאלי של השטחים הפלסטיניים. נתניהו שואף "לנכות" מהתמונה מיעוט לאומי שנאבק על זכויותיו.

נתניהו הציג את הבנייה בהתנחלויות במזרח ירושלים "כשם שהצרפתים בונים בפריז והאנגלים בונים בלונדון". במציאות מדובר בשטח כבוש, שרובו סופח לירושלים על־ידי ישראל, שמרבית תושביו הם פלסטינים עניים משוללי אזרחות, ושתכלית ההתנחלות בו היא לשלול אפשרות לכינון שתי בירות בירושלים.

נתניהו הגדיר את הפעולות של ארגוני המתנחלים בסילוואן כ"זכויות הפרט של יהודים לקנות בתים". במציאות, ארגוני המתנחלים בחסות הממשלה פועלים במטרה אידיאולוגית להפוך שכונה פלסטינית לשכונה ישראלית, כחלק ממאמץ לנשל פלסטינים במזרח ירושלים.

נתניהו יצא להגנת "זכותם של יהודים לעלות להר הבית". במציאות, קיים הסדר חלוקה דתי בין הכותל המערבי לבין רחבת הר הבית/המתחם המקודש, שכרגע בעיקר קומץ של פנאטים דתיים מעוניין בשינויו ומלבה בדרך זו מלחמת דת. מתפללים מוסלמים חוששים מהחמרה בהגבלות שכבר מוטלות עליהם חדשות לבקרים ומפגיעה פיזית באתרים הקדושים להם. זו שאיפה שחלקים בימין המשיחי הישראלי אינם מסתירים ושטרוריסטים יהודים ניסו להגשים בעבר.

הבטחת חופש פולחן מלא ושוויוני לטווח ארוך באתרים הקדושים לדתות לא תיתכן בנסיבות הקונקרטיות של ירושלים ללא השגת הסדרים בהידברות ובהסכמה בין צדדים שווים — ולכן גם רק במסגרת של סיום הכיבוש, כינון שתי בירות לאומיות בירושלים וקידום שיתוף־פעולה הדוק והשקעת משאבים מסיבית במיגור העוני והמצוקה, ביצירת מישרות נחוצות חברתית בתנאים טובים ובבניית דיור ותשתיות מתקדמות ושוויוניות בעיר הענייה והמשוסעת ביותר בין הירדן לים, שמעולם לא חוברה לה יחדיו.

הזעם במזרח ירושלים

כמעט חצי מאה שבמהלכה הרוב הפלסטיני במזרח ירושלים עובר התעמרות שלטונית שיטתית שהביאה אותו לשיעורי שיא של אבטלה ועוני כיום ולמצוקת דיור, שירותים ותשתיות חריפה. כך ערם השלטון הישראלי אבק־שריפה מתחת לתקרת הזכוכית שהציב לצעירים הפלסטינים במזרח העיר.

אפליה, תקיפות גזעניות ונישול של משפחות לטובת מתנחלים הובילו, לצד הפרובוקציות בהר הבית, להתפרצות הזעם בהפגנות, במהומות, בעימותים וגם באותן פעולות טרור של יחידים בחודשים האחרונים במזרח העיר.

ראוי להזכיר שבמשך מספר חודשים השנה נותרו עשרות אלפי תושבים בצפון־מזרח ירושלים, בשכונות שהושארו מחוץ לגדר ההפרדה, ללא מים זורמים. אחת השכונות היא מחנה הפליטים שועפאט, ש"גורמי ביטחון" ישראליים מגדירים כעת כ"מאחז טרור".

בתגובה לעימותים הוזרמו כאלף שוטרים נוספים למזרח ירושלים והרשויות הישראליות פועלות ליישום מדיניות דרקונית של ענישה קולקטיבית שכוללת עוד הריסות בתים והטלת עיצומים כספיים כבדים על משפחות שלמות, כולל קנסות על הורים של ילדים שמואשמים ביידוי אבנים. כאלף צעירים וילדים פלסטינים נעצרו במזרח ירושלים מאז תחילת יולי.

