לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הזיהום במפרץ חיפה
אלף הפגינו: "נלחמים על החיים"
אצבע מאשימה הופנתה כלפי הטייקונים השולטים במפעלים המזהמים והפוליטיקאים שמעדיפים את האינטרסים שלהם על פני בריאות התושבים
1,754

1,754

"בחיפה ובקריות ילדים רוצים לחיות", קראו כאלף מפגינות ומפגינים שהגיעו אמש (ראשון) להפגנת מחאה בקריית חיים נגד הזיהום במפרץ חיפה. המפגינים הגיעו מצוידים בשלטים רבים כדוגמת: "עופר, פדרמן ודנקנר — לא עושים עסקים על חשבון בריאות ילדים", "בני ארובה" ו"המשרד להגנת התעשייה".

אף שההפגנה התקיימה בתחילת שבוע העבודה ובשעה מוקדמת יחסית (18:00), הגיעה לאירוע שכבה חדשה של תושבים, כולל משפחות עם ילדים ותינוקות, שלא השתתפה בהפגנות הקודמות. המפגינים הגיעו לא רק מקריית חיים ומחיפה אלא מכ־22 יישובים באזור.

ההפגנה הצליחה למקד מחדש את הדיון הציבורי באסון הזיהום ובנתוני התחלואה הגבוהים בסרטן, במחלות לב ונשימה שקיימים בחיפה וסביבתה לעומת שאר הארץ. זאת לאחר שהחזרה של משרד הבריאות מהנתונים אודות תחלואת הילדים בסרטן, נוצלה על־ידי מכחישי הזיהום, כולל ראש עיריית חיפה יונה יהב, כדי לזרוע בלבול ולעכב את המאבק.

המפגינים התאספו מול בית הספר היסודי 'דגניה', השוכן בצמוד לחוות מיכלי הנפט וצעדו לכיוון החוף, שבסמוך לו אמור להיבנות הנמל הפרטי החדש, שעתיד להגביר את הסכנות הסביבתיות והזיהום. בין הסיסמאות שנקראו במהלך ההפגנה והצעדה: "חיפה דורשת אויר נקי", "יותר בז״ן, יותר סרטן", "עוד נמל בקריות, עוד סרטן בריאות", "איך הם לא מתביישים, מרעילים כאן ילדים", "עופר מרוויח ובמפרץ מסריח".

הצעדה הסתיימה בעצרת על חוף הים במהלכה נאמו פעילי סביבה ותושבים שחלקו את חוויות הסבל שפקדו אותם ואת בני משפחתם כתוצאה מהזיהום. בין הנואמים היה אמיר סואסן, שסיפר על מחלת ביתו בלוקמיה ואמר: "בעלי המפעלים משחקים עם החיים שלנו, אז שיידעו שהבת שלי משחקת עם האינפוזיות שלה ונותנת אותן לבובות".

פתרון סוציאליסטי לאסון הזיהום

פעילי מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה והובילו סיסמאות נגד הטייקונים המזהמים ונגד שלטון ההון שמאפשר להם להמשיך ולזהם. בשיחות שקיימנו עם המפגינים הצבענו על הצורך להעביר לבעלות ציבורית את המפעלים המזהמים ומתקני התשתית באזור מפרץ חיפה, תחת פיקוח וניהול ציבוריים ודמוקרטיים של נציגי התושבים, העובדים וארגוני הבריאות והסביבה. זאת כדי להפסיק את מרוץ הרווחים שמתנהל על חשבון בריאות התושבים ולהוביל לשיקום האזור תוך הגנה על פרנסת העובדים.

בנוסף קראנו להמשיך ולהחריף את המאבק באמצעות הפגנה ארצית המונית בחיפה, השבתה של מערכת החינוך בחיפה וביישובים הסמוכים והכרזת סכסוך עבודה אזורי על־ידי ההסתדרות בנושא סכנות הזיהום לתושבים ולעובדים באזור חיפה. עשרות מפגינים לקחו את הסטיקר שהפקנו — "הטייקונים מרעילים אותנו" — ואת חומרי ההסברה שהפקנו בנושא ותרמו גם לקופת המאבק של התנועה כדי לחזק את המאמצים שמשקיעה התנועה בקידום המאבק.

מחר, שלישי, יקיים סניף חיפה דיון פתוח לקהל בנושא: "הטייקונים מרעילים אותנו — פתרון סוציאליסטי לאסון הזיהום במפרץ". בואו לדיון וסייעו להפיץ את האירוע.

סיקור וידיאו מאתר חי־פה:

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.