לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מפסיקות לשתוק
המאבק בחיפה מתחיל!
בנות ובני נוער מארבעה בתי ספר בחיפה השתתפו בדיון לתכנון הצעד הבא ב"מחאת המכנסיים הקצרים" ■ הוקם צוות פעולה להסברה ומחאה בבתי הספר בעיר
2,545

2,545

19 משתתפות ומשתתפים, בהם תלמידות ותלמידים מארבעה בתי ספר בחיפה, הגיעו לדיון על המאבק בסקסיזם ובהאשמת הקורבן במערכת החינוך. את הדיון אירחה תנועת מאבק סוציאליסטי וקדמו לו מספר פעילויות של חלוקת פליירים והחתמת עצומות בנושא.

המאבק החל עם פתיחת דף הפייסבוק "מפסיקות לשתוק — נלחמות למען חופש ושוויון", ששיתף הסברים שקיבלו נערות ששאלו את מדוע אסור להן לבוא במכנסיים קצרים, אמרה קשת זמיר, תלמידת תיכון ויצו ופעילת מאבק סוציאליסטי, בדברי הפתיחה לפגישה.

התשובות שהן קיבלו היו לדוגמא שזה מגרה את המורים או שהרגליים שלהן מפריעות לבנים בכיתה ללמוד וכדי למנוע הטרדות מיניות. מדובר בדעות קדומות שמאשימות נשים באחריות למקרים שבהם הן מותקפות. היחס הזה גורם לתלמידות "להרגיש בעצמן כאילו הן רק אובייקט מיני ושכל הגברים לא שולטים ביצרים שלהם".

מאבק בסקסיזם ובהאשמת הקורבן

"המאבק לחופש ולשוויון צריך לאפשר לכל אחת ואחד להתלבש איך שהיא או הוא רוצים" אמרה קשת והסבירה, שעל נשים ונערות מופעלים "הרבה לחצים חברתיים, שאומרים שאישה צריכה להתלבש חשוף כי זה סקסי, להיות רזה כי זה יפה יותר, להתאפר כי זה מושך תשומת לב, כי זה מה שבנים אוהבים... אבל כשאנחנו עושות את זה, זאת אשמתנו שאנחנו מוטרדות, מותקפות מינית או נאנסות.

"בבתי הספר כמעט ואין שיעורי חינוך מיני ומגדרי. משרד החינוך לא מפנה תקציבים לנושא ולא דואג להכשרה כזו לסגל החינוכי. המאבק שלנו צריך לצאת מהפייסבוק, להתרחב מעבר למאבק באפליה בלבישת מכנסיים קצרים ולהיות משותף לנו התלמידות והתלמידים, המורים והמורות... המטרה של הפגישה היא לתכנן מה הצעד הבא במאבק".

סוף לאפליה בלבוש — כן לשוויון מגדרי

בדיון עלו דוגמאות לכללי הלבוש ודרכי האכיפה המשפילות בבתי הספר השונים. "קוד הלבוש הרשמי לפעמים זהה, אבל נאכף בצורה מפלה. לבנים מותר לבוא עם חולצות שקופות ומכנסיים קצרים בלי שיעירו להם", הסבירה קשת.

תמר, תלמידת חטיבת הביניים "חוגים", סיפרה שנאסר על תלמידות לבוא במכנסי טייטס, למעט לשיעור ספורט עצמו ואז "ביום שיש שיעור ספורט, בנות מבזבזות שתי הפסקות שלמות על החלפה". גם האיסור על לבישת מכנסיים שאינם חלקים, נאכף באופן מפלה: "שולחים בנות הביתה על לבוש כל הזמן ולבנים מעירים רק מעט על דברים כאלה".

"הלבוש זה קצה המזלג של הדיכוי של נשים בחברה" אמר ערן תלמיד תיכון ויצו, "אנחנו חייבים להפגין ולדרוש חינוך מיני ומגדרי. לנו לא היה שיעור אחד בנושא. לבני נוער אין שום מקור ללמוד איך אמורה להיות מערכת יחסים בין גברים לנשים. האינטרנט והטלוויזיה מוצפים בדוגמאות לא טובות".

חן, פעילה בארגון "אישה לאישה" ובהתארגנות "מפסיקות לשתוק — חיפה והצפון", שארגנה השנה מחאה מול מועדון חשפנות בחיפה, אמרה ש"לא צריך לפחד מללכת מול משרד החינוך בנושאים האלה. צריך קמפיין סוחף בבתי הספר בדרישה להעברת תקציבים לחינוך מיני ומגדרי. אפשר לדרוש תקציבים גם מהעיריות שמפקירות את בנות ובני הנוער שהן אמורות לייצג".

