הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
העבודה המאורגנת
תנועת ההתאגדות נמשכת
עובדי הביטוח מתאגדים ונמשך מאבק ההתאגדות של עובדות ועובדי הניקיון באוניברסיטת תל אביב
986

עובדי הביטוח מתאגדים

עובדי חברת הביטוח 'מנורה מבטחים' נאבקים נגד ניסיונות ההנהלה לחבל בהתאגדות. העובדים החליטו להתארגן בהסתדרות בעקבות הקמת ועדי עובדים גם בחברות הביטוח כלל, מגדל, הפניקס, שירביט ו־AIG.

בסוף חודש מרץ מהלך ההתאגדות שהחל בצורה חשאית נהפך לגלוי וההנהלה פתחה מצידה בסדרה של התנכלויות כלפי ועד הפעולה של העובדים, שהגיעו לשיאן עם פיטוריו של אחד ממובילי ההתארגנות.

בעקבות עתירת ההסתדרות לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בוטלו בינתיים פיטורי העובד. במקביל, ראשי הוועדים בחברות בזק, פלאפון, מכון התקנים, תנובה, סונול, טבע ובתי־החולים הדסה בירושלים שלחו מכתב להנהלת מנורה מבטחים ובו הבטיחו כי "אם לא תחדל החברה מלהתערב במהלך ההתארגנות, נבחן נקיטת צעדים לתמיכה סולידרית בוועד הפעולה".

מאבק בהעסקה הקבלנית

עובדות ועובדי הניקיון באוניברסיטת תל אביב, שהתאגדו לפני מספר חודשים בארגון כוח לעובדים, הכריזו על סכסוך עבודה במסגרת המאבק להשגת זכויותיהן, לרבות ביטחון תעסוקתי, תשלום על הפסקות וזכויות סוציאליות שמגיעות לעובדי המינהלה במוסד האקדמי.

העובדות והעובדים מועסקים באמצעות חברות קבלן שונות, וזאת על אף שחלקן עובדות באוניברסיטה כבר למעלה מעשור. בכל פעם כשהסכם ההתקשרות בין חברת הקבלן לאוניברסיטה מגיע לסיומו, מגיע קבלן חדש והעובדות מאבדות את כל הוותק הרשמי שצברו.

בסוף חודש מרץ יזמו העובדות מפגש עם סטודנטים וסטודנטיות מהאוניברסיטה שמוכנים להירתם ולסייע למאבקן מול חברות הקבלן וההנהלה. גם פעילי ופעילות מאבק סוציאליסטי בקמפוס הצטרפו לפגישה כדי לסייע להתארגנות העובדות. ביום חמישי הבא, 30 באפריל, לקראת האחד במאי, יום העובד הבינלאומי, יארגנו ועד העובדות, ארגון כוח לעובדים ואגודת הסטודנטים מפגן תמיכה במאבק, שייערך בתחומי הקמפוס.

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון אפריל–מאיתנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.