לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מהנגב לירושלים
צעדת המחאה להכרה בכפרים ה"לא מוכרים"
סוף להריסות הבתים ולעקירת היישובים בנגב, סוף למדיניות האפליה הגזענית!
1,685

1,685

ביום חמישי האחרון (26.3) יצאה לדרך מהנגב "צעדת ההכרה" בדרישה להכיר בכפרים הבדואים הלא־מוכרים. מטרת הצעדה הייתה לעורר מודעות ציבורית למדיניות האפליה והנישול ארוכת השנים של המדינה כלפי הקהילות הבדואיות בנגב. בסוף הצעדה הוגשה תוכנית להכרה בכפרים שנוסחה על ידי נציגי התושבים לנשיא ריבלין.

הצעדה, שאורגנה על ידי ח״כ איימן עודה, יו״ר הרשימה המשותפת, בשיתוף עם המועצה האזורית לכפרים הלא־מוכרים וועדת המעקב העליונה, הצליחה בהתארגנות של ימים ספורים למשוך קבוצה של עשרות פעילים, אליהם הצטרפו במהלך הצעדה תושבים יהודים וערבים מהאזורים דרכם עברה. אפשר לשער כי אם הצעדה הייתה מתארגנת מספר שבועות מראש היא הייתה מצליחה למשוך כמות משתתפים גדולה בהרבה.

פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי חברו לצעדה עם כניסתה לירושלים וניכר היה שעל אף ארבעה ימים מתישים של צעידה, מצב הרוח של עשרות המשתתפים היה מילטנטי ומלא נכונות למאבק.

הציבור הערבי־בדואי בנגב שמונה כ־200,000 מהווה את אחת האוכלוסיות העניות ביותר במדינה כשמעל ל־85,000 מהם מתגוררים ב־35 כפרים לא־מוכרים. אי־ההכרה של המדינה בכפרים וסירובה לחבר אותם לתשתיות, הם רק חלק ממדיניות של אפליה ממוסדת כלפי ציבור הערבי־פלסטיני, הכוללות גם הסתה גזענית וניסיונות ל"ייהוד" הנגב, הגליל ואזורים נוספים.

מאבקם של ערביי הנגב הבדואים הצליח לעצור, לפחות לבינתיים, את חוק פראוור הגזעני, שבמקום להכיר בכפרים איים לעקור קהילות שלמות ולגרש עשרות אלפי תושבים מביתם, אך המדיניות שהותוותה בחוק ממשיכה להיות מיושמת בפועל.

הצעדה בפירוש הצליחה להעלות את הנושא על סדר היום, כאשר אפילו בעיתונות הממוסדת בעברית התקשו להתעלם ממנה. עם זאת, וכפי שעלה גם משיחות עם משתתפים בצעדה שהגיעו מהנגב, מטרות הצעדה לא יושגו באמצעות פנייה לנשיא או באמצעות פעילות פרלמנטרית בלבד. דרושה התארגנות למאבק רחב בשטח, שיאלץ את המדינה להפסיק את המדיניות הגזענית שהביאה למצב הקשה בנגב, להכיר בכל הכפרים הלא־מוכרים ולחבר אותם לתשתיות.

*   תצלום: אורן זיו / אקטיבסטילס
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.