לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טרור גזעני וטרור הומופובי
דמעות התנין של ממשלת הימין
פיגוע ההצתה הלאומני בו נרצח התינוק הפלסטיני ליד שכם ופיגוע הדקירה ההומופובי במצעד הגאווה בירושלים מדגישים את הצורך להיאבק בימין הקיצוני ובממשלת הימין של נתניהו
2,319

2,319

ביום שישי לפנות בוקר השליכו מפגעים, ככל הנראה כהניסטים, בקבוקי תבערה לעבר שני בתים ביישוב דומא שמדרום לשכם ובאופן מזוויע הצליחו לשרוף למוות תינוק בן שנה וחצי, עלי דוואבשה ז״ל, ולפצוע באורח אנוש את הוריו ואחיו בן הארבע. המפגעים הותירו מאחור סיסמאות בגרפיטי: "נקמה" ו"יחי המלך המשיח". ערב קודם הצליח מפגע חרדי פנאט, בפעם השנייה בתוך עשור, לדקור משתתפות ומשתתפים במצעד הגאווה במערב ירושלים ולפצוע שישה, בהם נערה שנפצעה אנוש. בסמוך למצעד אירגנו גורמי ימין כהניסטי־פשיסטי מארגון להב״ה הפגנת נגד הומופובית.

הגינויים שהושמעו לשני הפיגועים מצד גורמים בממשלת הימין של נתניהו הם מפגני צביעות. נתניהו לא יאמר הפעם על רצח התינוק בגדה כי "נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן" ולא יכריז הפעם שמי ששולט בשטחים שמהם יצאו המפגעים נושא באחריות. אולם ממשלתו בהחלט נושאת באחריות הראשית לאירועים.

שלטון נתניהו פועל להנצחת הכיבוש ולהעמקת הסכסוך הלאומי. מדיניות זו, שהביאה בקיץ שעבר למרחץ הדמים בו נספו בין הקורבנות גם מאות תינוקות, ילדים ובני־נוער, אחראית מתחילת השנה להרג של מעל 20 תושבים פלסטינים בגדה המערבית — מספר שממשיך לטפס עכשיו שעה שכוחות צבא נשלחים לדכא את המחאה הפלסטינית שהתעוררה בתגובה לפיגוע ההצתה. שני נערים בני 17 נורו למוות (1.8), האחד בסמוך לגדר המערכת בצפון הרצועה והשני בסמוך לביר־זית, מכיוון שלא היו מתנחלים. המתנחלים יודעים היטב שהם אינם מסכנים את חייהם כשהם מתעמתים עם הצבא, בעוד שהתושבים הפלסטינים מודעים לכך שגם הפגנת מחאה בסיסית ביותר נגד הכיבוש עלולה להעמיד את חייהם בסכנה. המשימה העיקרית שלשמה מתוגברים כעת כוחות צבא בגדה המערבית היא אכיפת המשך ה"סדר" של הכיבוש. ממשלת נתניהו הנוכחית ממשיכה לטפח את ההתנחלויות ואת קיני הטרור של הימין הקיצוני. היא מורכבת ממפלגות שככלל אינן מסתירות את סדר־היום הלאומני־גזעני שלהן, וחלקן אף אינן טורחות להסתיר את סדר־היום ההומופובי שלהן.

סדר־יום הומופובי

המשטרה הקימה ועדת בדיקה לתחקור מחדל האבטחה במצעד הגאווה בירושלים. אך הסיפור לא מתחיל ומסתיים במפגע פנאט אחד או בהתנהלות המשטרה ומערכת המשפט, שקיצרה את עונשו של המפגע בשנתיים בתואנות אבסורדיות (התקיפה של אחת הפצועות הוגדרה מחדש כ"רשלנות" במקום "פציעה בנסיבות מחמירות"). הפיגוע ההומופובי בירושלים בוצע מתוך מטרה אידיאולוגית למנוע מצעדי גאווה בעיר ולחזק את ההדרה, האפליה והדיכוי של להט״ב. האם המניעים האידיאולוגיים האלה זרים לחלוטין לגורמים המרכיבים את ממשלת נתניהו? האם הממשלה בכללותה אינה משתפת פעולה במובהק עם המטרות האידיאולוגיות האלו?

שר החינוך, יו״ר 'הבית היהודי' נפתלי בנט, שרק בימים האחרונים התסיס ושלהב פעילי ימין קיצוני בהתנחלות בית־אל, הכריז שיגדיל את תקציב ארגון הנוער הגאה 'איגי'. טוב שהוא חושש לתדמיתו הציבורית, במיוחד לאחר גל המחאה שהתעורר נגד סדר־היום ההומופובי של מפלגתו בתחילת השנה. זה לא ישנה את העובדה שהומופובים גלויים מובילים את אותה מפלגה שנלחמת למען המשך אפליה ודיכוי של להט״ב, נשים ופלסטינים. אך זו לא רק מפלגתו של בנט.