התארגנות חזקה יכולה לנצח!

בדיון עלו דוגמאות למחאות שתלמידים יזמו בשנים קודמות. ב"חוגים" כל התלמידים הגיעו ביום אחד עם טייטס במחאה על האיסור על בנות להגיע עם טייטס לבית הספר. מאיה מתיכון "ויצו" סיפרה, שתלמידות הגיעו עם רעלות על הפנים ושמלות ארוכות במחאה על כללי הלבוש המגבילים.

בנוסף סיפרה מאיה, שבתיכון "תלמה ילין" בגבעתיים בוטלה השנה האופציה להשתתף בשיעור ספורט משותף לבנות ובנים ועכשיו אם תלמידה רוצה לשחק כדורגל היא לא יכולה; במחאה על כך התלמידים מקיימים שם שיעורי ספורט אלטרנטיבים — ללא הפרדה מגדרית.

מאי מתיכון "ליאו־בק" אמרה: "הרבה דברים תופסים תאוצה עכשיו, נשים מתחילות לספר על חוויות ותקיפות שהן חוו, המון אנשים שינו את תמונת הפרופיל שלהם בפייסבוק לאות הראשונה של השם שלהם, כדי הזדהות עם הנפגעות" והציעה לעשות שימוש בפייסבוק וברשתות החברתיות לקידום המאבק.

עידן, גם הוא מתיכון "ליאו־בק" ופעיל במאבק סוציאליסטי אמר: "סקסיזם נמצא בכל מקום, בפרסומות על אוכל, נדלן, תיירות, בכולם משתמשים בנשים כדי למכור לנו איזשהו מוצר... המון בנות מוטרדות מינית, אם אנחנו הולכים על הפגנה אנחנו צריכים לעשות את זה בגדול".

הצעד הבא במאבק

החלק השני של הדיון התמקד בהצעות והחלטות איך לבנות את ההתארגנות ולהמשיך את המאבק. עלו מגוון הצעות מועילות כיצד למחות ולסלק את הסקסיזם והאשמת הקורבן מבתי הספר ובין היתר: קיום שיעורי חינוך בנושא, שימוש ברשתות החברתיות, מפגשי הסברה בסניפי תנועות נוער, תליית פוסטרים בבתי הספר, פנייה לעיתוני נוער ועוד.

בסוף הדיון הוחלט להקים צוות פעולה חיפאי, שיאחד תלמידות ותלמידים מבתי הספר בעיר שרוצים להאבק בנושא, מתוך תפיסה שהתארגנות שתאחד את בני הנוער מבתי הספר השונים תוכל להיות הרבה יותר חזקה ולהציע צעדים פרודוקטיביים להמשך.

בשלב ראשון הוחלט שהצוות ימשיך במאמצים לארגן דוכני הסברה ברחוב ומחוץ לבתי הספר, תליית פוסטרים, החתמת עצומות, מפגשי הסברה והפצה ברשתות החברתיות, במטרה להזמין עוד בנות ובני נוער לחזק את ההתארגנות ולהעביר מסר להנהלות בתי הספר, ולבעלי התפקידים במשרד החינוך ובעירייה שיש קבוצה גדולה של תלמידות ותלמידים, שהנושא מפריע להם והם מוכנים להיאבק. בהמשך יחליט הצוות על פעולות וצעדים נוספים.

בעוד הממשלה לא משקיעה, מסיבות אידיאולוגיות, פוליטיות ותקציביות, בחינוך מיני ומגדרי בהיקף סביר כלשהו בבתי הספר, הקמת קבוצות פעולה דומות ביישובים נוספים תוכל לסייע למאבק להתקדם.

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת ל:

■ סוף לאפליית תלמידות באכיפת קוד לבוש בבתי הספר!

■ די להאשמת הקורבן! לא לטיפוח יחס סקסיסטי ודעות קדומות, כן להשקעה בחינוך מיני ומגדרי בבתי הספר, ולהכשרה מתאימה לצוות ההוראה.

■ לא לקיצוצים בחינוך ובשירותים החברתיים! כן להשקעה מסיבית בפיתוח מערכת חינוך ציבורית, שוויונית, פלורליסטית ודמוקרטית.

רוצה להצטרף לצוות הפעולה בחיפה?
אפשר ליצור קשר עם: אפרת 054.754.0044

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.