לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גל ההתאגדות
עובדי המוזיאונים בחיפה נאבקים עבור הסכם קיבוצי
ראיון עם מיטל רוטשולב, חברת ועד עובדי המוזיאונים העירוניים בחיפה
1,895

1,895

עובדי ששת המוזיאונים העירוניים בחיפה התאגדו לאחרונה בארגון העובדים "כוח לעובדים" ודורשים מההנהלה לקיים מו״מ על הסכם קיבוצי. מכיוון שההנהלה מסרבת לנהל מו״מ כזה, העובדים השביתו את מוזיאון העיר בחיפה ביום רביעי (19.10) וקיימו משמרת מחאה מחוץ למוזיאון. פעילי סניף חיפה של מאבק סוציאליסטי הגיעו למשמרת וערכו ראיון עם מיטל רוטשולב, חברה בוועד של עובדי המוזיאונים.

למה החלטתם להתאגד?

אנחנו 120 עובדים שמועסקים בכל ששת המוזיאונים העירוניים בחיפה. רוב העובדים מועסקים בשכר נמוך של 26–30 שקלים לשעה. היקפי המישרות שלנו מאוד נמוכים, אין עובדים במישרה מלאה, ולמעשה כולנו מוגדרים רשמית כעובדים שעתיים והחוזים שלנו מחודשים פעם בשנה כך שקל לפטר אותנו. לכן עובדים רבים לא יודעים אם הם יוכלו לסגור את החודש.

לדוגמה, עוזרי מדריך ומדריכים, שעובדים במחלקת חינוך, לא יודעים מראש מתי ולכמה שעות יעסיקו אותם בכל חודש והם נאלצים לעבוד במקומות נוספים, אבל קשה לתאם עבודה אחרת כי הדרכות נקבעות ומתבטלות בהתראה של ימים בודדים. אין התחייבות כלפי מדריכים למינימום של שעות עבודה חודשיות. מישרה של רכזת חינוך, שדורשת השכלה גבוהה, היא בהיקף של חצי מישרה ומתוגמלת רק בכמה אגורות לשעה מעל שכר המינימום.

בנוסף, אין צבירת ותק. מי שעובד במוזיאון 20 שנה יקבל את אותו השכר של עובד שמועסק חודשיים.

הקמנו את הוועד אחרי שנים של הפחדה מצד ההנהלה, אך בעזרת "כוח לעובדים" הנענו את התהליך והיתה היענות רבה מצד העובדים. עד היום מחצית מהעובדים חתמו והצטרפו להתארגנות. רבים מהעובדים שלא חתמו הביעו תמיכה, אבל פוחדים שההנהלה תדע שהם הצטרפו לאיגוד.

וההנהלה מוכנה לנהל איתכם מו״מ?

אנחנו נמצאים במו״מ עם ההנהלה במשך חצי שנה, אבל הוא מתקדם מאוד לאט מכיוון שההנהלה נוקטת דחיינות — ישיבות המו״מ מרווחות ביניהן בין חודש עד חודש וחצי. כבר בתחילת המו״מ הודענו לעירייה שאנחנו רוצים לחתום על הסכם קיבוצי. בתחילת המשא־ומתן הנהלת המוזיאונים ונציג העירייה טענו שמדיניות העירייה היא לא לחתום על הסכמים קיבוציים. הם טענו שמלבד הסמנטיקה אין כל הבדל בין הסכם קיבוצי לבין חוזה אישי. מבחינתנו ההבדל הוא מהותי! רק הסכם קיבוצי יכול לשמור על התנאים של העובדים ולתת לנו כוח אל מול הכוח הבלעדי שיש כיום להנהלה. אם אין הבדל בין הסכם קיבוצי להסכם עבודה אז למה ההנהלה כל־כך מתעקשת שלא לחתום על הסכם קיבוצי?

בשלב מסוים הם הבינו שאמירה גורפת נגד הסכם קיבוצי יוצרת בעיה עבור העירייה, אז הם שינו את המנגינה וטענו שמכיוון שאנחנו תאגיד עירוני עצמאי, ההסכם צריך להיחתם מול הדירקטוריון של התאגיד ולא מול העירייה. מי שעומד בראש הדירקטוריון הוא לא אחר מאשר ראש העיר יונה יהב...

כששאלנו מהי העמדה של ראש הדירקטוריון נאמר לנו שהנושא בכלל לא עלה בישיבות, למרות שהיו ישיבות דירקטוריון מאז שהתחיל המו״מ.

אז מה היתה התגובה שלכם לסרבנות של ההנהלה?

אחרי שההנהלה סירבה בפגישת המו״מ האחרונה לחתום על הסכם קיבוצי והגענו למבוי סתום, הכרזנו על סכסוך עבודה לקראת סוכות. ניסינו להימנע מהשבתת פעילויות המוזיאונים כדי לא לפגוע בציבור הרחב, אך ההנהלה לא הותירה לנו ברירה אחרת.

ההנהלה הביאה היום [19.10, יום השביתה] עובדים חלופיים ועובדים ששברו שביתה, כדי לפתוח ולהפעיל את המוזיאונים בלי לגבות מהציבור כסף, למרות השביתה. משמרת המחאה שקיימנו היום היא צעד ראשון. הגיעו היום פעילי כוח לעובדים ועובדי המוזיאונים, בעיקר ממחלקת החינוך. יש תמיכה מצד עוברי אורח וזה מאוד מעודד אותנו. אנחנו קוראים לכולם לבוא לתמוך בנו.

אתם מתכננים עוד צעדים?

אנחנו מקווים שההנהלה תחזור מהעמדה שלה ושנוכל לחתום בהקדם על ההסכם הקיבוצי, אבל במידת הצורך אנחנו לא מתכוונים לוותר ונמשיך להיאבק עד שההנהלה תחתום איתנו על הסכם קיבוצי.

יש עוד עובדי מוזיאונים בארץ שנמצאים במאבק דומה כמו במוזיאון חולון. יש עוד מוזיאונים בארץ שנמצאים בשלבים שונים של התארגנות ואנחנו בקשר עם העובדים שם, ועם תאגידים בחיפה ומחוץ לה. גם עם עובדי הכרמלית בחיפה נוצר קשר טוב. הם נמצאים במאבק מאוד דומה מול העירייה שמסרבת לחתום על הסכם קיבוצי. אנחנו בוחנים אפשרות לשיתוף פעולה בעתיד הקרוב.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.