הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בזיהום במפרץ חיפה
ראש העיר סולק מהפגנה נגד הרחבת בז״ן
לפי יו״ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, התוכנית להרחבת בז״ן עשויה להתעכב ולהמתין לדיון נוסף
1,769

בהשפעת המאבק בנושא בתקופה האחרונה, הודיע יו״ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אביגדור יצחקי, במהלך ישיבת המועצה היום (שלישי) בירושלים, על האפשרות שיתקיים דיון חוזר בתוכנית להרחבת בתי הזיקוק בחיפה (בז״ן) ולהקמת בית זיקוק חדש במתחם "קרקעות הצפון". התוכנית תועבר לכאורה לבחינת היועץ המשפטי לממשלה ובהתאם לשיקולו אולי תוחזר לדיון נוסף במועצה בהמשך. המועצה לא קיבלה החלטות לגבי התוכנית ובינתיים ככל הנראה לא ניתן יהיה להפיק היתרי בנייה.

אם אכן אישור התוכנית יתעכב, מדובר בהישג ראשוני מסוים במאבק נגד הזיהום במפרץ חיפה, שבעיקר מדגיש כי כדי להצליח להפיל את התוכנית יידרש מאבק רחב יותר.

ביום ראשון בערב (4.9) הפגינו כ־200 בני־אדם בשכונת קריית אליעזר בחיפה במחאה על כך שהממשלה והעירייה אינן נוקטות צעדים דרסטיים לטיפול בזיהום במפרץ ואף ממשיכות לקדם תוכניות להרחבת התעשייה המזהמת. פעילי מאבק סוציאליסטי בחיפה השתתפו בהפגנה, שאורגנה על־ידי ארגון 'מגמה ירוקה' וארגוני סביבה נוספים.

לקראת סוף ההפגנה, המפגינים צעדו מקריית אליעזר אל עבר בית החולים רמב״ם, וזכו בדרך לצפירות הזדהות וקריאות עידוד מתושבי השכונה. אז, בסמוך לבית החולים, הגיע למקום ראש העיר יונה יהב בניסיון להציג עצמו כתומך במאבק.

אלא שאחרי שבמשך תקופה ארוכה זיגזג בהתבטאויותיו בנושא, הבטיח שורה של הבטחות ריקות ובפועל שיתף־פעולה עם קידום התוכניות להרחבת תעשייה המזהמת, הוא התקבל בבוז ובחוסר אמון מצד המפגינים. הקריאות "יונה יהב ראש קטן ואנחנו עם סרטן" ו"יונה יהב תתפטר, הבריאות שווה יותר" הידהדו לאורך כל ההפגנה. המפגינים קראו לעבר יהב שיתפטר והטיחו בו שהוא משתמש בתירוצים כאילו אין לו כוח ויכולת לשנות את ההחלטות. לאחר חילופי דברים קצרים עם מספר מפגינים, יהב נאלץ לעזוב את המקום לקול קריאות שדרשו את התפטרותו.

ההתנהלות של יהב, שר האוצר כחלון ופוליטיקאים קפיטליסטים נוספים עד כה הדגישה את העובדה שבשורה התחתונה הם מקדמים מדיניות שמשרתת את האינטרסים של הטייקונים על חשבון ציבור העובדים והעובדות באזור חיפה — כפי שהשתקף גם מהכותרת שניתנה להפגנה הקודמת שנערכה ב־25 ביולי: "המשפחה שלי או משפחת עופר".

אך הגברת הלחץ — עם עוד הפגנות, אסיפות, פעילויות הסברה ובאופן מכריע גם התגייסות מצד ועדי העובדים — תוכל להביא להתקפלות של פוליטיקאים ממפלגות הממסד, לגרור מהלכים מיידיים להפחתת הזיהום ואף להכריח את העירייה, הממשלה ובעלי המפעלים לסגת מתוכניותיהם.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.