לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
התשובה ללהט״בופוביה
מצעד הגאווה הגדול אי־פעם בירושלים
על רקע ההסתה וההתקפות נגד להט״ב, רבבות השתתפו במצעד הגאווה בירושלים, אחרי הפגנה מרשימה בבאר שבע ומצעד בהיקף חסר תקדים בחיפה
2,193

2,193

שנה לאחר פיגוע הדקירה ההומופובי שבו נרצחה שירה בנקי ז״ל, שבוע לאחר ביטול מצעד הגאווה בבאר שבע ועל רקע שרשרת ביטויי ההסתה האחרונים נגד להט״ב מצד רבנים וגורמי ממסד, למעלה מ־25 אלף בני־אדם הגיעו ביום חמישי שעבר, 21 ביולי, למצעד הגאווה הגדול ביותר שנערך עד היום בירושלים.

הצועדים והצועדות הגיעו מירושלים ומרחבי הארץ במטרה למחות על המשך גילויי האלימות והאפליה נגד להט״ב, וזאת בהמשך להפגנת המחאה שנערכה בבאר שבע במקום המצעד שבוטל ובהמשך למצעד הגאווה בחיפה בסוף יוני ששבר השנה שיא השתתפות.

המצעד בירושלים הצליח למרות התנהלות המשטרה שאילצה את המשתתפים להמתין שעות בתורים ארוכים בחום הכבד כדי להיכנס למחתם האירוע. אותה משטרה, שמנעה מהמצעד בבאר שבע שבוע קודם לכן לעבור דרך מרכז העיר מ"שיקולי ביטחון", אישרה לארגון הימין הקיצוני להב״ה להפגין בסמוך להתכנסות המצעד למרות קריאתו המפורשת של מנהיג הארגון בנצי גופשטיין לעשות "מעשה פנחס", כלומר לפגוע בצועדים.

המצעד ביטא היטב את שינוי המודעות המשמעותי אותו חולל המאבק הלהט״בי בשנים האחרונות. גילויי להט״בופוביה מצד רבנים לקראת המצעד הביאו דווקא לנוכחות ניכרת של דתיות ודתיים שביקשו להביע את התנגדותם להסתה.

חלקים משמעותיים במצעד ביקשו להביע את הזעם הרב על מדיניות הממשלה נגד להט״ב. בהמשך למחאה בבאר שבע ניכר היה שחלק משמעותי מהמשתתפים לא מתכוונים להסתפק בתמיכה סמלית מצד קובעי המדיניות. רבים קראו יחד עם פעילי ופעילות מאבק סוציאליסטי: "צדק חברתי עכשיו — שוויון זכויות ללהט״ב!", "לא רק פעם בשנה — דורשות שוויון במדינה", ו"סמוטריץ', בנט ושקד — נגדכם אני צועד. ליברמן, ביבי, בנט — גם מולכם אני צועדת".

בעצרת שאורגנה בירושלים בעקבות הפיגוע בשנה שעברה הוזמנו לנאום ניר ברקת, רבנים ושאר נציגי ממסד עם רקורד ברור של קידום מדיניות הומופובית. בעוד שעצם נוכחותם הוצגה אז על־ידי המארגנים כהישג משמעותי, אותם גורמים המשיכו למעשה לקדם להט״בופוביה. ברקת עצמו, שלא היסס להסית נגד המצעד השנה, מסרב בתוקף גם לצעדים מוגבלים כגון הקצאת אחד מהמבנים הרבים של העירייה לטובת פעילות 'הבית הפתוח', המספק סיוע ללהט״ב תושבי ירושלים, יהודים ופלסטינים.

הרבבות שנהרו למצעד השנה מוכיחים ששכנוע שכבות רחבות בחברה לא עובר במתן במה לאותם נציגי ממסד הומופובים. להפך, ההתעקשות של להט״ב לצאת נגד מדיניות הממסד, כולל באירוע בבאר שבע, היא שהביאה לתמיכה ולסולידריות חסרי התקדים במצעד.

עליית מדרגה במאבק הלהט״בי בבאר שבע

שבוע לפני קיום המצעד בירושלים, המשטרה בבאר שבע ניסתה לדחוק לרחובות צדדיים את המצעד שהיה אמור להתקיים בעיר. המהלך זכה לגיבוי העירייה בראשות רוביק דנילוביץ' (מפלגת העבודה), וזאת על רקע איומי סיעת ש״ס בפרישה מהקואליציה העירונית אם יתקיים המצעד. גם בג״ץ שימש חותמת גומי לטענות המשטרה לפיהן המצעד מהווה סכנת חיים ופוגע כביכול בחופש התנועה, התעסוקה וברגשות דת. נזכיר שהעירייה מלכתחילה התנגדה לקיום המצעד וסירבה לתקצבו.

ב'בית הגאה' בבאר שבע החליטו שלא לקיים את המצעד במתכונת מצומצמת לפי התכתיבים וקראו לקיים מול העירייה "הפגנת זעם". מעל אלף בני־אדם נענו והגיעו מבאר שבע ומשאר הארץ בהתראה של פחות מיממה! פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי הגיעו להפגנה ודיווחו על מפגן כוח מרשים שביטא היטב את הזעם המוצדק נגד מדיניות העירייה והממשלה. המשתתפות והמשתתפים צעקו בין היתר: "גם בג״ץ, גם עירייה — מנציחים את האפליה", "גם משטרה, גם הממשלה, מעודדים את השנאה" ו"רוביק, רוביק זה נמאס, לא תשים עלינו פס".

