הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
די לאלימות המשטרתית
ביקור סולידריות אצל העובד שהותקף ע״י שוטרי מג״ב
עשרות פעילות ופעילים, יהודים וערבים, הגיעו בשבת, 28 במאי, לביקור סולידריות עם מיסם אבו אל־קיעאן ביישוב הבדואי חורה שבנגב
1,900

מיסם, עובד בן 19 שעבד בשתי עבודות בת״א כדי לחסוך כסף ללימודיו, הותקף בברוטליות על־ידי מספר שוטרי מג״ב בלבוש אזרחי בלב ת״א. לאחר התקיפה מצא עצמו מיסם מואשם בתקיפת שוטר, הוא נשלח למעצר בית וקיבל צו הרחקה של שבוע מת״א! הצו מנע ממנו להגיע לעבודתו ומהווה בפועל קנס כספי. המקרה המזעזע עורר סולידריות שהשתקפה בין היתר בכך שכאלף (!) בני־אדם תרמו במצטבר כ־90,000 שקל לטובת לימודיו של מיסם ולכיסוי ההוצאות המשפטיות.

במהלך ביקור הסולידריות דיברו בני המשפחה ופעילים נוספים והבהירו כי המקרה של מיסם אינו יוצא־דופן וכי מדובר בחלק מאלימות משטרתית על רקע גזעני שמופנית באופן שיטתי כלפי הציבור הבדואי בנגב והאוכלוסיה הערבית בכלל. במרץ האחרון נסגר תיק החקירה של השוטרים שירו למוות בסאמי אל־ג׳עאר, צעיר בדואי מרהט, ימים אחדים בלבד לאחר שצעיר בדואי מחורה נדרס על־ידי רכב משטרה ורגלו נשברה.

אחמד אל־קיעאן, אביו של מיסם, אמר כי אלימות השוטרים מופנית כלפי כלל הציבור הערבי שמסומן כ"סכנה" על־ידי השלטון. ראאד, דודו של מיסם, הוסיף כי זה אינו מאבק מגזרי אלא מאבק של כלל הציבור נגד האלימות המשטרתית.

מיכל רותם, מ'פורום דו־קיום בנגב', הדגישה גם היא בדבריה את הנחיצות של מאבק חוצה הפרדות לאומיות ועדתיות. בנוסף היא תיארה גם את חוסר האפקטיביות של מח״ש (המחלקה לחקירות שוטרים של פרקליטות המדינה). למרות היותה כיום חיצונית למשטרה, מח״ש נושאת באחריות לטיוחים מגמתיים, מה שמחדד את הצורך במנגנוני פיקוח ציבוריים ודמוקרטיים הדוקים הן על המשטרה והן על הפרקליטות.

עומר פינצ׳וק, מתנועת מאבק סוציאליסטי, העביר מסר של סולידריות בשם תנועת מאבק סוציאליסטי ובשם משפחתו של יוסף סלמסה — צעיר ממוצא אתיופי מבנימינה שהיה קורבן לאלימות משטרתית קשה, נמצא לאחר מכן מת בנסיבות תמוהות ביותר שחשד כבד מרחף מעליהן, ושהשוטרים שהיו מעורבים בתקיפתו מעולם לא הועמדו לדין גם כשהוכח ששיקרו וסילפו עובדות מהמקרה. לבקשת המשפחה, נמסר באירוע כי "משפחת סלמסה תומכת, מבינה וכואבת את כאב בנכם. במידה ותעשו צעד כזה או אחר אנחנו נתמוך ונהיה שם בכל הכוח".

עומר הוסיף והסביר כי "הגזענות והאלימות המשטרתית הן תופעה רחבה שמופנית נגד קבוצות שונות... כשכל קבוצה נאבקת בנפרד, למשטרה יש כוח לדכא ולקבור את המאבקים ולמנוע מהצדק לצאת לאור, אבל אם ניאבק ביחד בדרישה לשים סוף לאלימות המשטרתית אנחנו יכולים לנצח".

הוא סיים בקריאה להצטרף למשמרת המחאה המתוכננת להיערך בת״א, ביום שלישי, 31 במאי, נגד גזענות ואלימות משטרתית, בעקבות מקרה התקיפה של אל־קיעאן. את משמרת המחאה מארגנים תנועת 'מאבק סוציאליסטי' ו'פורום הכרה', בתמיכת משפחת סלמסה ומשפחת אבו אל־קיעאן, במטרה לבנות מאבק רחב נגד גזענות ואלימות משטרתית, כחלק מהמאבק במדיניות המייצרת אפליה, עוני ומצוקה.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.