ממשלת הימין מנצלת בציניות את החששות הביטחוניים בציבור הישראלי־יהודי כדי לשווק מדיניות של הגברת דיכוי, שאינה פותרת אף בעיה יסודית ומקצינה את המתחים הלאומיים שמאפשרים למשרתי ההון וההתנחלויות להתחפש למגיני שלום הציבור. במקום סיום הכיבוש והשקעה ביצירת מישרות, בתשתיות, בדיור ציבורי נגיש וברמה גבוהה, בהשכלה ובמיגור העוני, שלטון הימין ברמה הארצית והמקומית מיישם מדיניות של התעללות במשפחות עניות ושל רמיסת העתיד של ילדים וצעירים, וממשיך להכין את הקרקע לעימותים הבאים ולחבל בשלום האזור.

"האשמה: ערבי — העונש: מוות"

בתחומי הקו הירוק, אלפי אזרחים לקחו חלק בהפגנות מחאה ורבבות השתתפו בשביתת מסחר וחינוך ברשויות הערביות בעקבות הריגתו של תושב כפר כנא, ח׳יר חמדאן, בן 22, על־ידי שוטרים ב־8 בנובמבר. בין השלטים שהונפו בהפגנות, שחברו למחאה הפלסטינית בירושלים, נכתב: "האשמה: ערבי — העונש: מוות".

חמדאן, שבשום שלב לא סיכן אף אדם במקום, נורה מספר פעמים כשהיה עם גבו אל השוטרים ואז הושלך לניידת. השוטרים קיבלו מראש תעודת הכשר מהשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ׳ ("ישראל ביתנו"), שקרא להוצאה להורג במקום וללא משפט של כל מי שנחשד כמפגע על רקע לאומני. קריאה זו זכתה לגיבוי של שרים נוספים והיא נותנת תוקף רשמי למדיניות שננקטה בשורה ארוכה של מקרים לאורך השנים כשמפגע או מי שחשוד כמפגע הוצא להורג במקום.

אלא שמדיניות זו של התרת דם נחשבת לפשע כשמדובר במפגע יהודי. מנהיגי הימין לא התכוונו להתיר את דמו של המתנחל שדרס למוות ילדה פלסטינית בת חמש ליד הכפר סנג׳יל מצפון לרמאללה בחודש שעבר. רק בשנה שעברה מערכת המשפט שלחה למאסר בפועל של עד שנתיים שישה אזרחים ערבים שהורשעו בהריגתו במקום של מבצע הפיגוע בו נרצחו ארבעה נוסעי אוטובוס בשפרעם ב־2005.

לעומת זאת, העונש המירבי שנגזר על שוטר שהורשע בהרג אזרח ערבי בישראל בשנים האחרונות הסתכם בכשנת מאסר. ביום השנה האחרון לדיכוי הפגנות אוקטובר 2000 — בהן נהרגו 13 מפגינים ונפצעו מאות — פירסם ארגון מסאווא (שוויון) לזכויות האזרחים הערבים בישראל כי מאז אוקטובר 2000 ועד שנת 2008 נהרגו 48 אזרחים ערבים על־ידי שוטרים, לעומת ארבעה אזרחים יהודים באותה התקופה! קצינים ושוטרים שהיו אחראים להרג אזרחים קודמו בתפקידיהם ואילו רק בשני אירועים בלבד הורשעו שוטרים ונשלחו לתקופות קצרות לכלא. זו לא טעות, זו מדיניות.

נתניהו מתפאר בכך שהוא פועל להאצת הריסות בתי משפחותיהם של החשודים בביצוע פיגועי הדריסה האחרונים. גם מדיניות זו של ענישה קולקטיבית בשל חשד או הרשעה בביצוע פיגוע על רקע לאומני שימשה מאז ומתמיד כנגד תושבים פלסטינים בלבד בשטחים הכבושים, לרבות מזרח ירושלים.

