לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
דרום אפריקה
ממשלת דרום אפריקה מאיימת לגרש פעילה סוציאליסטית
הרשויות בדרום אפריקה מונעות את חזרתה למדינה של הפעילה הסוציאליסטית ליב שאנגֶה הנמצאת בביקור משפחתי בשוודיה
1,827

1,827

הרשויות בדרום אפריקה מאיימות לגרש מהמדינה את ליב שאנגֶה (Liv Shange), המארגנת הארצית של "התנועה הסוציאליסטית הדמוקרטית" בדרום אפריקה (DSM), תנועת האחות של "מאבק סוציאליסטי".

ליב, יחד עם פעילים נוספים מתנועת ה־DSM, לקחה חלק מוביל בגל שביתות עובדי המכרות העוצמתי שזעזע את המדינה וכמו כן בהקמת מפלגת עובדים סוציאליסטית החדשה, ה־WASP שצמחה מתוך השביתות (ראו סרטון). האיום בגירוש הוא חלק מהרדיפה הפוליטית שמנהלת מפלגת הקונגרס האפריקאי (ANC), מפלגת השלטון בדרא״פ, נגד פעילי ה־DSM בימים אלה. כך למשל רק לפני שבועיים (11 ביוני) במהלך כינוס של אנשי עסקים ביוהנסבורג, השמיץ מזכ״ל ה־ANC ויו״ר המפלגה הקומוניסטית בדרא״פ, גוודה מנטאשה (Gwede Mantashe), את מאבק הכורים וטען כי הוא מובל על־ידי "גורמים זרים משוודיה" הגורמים ל"אנרכיה" במכרות.

ליב, אזרחית שוודית הנשואה לאזרח דרום־אפריקאי ונמצאת בימים אלה בביקור משפחתי בשוודיה עם ילדיה, למדה מהתקשורת כי היא נמצאת תחת חקירה משותפת של סוכנויות הביון ומשרד הפנים בדרא״פ, המונע את חזרתה למדינה. היא עברה משוודיה לדרום אפריקה בשנת 2004 והקימה שם משפחה. שני ילדיה של ליב נולדו במדינה והם אזרחי דרום אפריקה. טרם המעבר היא הייתה פעילה בשוודיה, שם נבחרה למועצת העיר לוליו מטעם מפלגת הצדק הסוציאליסטית. במשך כל תקופת המגורים שלה בדרא״פ היא לקחה חלק מוביל בתנועת ה־DSM.

ההתקפות על ליב וה־DSM הן חלק מהניסיון של ממשלת דרום אפריקה יחד עם הנהלת המכרות, לשבור את אחד ממאבקי העובדים המשמעותיים במדינה. תחילתו של גל השביתות היה במכרה הפלטינה במריקאנה, שם נטבחו עשרות כורים במהלך שביתתם באוגוסט 2012. השביתה והטבח הנוראי הציתו את גל השביתות הגדול ביותר שנראה בדרום אפריקה מאז נפילת האפרטהייד, ועוררו משבר אמון חסר תקדים בין ההמונים למפלגת הקונגרס. באחרונה "הוענשו" שורה של עובדי מכרות ופעילי איגוד מקצועי על מעורבותם בשביתה והושעו ממקום עבודתם.

אנחנו קוראים לשים סוף לכל ההתקפות על עובדי המכרות, פעילי האיגוד המקצועי והפעילים הסוציאליסטים המעורבים במאבק ומצטרפים לקריאה של פעילי ה־DSM לאפשר במיידי את חזרתה של ליב למשפחתה ולמדינה שכבר מזמן נהפכה לביתה. אנחנו קוראים לארגוני זכויות אדם, ארגוני עובדים, תנועות חברתיות ולציבור הרחב לשלוח הודעות מחאה בנושא לשגרירות דרום אפריקה בישראל.


בבקשה הקדישו מספר דקות לשליחת מכתב המחאה. אפשר להשתמש בנוסח הבא:

I/we have heard with great concern, and wish to protest against the threat of deportation from South Africa of Liv Shange. Liv is a genuine honest fighter for working class interests in South Africa. She has been living in the country since 2004 and has founded a family there, now threatened with being pulled apart by the deportation.

As a leading Democratic Socialist Movement activist, Liv has played a role supporting the recent miners’ strikes and the founding of the Workers’ and Socialist Party. Given the latest speech by Gwede Mantashe against foreigners who cause "anarchy" in the mining sector, I/we believe that the investigation into Liv’s legal status is politically motivated.

I/we urge you to give Liv Shange to her full legal right to return to South Africa and all the necessary documentation to live in the country without threat of expulsion. I/we will publicly protest and support Liv Shange against any victimisation over her political activity.

את המכתב אפשר לשלוח לתיבת המייל של שגרירות דרום אפריקה בישראל:

[email protected]

העתקים יש לשלוח:

למשרד הפנים בדרום אפריקה

[email protected]

[email protected]

למפלגת הקונגרס האפריקאי

[email protected]

לתנועת ה־DSM

[email protected]

ולתנועת מאבק סוציאליסטי

[email protected]

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.