לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
דרום אפריקה
לאחר גל שביתות סוער, עובדים מתארגנים להקמת מפלגה
בעקבות שביתת הכורים ההמונית הוקמה WASP, "מפלגת העובדים הסוציאליסטית"
2,125

2,125

באוגוסט שנה שעברה, מעל 40 מעובדי תאגיד כריית הפלטינה "לונמין" נטבחו בידי המשטרה בעת שביתה, אך חבריהם סירבו להרים ידיים ולאחר שישה שבועות הצליחו להשיג העלאה מיידית של 22% בשכרם.

שביתות דומות פרצו כאש בשדה קוצים ובשיאן הקיפו כ־100 אלף עובדים בתאגידי כרייה שונים. לא רק ממשלת ה־ANC התייצבה לצד תאגידי הכרייה הבינלאומי, גם המנגנון המושחת של איגוד הכורים NUM. בהיעדר איגוד אמין, נבחרו ועדי שביתה בכל מכרה והוקם ועד מתאם ארצי לשביתה.

חברי התנועה הסוציאליסטית הדמוקרטית בדרום אפריקה, DSM, התנועה האחות של מאבק סוציאליסטי, לקחו חלק מוביל בוועד השביתה הארצי ולאחר מכן השיקו יחד איתו את WASP, "מפלגת העובדים הסוציאליסטית". WASP קוראת תיגר על המפלגה השלטת, ה־ANC ובת בריתה הצבועה המפלגה הקומוניסטית, שהובילו מאז נפילת האפרטהייד מדיניות ניאו־ליברלית אכזרית.

כיום, כ־20 שנה מאז נפילת האפרטהייד, דרום אפריקה היא המדינה הכי פחות שוויונית בעולם. העשירון העליון המדינה גורף 60% מההכנסות בזמן ש־5 העשירונים התחתונים מרוויחים פחות מ־8% מההכנסות. כמעט רבע מממשקי הבית מתמודדים עם רעב יומיומי.

ה־WASP קוראת כהמשך לדרישות הכורים להעלאת שכר המינימום ולהעברה לבעלות ציבורית של מחצבי הזהב והפלטינה ותאגידי הכרייה, כמו גם הקרקעות והבנקים, כדי להשתמש בעושרם לפתרון בעיות העוני, הרעב ותנאי התברואה הירודים במדינה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.