לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
קריאה לסולידריות
אוניברסיטת יוהנסבורג: די להפרטה, די לדיכוי עובדים
פעילי איגודים ופעילים סוציאליסטים בדרום אפריקה קוראים לסולידריות עם מאבק עובדי אוניברסיטת יוהנסבורג
1,665

1,665

במסגרת גל מחאה ארצי, עובדי אוניברסיטת יוהנסבורג (UJ) מפגינים ושובתים למען שיפור בתנאי שכרם ועבודתם, כולל סוף למעמדם כעובדי קבלן במסגרת מדיניות הפרטה. תגובת ההנהלה עד עכשיו היתה דיכוי אלים והפעלת חוקים דרקוניים נגד העובדים. הבעת סולידריות בינלאומית נחוצה כדי לתמוך בעובדים ולשבור את המדיניות הכוחנית של ההנהלה!

בחודש אוקטובר, תנועת סטודנטים עוצמתית הרעידה את דרום אפריקה. תכניות להעלאת שכר־הלימוד ותשלום על המעונות ב־8–12% (!) שהוצגו על ידי הממשלה, הציתו גל הפגנות ומחאות בקמפוסים שלא נראה כמוהו מאז נפילת האפרטהייד.

במהלך יום פעולה כלל־ארצי, 3,000 סטודנטים צעדו מהאוניברסיטה של קייפטאון (UCT) לפרלמנט, ונענו בדיכוי קשה.

לבסוף הממשלה נאלצה להיכנע, והודיעה על ביטול כל העלאות שכר הלימוד והמעונות, בהתאם לדרישות הסטודנטים. אלא שעד שדרישות הסטודנטים הושגו, גל המחאה כבר הספיק להתפשט לציבור הרחב, ובמיוחד לעובדי האוניברסיטאות — שסובלים מהרעה מתמשכת בתנאי העבודה והשכר מזה שנים.

התנועה המשולבת של עובדים וסטודנטים בקמפוסים כבר דורשת ביטול מוחלט ומיידי של שכר הלימוד ושכר המחייה במעונות — כלומר חינוך חינם לכולם. הדרישה הזאת מתחברת לדרישות עובדי האוניברסיטאות — מנקות, טבחים, גננים, עובדי מנהלה וכו׳– לשיפור ממשי בתנאי העבודה והשכר שלהם, שנפגעו מאוד כתוצאה ממדיניות ניאו־ליברלית ומ"מיקור חוץ" שהפך חלק מהם לעובדי קבלן.

באוניברסיטאות של ויטוואטרסראנד (Wits) וקייפטאון, ההנהלות נאלצו להענות לדרישות העובדים ולהפסיק את מיקור החוץ. אולם באוניברסיטת יוהנסבורג (UJ), ההנהלה החליטה ללמד את העובדים לקח על עצם כך שהעזו לדרוש את שמגיע להם:

  • ביום רביעי, ה־4 בנובמבר, המשטרה תקפה הפגנה של עובדי האוניברסיטה ואף ושברה לאחד מהם את הרגל. יום למחרת המשטרה המשיכה בדיכוי אלים של המחאה.
  • הנהלת האוניברסיטה אסרה על קיום של פעולת מחאה בקמפוס או במרחק של 700 מטר ממנו, תוך שהיא מאיימת לחייב את העובדים על הוצאות משפט במקרה של תביעה. מדובר בהתנהלות המזכירה את המדיניות הדיקטטורית של משטר האפרטהייד, המאלצת את העובדים להפגין מחוץ לשערי הקמפוס מול שוטרים חמושים.
  • ההנהלה מסרבת לנהל משא ומתן עם הנציגות שנבחרה באופן דמוקרטי על ידי העובדים, ומסכימה להידבר אך ורק עם נציגים של איגוד העובדים הרשמי שאינו זוכה לאמון בקרב העובדים, היות ובמשך שנים הוא לא נקף אצבע נגד מיקור החוץ.

אנא שלחו מכתבי מחאה לסגן־נשיא האוניברסיטה, איהרון לסטר רנסבורג, עם הדרישות הבאות:

  • סוף לדיכוי — כן לזכות המחאה
  • לבטל את הסעיף האוסר על העובדים למחות בקמפוס
  • סוף למיקור־החוץ
  • הכרה והידברות ישירה עם ועד העובדים הנבחר

נוסח לדוגמה באנגלית:

We, __________ of the Uni/College of ___________,in Israel, are deeply shocked and upset by the policy of repression and intimidation used by the University of Johannesburg against its own workers. We stand firmly in solidarity with the workers of the University of Johannesburg, and demand the following

- An end to repression — for the right to protest
- Lift the interdict
- End outsourcing
- Deal directly with the workers committee

בבקשה שילחו את מכתב המחאה למנהל לשכת סגן־הנשיא במייל: [email protected] וכן לשגריר דרא״פ בישראל: [email protected].

כדי לוודא שהמכתב יגיע גם לידי העובדים ולידי פעילי איגודים ופעילים סוציאליסטים בדרום אפריקה — מוזמנות ומוזמנים לכתב את תנועת מאבק סוציאליסטי: [email protected]

נודה לכם אם תוכלו גם לעזור להפיץ את הבקשה הלאה.

*   מאנגלית: יובל שׂורק.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.