לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
נלחמים על הבית
בג״ץ אישר את הרס הכפר הבדואי אום אלחיראן בנגב
אלף תושבים נמצאים תחת סכנת פינוי והרס בתיהם ■ מאבק רחב למען הזכות לדיור ונגד התוכניות הגזעניות של ממשלת נתניהו יוכל למנוע את הגירוש
1,629

1,629

בית המשפט העליון דחה את העתירה הנוספת שהגישו תושבי הכפר אום אל־חיראן. בזאת אושרה סופית תוכנית המדינה להרוס את הכפר הבדואי שבצפון הנגב, ולפנות את כל אלף תושביו. על חורבותיו תימשך הקמת היישוב "חירן" שיאוכלס על־ידי גרעין תורני ימני קיצוני המורכב מיוצאי ההתנחלות עלי.

זה יהיה הגירוש הרביעי של תושבי הכפר מאז 1948. על אף שהתיישבו במיקום הנוכחי בשנת 1956 בהוראת המדינה, הכפר נחשב "בלתי מוכר" ובתיו אינם מחוברים לרשת החשמל והמים. מנגד, עבודות התשתית לבניית 2,300 יחידות הדיור צמודות הקרקע ליהודים דתיים בלבד ("קהילה אמונית" על פי הפרסומים) כבר החלו ולכשיגיעו לפאתי הכפר, רשויות המדינה ינסו להוציא לפועל את תוכניות הגירוש וההריסה.

הריסת הכפר עלולה להיות עוד חוליה בשרשרת ההתקפות של ממשלת נתניהו על כלל הציבור הערבי־פלסטיני בישראל. מלבד המתקפה הפוליטית הבאה לידי ביטוי בהשעיית חברי הכנסת של בל״ד ובהוצאת התנועה האסלאמית מחוץ לחוק, ממשיכה הממשלה במדיניות האפלייה בתקצוב לצד המשך נישול התושבים מאדמות ומהזכות לדיור.

במקום לאשר תוכניות מתאר ולתת מענה למצוקת הדיור ביישובים הערביים, המדינה מאלצת את התושבים לבנות את בתיהם ללא אישור ובמקביל מעוניינת להגביר את ההריסות בכל רחבי הארץ, מהגליל, דרך טייבה והמשולש ועד לנגב. ההתנגדות להריסות נתקלת בדיכוי חריף ובפרובוקציות של המשטרה ושל הממשלה, המאיימת בהתניית העברת תקציבים ב"הגברת האכיפה והפיקוח".

זה הזמן למאבק — דיור ללא אפליה לכלל התושבים!

הממשלה חוששת משידור חוזר של המאבק נגד תוכנית פראוור, שהצליח לעכב את תוכניותיה לגירוש 40 אלף מהתושבים העניים ביותר בנגב. התגייסות נרחבת להפגנות וימי זעם נגד הריסות הבתים אפשרית גם הפעם.

הממשלה תנסה להציג כל מאבק נגד מדיניות הנישול כ"איום ביטחוני" על הציבור היהודי, ועל ידי כך להגביל ולבודד את המאבק. בפועל, ממשלת נתניהו נשענת יותר ויותר על גורמי ימין קיצוני המקדמים את החרפת הסכסוך. תוכניות הממשלה יגבירו את מצוקת האוכלוסייה הענייה ומוכת האבטלה, ועלולות גם להגביר את העוינות בין יהודים לערבים.

תוכניות הממשלה באות במקום פתרונות דיור אמיתיים כמו בניית דיור ציבורי איכותי בהיקף נרחב. חלופה למדיניות הנישול של ממשלת נתניהו צריכה להיות גם חלופה למדיניות הדיור האנטי־חברתית והאנטי־סביבתית של הממשלה. ארגונים חברתיים, ארגוני עובדים וארגוני סטודנטים צריכים להתגייס למאבק למען מימון פתרונות דיור — ולא מימון היוזמות ההרסניות של ארגוני המתנחלים.

מאבק רחב ומשותף הוא המפתח לעצירת האסונות שממשלת הגזענות של נתניהו עלולה להמיט על אלף תושבי אום אלחיראן, ועל כלל האוכלוסייה — יהודים וערבים הסובלים ממשבר דיור חריף.

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון מרץ 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.