לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הזיהום במפרץ חיפה
חיי ילדים מול רווחי הטייקונים
פחד וזעם עקב נתוני תחלואת הילדים בסרטן בחיפה ■ תושבים ופעילי סביבה החליטו להאיץ את המאבק ■ זה הזמן להפגנה המונית ולשביתה בבתי הספר!
1,964

1,964

עדכון: יומיים לאחר פרסום כתבה זו חזר בו משרד הבריאות מהנתון אודות התחלואה הגבוה בסרטן בקרב ילדים בחיפה, אך לא חזר בו מהנתון המקומם לפיו תחלואת הסרטן באיזור חיפה גבוהה ב־15% מהממוצע הארצי. בעוד החזרה מהנתון הספציפי על תחלואת הילדים בסרטן כבר משמשת להכחשת אסון הזיהום המתמשך, תנועת מאבק סוציאליסטי חושפת את תמונת המצב האמיתית וקוראת להחריף את הלחץ הציבורי לפתרון מקיף ושורשי של בעיית הזיהום במפרץ חיפה. קיראו את המאמר החדש שפירסמנו: "הזיהום במפרץ חיפה: סכנת החיים עדיין כאן".


כל יום וכל שעה אנחנו תושבי חיפה חיים את זיהום האוויר, מריחים וסובלים ממנו. בדרך כלל אפשר לעצור ולחשוב על משהו אחר. אבל הנתונים המקוממים שפורסמו באחרונה פשוט לא מאפשרים יותר לעבור לסדר היום.

לפי נתוני משרד הבריאות אחוז הילדים בגילאי 0–14 שחולים בסרטן בחיפה גדול פי 2 מהממוצע הארצי ומחצית מהמקרים נגרמים כתוצאה מזיהום האוויר. בנוסף דווח מבית החולים רמב״ם בחיפה על עלייה של 25% במספר חולי הסרטן בעשור האחרון.

נתונים אלה עומדים בסתירה לטענותיהן של הנהלות המפעלים המזהמים על צמצום זיהום האוויר בשנים האחרונות. הזיהום הקטלני קיים כאן ועכשיו.

פחד וזעם מציפים את תושבי חיפה והסביבה, ובפרט רבבות הורים, אך רבים מהתושבים לא מופתעים מהנתונים. אנחנו מכירים טוב מדי את נוף הארובות המעשנות הנשקף מחלונות הבתים, את הריחות הנוראים במפרץ ואת מראה הענן האפור שמתנחל על חיפה ומתגלה במרחק נסיעה של רבע שעה מהעיר. אפילו אני מתקשה להאמין שבבוקר קמתי בתוך הענן הזה, וישנתי בתוכו.

מצב חירום!

25% מהמפעלים המזהמים בישראל מרוכזים על פני 4% משטחה: מפרץ חיפה. בכללם נמצאים בתי הזיקוק (בז״ן), שבבעלות הטייקונים עידן עופר ודיוויד פדרמן. בתי הזיקוק מוגדרים כמפעל המזהם ביותר בישראל. תחת בז״ן פועלים גם מפעלי הכימיקלים "גדיב" ו"כרמל אולפינים", ועופר שולט גם במפעל "דשנים" — כולם במפרץ חיפה.

חיפה היא העיר בה זיהום האוויר הוא הגבוה ביותר בארץ ואחוז התחלואה בסרטן ובמחלות נשימה בה גבוה מאוד לעומת הממוצע הארצי. רק לפני מספר שבועות הכיר רשמית משרד הבריאות בקשר בין זיהום האוויר לתחלואה הגבוהה בסרטן במטרופולין חיפה.

באופן מקומם, לא רק שבעלי המפעלים המזהמים אינם נענשים, הם זוכים מהעירייה ומהממסד הקפיטליסטי לאותות כבוד כמו אצטדיון ובית חולים על שמם. כעת מתוכננות תוכניות הרחבה של בז״ן, הקמת מתחם פטרוכימי חדש (תוכנית "קרקעות הצפון") ונמל דלקים פרטי בסמוך.

להפסיק את הזיהום במפרץ!

המציאות הזאת היא מציאות של מצב חירום. היא לא גזירה משמיים אלא מעשה ידיהם של בעלי המפעלים המזהמים והממסד הפוליטי העירוני והארצי שנמצא בכיס שלהם. אבל זוהי מציאות הפיכה.

אפשר לעצור את זיהום האוויר בחיפה. לשם כך צריך להעמיד כוח ציבורי משמעותי ומאורגן מול שלטון ההון והתוכניות הרות־האסון שלו. הזעם הנוכחי מראה שיש לכך היתכנות כעת יותר מבעבר.

בעקבות פרסום הנתונים, כ־50 משתתפים הגיעו לאסיפת חירום בחיפה במטרה לדון על קידום המאבק. מדובר בהתגייסות שלא נראתה כמוה קודם לכן במאבק נגד זיהום האוויר במפרץ ומשקפת את הזעם בקרב התושבים.

גם פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי השתתפו באסיפה והציעו להחריף את המאבק באמצעות השבתת בתי ספר בעיר לצד הפגנה גדולה, שהוחלט לקיים בעוד כשבועיים, כך שאף פוליטיקאי ברמה המקומית והארצית לא יוכל להתעלם מקול התושבים.

די לזיהום במפרץ חיפה!

  • להחריף את המאבק מול הטייקונים המזהמים ונגד התוכניות להרחבת בז״ן ולהקמת נמל דלקים פרטי ומתחם פטרוכימי חדש. התגייסות להפגנה ארצית בחיפה ולהשבתת מערכת החינוך בעיר!
  • קביעת תקנים מחמירים למניעת זיהום והגברת הניטור. שלילת רישיון עסק, קנסות גדולים ועונשי מאסר למנהלים ובעלי מפעלים שייפרו את התקנים.
  • סוף להעסקה הקבלנית! הכשרה, ציוד ותנאי עבודה הולמים, שיאפשרו לעבוד באופן שקול ובטוח.
  • להעביר לבעלות ציבורית את התעשיות ומתקני התשתית המרכזיים במפרץ חיפה ולהפעילם תחת פיקוח וניהול ציבוריים ודמוקרטיים של נציגי עובדים, תושבים וארגוני בריאות וסביבה.
  • להסב תעשיות מזהמות לתעשיות ירוקות תוך שמירה על פרנסת העובדים ויצירת מישרות ירוקות חדשות.
*   תמונה: יעקב סבן
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.