תזכורת נוספת ליחס רשויות המדינה ללהט״ב לא איחרה לבוא כשעם סיום ההפגנה שוטר גידף את אמו של אחד המפגינים שהתלוותה אליו כשהיא נושאת שלט עם הכיתוב "הבן שלי הומו — אז מה?". כשהמפגין דרש מהשוטר להזדהות כחוק הוא נעצר. לאחר מעצרו הוא דיווח כי במהלך המעצר סבל מהטרדות ואלימות משטרתית על רקע נטייתו המינית.

יממה קודם לכן עיכבה המשטרה ארבעה פעילי להט״ב בבאר שבע במשך שעות בתואנות מופרכות על כך שהם מהווים "איום ביטחוני". אחד מהם, בן 19, הורחק מהעיר ובזמן ההפגנה נאלץ לשהות אצל דודתו ביישוב סמוך. מפגין אחר הותקף באלימות על־ידי עובר־אורח כשחזר מההפגנה מכיוון שהחזיק בדגל גאווה. שוטרים שנכחו בסמוך לא הגיבו.

גורמי ימין שמרני, המיוצגים ברובם בממשלת נתניהו, לא הסתירו את שביעות רצונם ממאמצי הרשויות למנוע מבאר שבע להצטרף לרשימה המתארכת של היישובים בהם מתקיימים מצעדי גאווה. שר הדתות דוד אזולאי (ש״ס) התבטא בשבחו של רב העיר, אחיו של שר הפנים אריה דרעי, שהצליח "למזער את הנזק" מול "קבוצת חריגים שרוצה מהפכה". יו״ר סיעת 'הבית היהודי' בעיריית באר שבע, גדי מאזוז, בירך על ביטול המצעד שפוגע לדבריו ברגשות התושבים, בחינוך הילדים ובכבוד העיר. הרוח הגבית ללהט״בופוביה חיזקה גם את ח״כ מוטי יוגב (הבית היהודי) שאמר כי "הקהילה הגאה מהווה תופעה לא בריאה לעם ישראל ולאנושות כולה".

אולם דווקא ניסיון הרשויות בבאר שבע להדיר להט״ב מהמרחב הציבורי הביא לאירוע הלהט״בי הגדול ביותר שראתה העיר. הנחישות של מארגני האירוע בבאר שבע להיאבק מול התכתיבים הכשילה את הניסיונות לבודד את אוכלוסיית הלהט״ב בעיר ובמקום זאת בודדה במידה רבה את ההומופובים במשטרה ובעירייה. מאבקים מהסוג הזה הם הדרך להישגים מול המדיניות ההומופובית.

הניסיון הבינלאומי מראה שמאבקי הלהט״ב שהגיעו להישגים המשמעותיים ביותר השכילו לפתח את המאבק כחלק מהמאבק הכללי בחברה נגד ניצול ודיכוי ולמען צדק חברתי. כך למשל, במדינות רבות בעולם קיימת מסורת ארוכת שנים של איגודי עובדים התומכים ומחזקים מאבקי להט״ב (כפי שהוצג בסרט הבריטי "גאווה" משנת 2014). הכרזת ארגון 'כוח לעובדים' על הצטרפותו למצעד הגאווה בירושלים, כמו גם מכתב המחאה של איגוד העובדים הסוציאליים נגד ביטויי ההסתה האחרונים כלפי להט״ב, מהווים דוגמאות חיות לפוטנציאל הקיים גם כאן למאבק רחב של כל אלה הנפגעים ממדיניות ממשלת הימין הקפיטליסטית.

מאבק כזה הוא בדיוק מה שדרוש כעת. כפי שהוכח במצעד הגאווה בירושלים, לא חסרה למאבק כזה תמיכה רחבה. המצעד העוצמתי לא צריך להיות אות הסיום אלא רק ההתחלה למאבק שלא יסתפק בהצהרות חלולות אלא ידרוש מעשים.

אנחנו אומרים:

  • מאבק בלתי מתפשר באפליה החוקית והחברתית על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. ביטול מיידי וגורף של כל צורות האפליה בחוק.
  • קידום הסברה וחינוך לשוויון ללהט״ב בכל בתי הספר, הקמפוסים ומקומות העבודה, כולל ביוזמת ארגוני העובדים והסטודנטים. יישום מדיניות מחמירה נגד בריונות.
  • סוף לאפליית זוגות חד־מיניים בזכויות נישואים והורות ובקבלת שירותים. הכרה מיידית בזכות לרישום נישואים אזרחיים לכל ללא אפליה!
  • מימון ציבורי מלא לכל הטיפולים הרלוונטיים עבור טרנסג׳נדרים/ות. תקצוב מלא מהמדינה לכל מרכזי התמיכה לנוער להט״בי.
  • סולידריות עם כל קבוצה מופלית ולמען שוויון לכל, כולל להט״ב פלסטינים בשטחים. כן למאבק לשלום ונגד הכיבוש. סוף לשימוש הציני של הממשלה בהישגי המאבק הלהט״בי לטיוח הכיבוש.
  • להיאבק נגד ממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו ולמען אלטרנטיבה בדמות מפלגה רחבה של ציבור העובדים והעובדות, שתוביל מאבק לשינוי סוציאליסטי של החברה.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.