נתניהו ודוברי ממשלות הימין הקפיטליסטיות בשנים האחרונות משתמשים בהישגים של המאבק הלהט״בי כדי להדוף טענות על כך שהם רומסים זכויות דמוקרטיות. במציאות, רק החודש חסמה הממשלה בכנסת הצעות חוק לקידום שוויון בזכויות נישואים. בישראל נמשכת ההסתה, האלימות והאפליה הבלתי משתמעת לשתי פנים על רקע לאום, נטייה מינית וזהות מגדרית. בעקבות המלחמה בקיץ שעבר נחשף גם איך חיל המודיעין הישראלי נהג עד לאחרונה לסחוט הומואים פלסטינים בשטחים כדי לתחזק את הכיבוש.

"תג מחיר"

"תג מחיר" הוא כינוי שחלק מארגוני המתנחלים המציאו בעצמם לטקטיקות של טרור במסגרת מאבקם האידיאולוגי להגן על מפעל ההתנחלויות ועל הדיקטטורה של הכיבוש, ללבות את השסע הלאומי ולהרחיק כל אופק לשלום. הפינוי המזערי של "בתי דריינוף" הריקים בהתנחלות בית־אל השבוע שימש כנראה תירוץ לפיגוע הרצחני ביישוב דומא. פיגועי ההצתה נגד פלסטינים הם תופעה שכיחה בשנים האחרונות, וכך גם הגינויים הרשמיים מצד הממסד הישראלי, אך בפועל קיימת במרבית המקרים של הטרור הכהניסטי מדיניות של העלמת עין. נדיר שפיגועים כאלה מגיעים לכדי כתבי אישום. בד־בבד, ממשלות נתניהו בשנים האחרונות האיצו את הבנייה בהתנחלויות וארגוני המתנחלים כבר קיבלו הבטחה שהממשלה תקדם כעת בנייה של 300 יחידות דיור נוספות בבית־אל עצמה. כספי משלמי המסים מממנים לא רק את ארגון להב״ה (דרך עמותת "חמלה") אלא גם ישיבות כהניסטיות, ארגוני מתנחלים כהניסטיים כמו "ועד מתיישבי שומרון" ורבנים כהניסטים כמו רב המועצה האזורית שומרון, אליקים לבנון, שאחראי בנוסף גם להסתה הומופובית — רק בשבוע שעבר הכריז כי "הומוסקסואליות היא סטייה ומחלה".

הסתה גזענית והומופובית מסוכנת מגיעה כמובן גם מצד גורמים אחרים שאינם נתמכים ישירות על־ידי הממסד, כולל רבנים ושייח׳ים, כמו סגן יו״ר הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השייח׳ כמאל ח׳טיב, שאיחל בחודש שעבר ללהט״ב מגיפת איידס. אותם גורמי ימין דתי מאוחדים ביניהם במחויבות לסדר־יום של דיכוי לציבור העובדים והעניים והצעירים. מדיניות של דיכוי לאומי וליבוי של סכסוך לאומי, ומערכת כלכלית שמייצרת עוני ומצוקה, הן שיוצרות קרקע פורייה לצמיחה של גורמים רקובים כאלה.

מאבק בימין הקיצוני

ראש ה"אופוזיציה" בכנסת, יו״ר 'העבודה' ו'המחנה הציוני' יצחק הרצוג, נזכר לקרוא לטפל בטרור הכהניסטי ביד קשה. לשם כך הוא תומך במעצרים מינהליים והריסת בתים של משפחות המפגעים, כלומר באמצעים האנטי־דמוקרטיים של כליאה ללא משפט ושל ענישה קולקטיבית שמשמשים באופן שרירותי כיום נגד פלסטינים. שלא במקרה הוא לא מפנה את תשומת־הלב לעיקר הבעיה. הרצוג, שישב בממשלות שבנו בהתנחלויות, שתמך בשנה שעברה במרחץ הדמים ברצועת עזה ושהריץ קמפיין בחירות רווי לאומנות ("מכיר את המנטליות הערבית, ראה את הערבים מבעד לכוונת"), לא כולל את סיום הכיבוש וחיסול מפעל ההתנחלויות כחלק מהתשובה שלו לטרור הכהניסטי.

