הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עשרות הפגינו בתל אביב
"מפסיקות לשתוק, נלחמות באפליות"
ההפגנה נערכה במחאה על יחס מפלה על רקע מגדרי ללבוש בבתי הספר
1,618

עשרות, בהם גם פעילות ופעילים מתנועת מאבק סוציאליסטי, הפגינו ביום שישי (19.12) בכיכר רבין בתל־אביב במחאה על קוד הלבוש המפלה בבתי הספר, על אמירות פוגעניות ומאשימות של מורים ומורות כלפי תלמידות, כמו גם בדרישה לשיעורי חינוך מיני ומגדר. בין הסיסמאות שנקראו: "אף בגד הוא לא הזמנה לאונס", "הגוף שלי הוא לא אובייקט מיני" ול"סקסיזם יש תשובה: לימודי מגדר חובה!".

אחד השלטים שהתנוססו בהפגנה קרא "מפסיקות לשתוק, נלחמות באפליות!", וביטא באופן יפה את האווירה בהפגנה. הדבר שמייחד בעיני את ההפגנה הזאת הוא שמדובר ביוזמה מהשטח של נערות ונערים שלומדים בבתי ספר תיכוניים, בתגובה לאפליה המתרחבת בקוד הלבוש בבתי ספר ברחבי הארץ. אחת המובילות של המחאה הזאת היא תלמידת תיכון מרמלה, רותם אלישע, שפתחה דף פייסבוק שזכה לתפוצה רחבה מאוד. כמו כן, הרעיון להפגנה עלה בפגישה של בני־נוער על הנושא שנערכה בעיר רחובות, ביוזמת פעילי מאבק סוציאליסטי. בני נוער מהתנועה לקחו חלק ביוזמות דומות גם בחיפה ובראש העין.

בחלקה השני של ההפגנה התקיימה "במה פתוחה". מספר רב של נערות עלו לדבר ותיארו איך הן נפגעו בצורות שונות ואף קשות מיחס מפלה על רקע מגדרי מצד בית הספר ומיחס סקסיסטי באופן כללי.

פעילת מאבק סוציאליסטי קשת זמיר נאמה בהפגנה והסבירה בין השאר כי "אפליה בקוד לבוש היא חלק קטן מתמונה רחבה הרבה יותר של סקסיזם במערכת החינוך ובכלל שפוגעת בתלמידות וגם במורות... אנחנו דורשות חינוך מיני ומגדרי לתלמידות ומורות וקוראות לארגוני המורות להצטרף לדרישה שלנו. המאבק נגד הסקסיזם במערכת החינוך לא מנותק מהמאבק נגד אפליית נשים בחברה כולה, כמו המאבק לשכר שווה, להארכת חופשת לידה, לביטול חוק ההתיישנות ועוד". קשת הוסיפה וקראה גם לארגן קבוצות פעולה בבתי ספר, להחתים עצומות, לארגן משמרות מחאה ולהרחיב את המאבק בנושא, והזמינה להמשיך את הדיון בפאנל שיתקיים תחת הכותרת "לא שותקות, נאבקות", במסגרת כנס סוציאליזם 2014 בתל־אביב.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.