לא לגירוש, כן לשיקום שכונות!
יאיר נתניהו יודע בשביל מי אבא שלו עובד
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪16,063
עוד ₪3,937
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · העבודה המאורגנת · כלכלה · פוליטיקה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


דרום אפריקה
לאחר גל שביתות סוער, עובדים מתארגנים להקמת מפלגה
בעקבות שביתת הכורים ההמונית הוקמה WASP, "מפלגת העובדים הסוציאליסטית"

הדפסה

באוגוסט שנה שעברה, מעל 40 מעובדי תאגיד כריית הפלטינה "לונמין" נטבחו בידי המשטרה בעת שביתה, אך חבריהם סירבו להרים ידיים ולאחר שישה שבועות הצליחו להשיג העלאה מיידית של 22% בשכרם.

שביתות דומות פרצו כאש בשדה קוצים ובשיאן הקיפו כ־100 אלף עובדים בתאגידי כרייה שונים. לא רק ממשלת ה־ANC התייצבה לצד תאגידי הכרייה הבינלאומי, גם המנגנון המושחת של איגוד הכורים NUM. בהיעדר איגוד אמין, נבחרו ועדי שביתה בכל מכרה והוקם ועד מתאם ארצי לשביתה.

חברי התנועה הסוציאליסטית הדמוקרטית בדרום אפריקה, DSM, התנועה האחות של מאבק סוציאליסטי, לקחו חלק מוביל בוועד השביתה הארצי ולאחר מכן השיקו יחד איתו את WASP, "מפלגת העובדים הסוציאליסטית". WASP קוראת תיגר על המפלגה השלטת, ה־ANC ובת בריתה הצבועה המפלגה הקומוניסטית, שהובילו מאז נפילת האפרטהייד מדיניות ניאו־ליברלית אכזרית.

כיום, כ־20 שנה מאז נפילת האפרטהייד, דרום אפריקה היא המדינה הכי פחות שוויונית בעולם. העשירון העליון המדינה גורף 60% מההכנסות בזמן ש־5 העשירונים התחתונים מרוויחים פחות מ־8% מההכנסות. כמעט רבע מממשקי הבית מתמודדים עם רעב יומיומי.

ה־WASP קוראת כהמשך לדרישות הכורים להעלאת שכר המינימום ולהעברה לבעלות ציבורית של מחצבי הזהב והפלטינה ותאגידי הכרייה, כמו גם הקרקעות והבנקים, כדי להשתמש בעושרם לפתרון בעיות העוני, הרעב ותנאי התברואה הירודים במדינה.

תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.