יו״ר 'יש עתיד', ח״כ יאיר לפיד, הגדיר את מבצעי שני הפיגועים כאויב שיש להילחם בו. לפיד הכניס בעצמו לממשלה הקודמת את "אח שלו" בנט, שמילא תפקיד מרכזי בחסימת חקיקה נגד אפליית להט״ב, ויחד איתו הוא עזר לחזק את ההתנחלויות ולהביא לאסון של המלחמה. בימים אלה הוא מוביל הסתה לאומנית דמגוגית נגד ארגון 'שוברים שתיקה' כחלק מציד־המכשפות של מתנגדי הכיבוש.

הרצוג ולפיד אינם מייצגים כל חלופה של ממש לשלטון הימין הגזעני והקפיטליסטי של נתניהו, שהוא הברז הראשי של הימין הקיצוני.

המאבק בלהט״בופוביה חייב להתחבר למאבק בגזענות, בסקסיזם ובימין הקיצוני. מאבק רציני בסכנת הימין הקיצוני על גווניו לא ייתכן ללא מאבק בכיבוש, בהתנחלויות ובממשלת הימין ובהתקפותיה על חירויות דמוקרטיות ועל עובדים ועניים משני צדי השסע הלאומי. הוא יוכל לנצח רק כחלק ממאבק לשינוי פוליטי וחברתי עמוק — מאבק לצדק חברתי, שוויון ושלום — ולמעשה לשינוי סוציאליסטי, שיבטיח חיים בכבוד, ברווחה ובביטחון לכל ללא אפליה.

אירועי המחאה השונים שהתארגנו מיד בעקבות פיגוע הדקירה ההומופובי, ובהמשך אירועי המחאה משני צדי הקו הירוק בעקבות הפיגוע הכהניסטי הרצחני, צריכים להוביל את הדרך הן לבניית מחאה רחבה בישראל נגד גזענות ולהט״בופוביה ונגד הימין הקיצוני והכיבוש, והן לבניית מחאה פלסטינית רחבה בשטחים הכבושים.

להיאבק ולהתארגן

 • להתגייס להצלחת אירועי המחאה בתגובה לפיגוע הלאומני הרצחני ולפיגוע ההומופובי. כן להתגייסות של ארגוני הסטודנטים והעובדים למחאה!
 • לבנות מאבק רחב של יהודים וערבים נגד גזענות, הומופוביה וסקסיזם, ונגד הימין הקיצוני, ההתנחלויות והכיבוש.
 • לארגן מערך הגנה עצמית אל מול איומי הטרור של הימין הקיצוני — תיאום בין ארגונים של אמצעים להגנה על הפגנות, והתארגנות דמוקרטית של תושבים להגנה ביישובים הרלוונטיים.
 • לקדם חלופה לימין הקפיטליסטי והגזעני בישראל: קידום הקמת מפלגה סוציאליסטית של ציבור העובדים, היהודים והערבים, שתלכד ותוביל את המאבק לשלום, לשוויון ולצדק חברתי.

תנועת מאבק סוציאליסטי דורשת:

 • איסור על אפליית להט״ב. לאשר מיידית את התיקון לחוק הפרשנות, כך שכל איסור חוקי על אפליה יחול גם לגבי אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית.
 • סוף לאפליית זוגות חד־מיניים בזכויות נישואים והורות ובקבלת שירותים. חקיקה מיידית להכרה בזכות לרישום נישואים אזרחיים לכל ללא אפליה.
 • להקצות מיידית מימון ציבורי מלא לכל הטיפולים הרלוונטיים עבור טרנסג׳נדרים וטרנסג׳נדריות.
 • להכניס עכשיו תוכנית לימודים מקיפה לבתי הספר — החילוניים, הדתיים והחרדיים, העבריים והערביים — שתחנך נגד להט״בופוביה, גזענות וסקסיזם.
 • להפסיק מיידית כל מימון ציבורי למוסדות המסיתים ללהט״בופוביה, גזענות וסקסיזם. להפריד דת ומדינה.
 • כן לשוויון זכויות, לא לגזענות. סוף לאפליה ולדיכוי הלאומי של הציבור הערבי־פלסטיני בישראל.
 • לא לכליאה ללא משפט — לבטל את מדיניות המעצרים המינהליים. תחת זאת, לפנות לאלתר את כל ה"מאחזים" הלא חוקיים.
 • כן לשלום, סוף לדיקטטורה של הכיבוש וההתנחלויות בשטחים הפלסטיניים.
 • סוף לעוני ולמצוקה הכלכלית. להעלות את המיסוי על הטייקונים! השקעה מסיבית בדיור, בתשתיות, בשירותים חברתיים, במישרות ובשכר מחיה ראוי לכל.
*   תצלום: אקטיבסטילס
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.