לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אפליה תקציבית
התקציבים שהובטחו לרשויות הערביות לא נכללו בתקציב המדינה
הפחד מהתפתחות של מאבק רחב נגד האפליה ואי־השוויון גרם לממשלה להציע ויתור סמלי, אך לא ברור מה היקף התוספת שיעבור בפועל
1,353

1,353

עם תחילת דיוני התקציב לשנת 2015–2016, ועד ראשי הרשויות הערביות איים בשביתה. ראשי הרשויות מחו על כך שהתקציב החדש — הכולל פגיעה בהשקעות בבריאות, ברווחה, בחינוך, בפיתוח תחבורה ציבורית ובבניית תשתיות — מנציח את האפליה התקציבית וההזנחה הקשה של היישובים הערביים.

הוועד דרש תוספת תקציבית שנתית של 6.4 מיליארד שקל לחמש השנים הקרובות למימון תוכנית רב־שנתית למתן מענה ראשוני לשורה של מצוקות חברתיות. ג׳עפר פרח, מנכ״ל מרכז מוסאווא שהיה שותף להכנת התוכנית, הסביר כי: "ישנם בתי ספר ללא חשמל שלומדים בהם בקרוואנים, אבל אנו מדברים גם על אלפי בתים ללא חיבור לרשת החשמל וללא היתר, ואין תוכנית לבינוי ולאזורי תעשייה. אי־אפשר להמשיך במצב הזה של אפליה במשך שנים... אלה 6.4 מיליארד שקל בשנה מתוך תקציב המדינה שהוא 380 מיליארד".

הפחד מהתפתחות של מאבק רחב נגד האפליה ואי־השוויון גרם לממשלה להציע ויתור סמלי. נתניהו הבטיח לתקצב את התוכנית בסכום של 900 מיליון שקל לשנה, והשביתה המתוכננת בוטלה. אבל משהורד איום השביתה, ההבטחה הופרה: החלק הראשון של התוספות לא נכנס לתקציב המדינה!

אי־אפשר לסמוך על ממשלת הון גזענית שמבהירה כל יום מחדש כי מה שנמצא בראש סדר העדיפויות שלה עומדת הדאגה לרווחי הטייקונים ולמפעל ההתחלויות. ממשלה כזאת, שמבססת את התמיכה בה על הסתה לאומנית והפחדה ביטחונית, לא תקום בוקר אחד ותחליט להפוך את מדיניותה על פיה ולחסל את האפליה המערכתית נגד הציבור הערבי־פלסטיני בישראל.

אם השביתה הכללית של הרשויות העירוניות ומערכת החינוך הערבית ב־1 בספטמבר היתה מתקיימת, היא היתה יכולה להתחבר גם לשביתה הארוכה של בתי הספר הכנסייתיים שנאבקו נגד האפליה בתקציבי החינוך. אך הפוטנציאל להרחבת המאבק והעצמתו היה רב יותר: השבתת כלל מערכת החינוך וקיום הפגנות בדרישה לשוויון מלא — לא רק בחינוך — ולהשקעה מסיבית במערכת הרווחה הקורסות, בדיור ציבורי וביצירת מישרות, יכולה להוציא עשרות אלפי יהודים וערבים לרחובות ולשנות את יחסי הכוחות מול הממשלה.

בלי מאבק אי־אפשר להכריח את הממשלה לספק ויתורים גדולים, וגם לא לחייב אותה לעמוד בהבטחות שהיא עצמה מפזרת.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.