התמיכה במדיניות נתניהו מתערערת

מסקר "מדד השלום" שנערך בתחילת החודש עולה שעל אף שניצול דמגוגי של הפחדים הביטחוניים בציבור הישראלי מאפשר בינתיים ל"ליכוד" ול"בית היהודי" לגרוף תמיכה מסוימת, רוב הציבור הישראלי מתחיל לערער על מדיניות התבערה האסונית של ממשלת הימין. כך, 64% מהנשאלים היהודים העריכו שהבנייה בהתנחלויות נועדה בעת הזאת לחזק את מעמדו של נתניהו בקרב הימין וציבור המתנחלים, ורוב הנשאלים, הן היהודים והן הערבים, תמכו בחידוש המשא ומתן על הסכם שלום כדרך למניעת פיגועי טרור.

בהתחשב במשא ומתן המדומה שהממשלה הזאת כבר ניהלה, חשוב להדגיש שלא ייתכן תהליך שלום שמבוסס על המשך הדיקטטורה של הכיבוש וההתנחלויות בשטחים, המשך המצור על תושבי רצועת עזה והמשך מדיניות האפליה, ההדרה והרדיפה הגזענית של הציבור הערבי־פלסטיני בישראל. הדרך לשלום עוברת בראש ובראשונה במאבק ברור נגד כל אלה.

מפגינים פלסטינים רבים קראו לאינתיפאדה שלישית ומספר פרשנים ישראלים העריכו שכבר החלה אינתיפאדה חדשה, כפי שהעריכו במספר הזדמנויות בשנים האחרונות. חלק מאותם פרשנים עושים זאת בשביל להלך אימים על הציבור הישראלי. מבחינתם, המשמעות של אינתיפאדה היא גל של פיגועים ותקיפות לאומניות. עם זאת, אינתיפאדה במובן של התעוררות המונית של פלסטינים למאבק רחב נגד דיכוי לאומי עדיין לא החלה. אך רק מאבק רחב כזה, מאבק המוני ברוח האינתיפאדה הראשונה, יוכל לקרוא תיגר באמת על המשך הכיבוש ועל ההתקפות הגזעניות.

בציבור העובדים הישראלי, שנאנק תחת יוקר המחיה ומשכורות העוני, אבל גם נקרע וסובל מהנצחת הסכסוך על־ידי פוליטיקאים לאומנים, צריך גם לפעול כדי להתחיל להציע תגובה חזקה ואפקטיבית מול האלימות של ממשלת ההון וההתנחלויות הפירומנית של נתניהו — צריך לקדם בנייה של מאבק, של יהודים וערבים, עם קול ברור נגד שלטון ההון ונגד הכיבוש ולמען צדק חברתי ושלום.

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת:

  • כן להרחבת המחאה ולהפגנות משותפות של יהודים וערבים נגד המדיניות הגזענית של ממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו ולמען צדק חברתי ושלום.
  • הקמת ועדי פעולה דמוקרטיים כדי לסייע בארגון המחאה ובהגנה על ההפגנות. כן להפגנות, להתארגנות ולצעדי שביתה, לא לתקיפות לאומניות ולא לטרור.
  • סוף לגזענות ולאלימות המשטרה! הקמת ועדת חקירה עצמאית — שתכלול נציגים מהקהילה, מארגוני עובדים ומהציבור הרחב — לבדיקת ההרג בכפר כנא.
  • חקירה שקופה של השוטרים המעורבים והשרים המסיתים. הכפפת כוחות השיטור ברשויות המקומיות לפיקוח דמוקרטי של ועדות שיטור עירוניות, שיורכבו מנציגים נבחרים.
  • כן למיגור העוני — לא לעוד דיכוי! השקעה מסיבית בדיור, בתשתיות, במישרות ובשכר מחיה לכל. סוף לאפליה, להדרה ולדיכוי של הציבור הערבי־פלסטיני בישראל. ביטול כל חוקי האפליה.
  • די להסלמה בסכסוך! להוציא את הצבא מהשטחים — סוף לכיבוש ולהתנחלויות! סוף למצור על רצועת עזה.
  • מאבק למען מדינה פלסטינית עצמאית, שוות־זכויות, דמוקרטית וסוציאליסטית לצדה של ישראל דמוקרטית וסוציאליסטית, עם שתי בירות בירושלים, חופש פולחן ושוויון זכויות מלא למיעוטים, כחלק מהמאבק למזרח תיכון סוציאליסטי ולשלום אזורי.תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.