לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הזיהום במפרץ חיפה
די ל"הפרד ומשול" בין עובדי המפעלים למחאה
לעצור את תוכנית הממשלה ובעלי ההון להרחבת מפעלים מזהמים ■ כן להגנה על פרנסת העובדים ועל בריאות הציבור
2,139

2,139

במהלך שנת 2015 התרחשה דליפת ענק של חומרים מסוכנים ומסרטנים בבתי־הזיקוק בחיפה, שבעקבותיה שוחררו לאוויר כמויות של חומרים מסרטנים הגבוהות במאות אחוזים לעומת נתוני הזיהום — הגבוהים מלכתחילה — בשנת 2014.

באחרונה פורסם כי אף שהמשרד להגנת הסביבה קיבל מהנהלות המפעלים את הדיווח על האירוע רק שנה לאחר תחילתו, הוא לא נקט אמצעי ענישה בתגובה, הסתפק בתוכנית של הנהלת בז״ן לטיפול בזיהום ואף נרתם באופן מלא לקידום תוכניות הממשלה להרחבת בתי הזיקוק פי שלושה!

השר הקודם להגנת הסביבה, אבי גבאי, פירסם שבמהלך שנת 2015 נרשמה ירידה של 11% בזיהום האוויר מהתעשייה במפרץ חיפה, ושמאז 2009 נרשמה הפחתה מצטברת של 65% (פליטת חומרים מזהמים אורגניים נדיפים). אף שברמה הארצית נרשמה ירידה מסוימת בפליטות חומרים מזהמים מהמפעלים הגדולים בישראל, יש בהחלט בסיס לחשד שנתוני המשרד מוצגים באופן חד־צדדי וחלקי, בפרט כשמדובר באזור מפרץ חיפה, בהתחשב בנתונים סותרים וחלקיים שהתפרסמו בשנים האחרונות. ההפחתה שנרשמה בשנה שעברה למשל אינה כוללת את העלייה בזיהום מבז״ן.

פסילת דו״ח הביניים

בתחילת אוגוסט, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות פסלו את דו״ח הביניים מהמחקר האפידמיולוגי של אוניברסיטת חיפה, בתואנה שהתגלו "בעיות מתודולוגיות מהותיות". הקביעה אינה סותרת כשלעצמה אף אחת מהטענות המועלות באשר להיקפי הזיהום והתחלואה במפרץ, אך היא מפזרת עוד בלבול ומספקת מסך עשן לגורמים המעוניינים להמשיך לקדם את האינטרסים של בעלי המפעלים בתואנה ש"בעצם אין ממש בעיה".

מדובר במחקר שהממשלה הכריזה בתחילת השנה שהיא תיקח עליו אחריות ותפקח עליו, למעשה כדי לפייס את הכעס הציבורי שהתעורר לאחר שלפי ממצאים ראשונים מהמחקר נרשמו שיעורים חריגים של לידות של תינוקות עם היקפי ראש נמוכים ומשקל נמוך באזורים מזוהמים במיוחד במפרץ חיפה. אך משרדי הממשלה הרלוונטיים לא הסתייגו ולא התערבו בשיטות המחקר עד להגשת המסקנות.

יתרה מכך, ללא קשר לוויכוח על שיטות המחקר הספציפיות במקרה הזה, התמונה העולה לאורך השנים משורה של מחקרים ומהנתונים הסטטיסטיים המצטברים לגבי תחלואה ולגבי פליטות וניטור של חומרים מזהמים לא ממש מותירה מקום לספק שמפרץ חיפה הוא אזור מוכה זיהום. לא צריך מחקר מיוחד למשל כדי לברר האם האוכלוסייה באזור המפרץ נחשפה בדרך זו או אחרת לדליפת הענק של החומרים המזהמים מבז״ן.

אלא שממשלת הימין הקפיטליסטית של נתניהו עסוקה בקידום תוכנית דווקא להרחבת התעשייה המזהמת באזור

אלא שממשלת הימין הקפיטליסטית של נתניהו עסוקה בקידום תוכנית דווקא להרחבת התעשייה המזהמת באזור — תוכנית שתיטיב עם בעלי המפעלים על חשבון בריאות התושבים ועובדי המפעלים עצמם.

לא לזיהום, כן להגנה על פרנסת העובדים

באופן מצער, לפני כשבועיים פורסמה במקומונים באזור מודעה המכריזה כי התעשייה במפרץ וציבור של אלפי עובדים נמצאים תחת מתקפה ציבורית חריפה. המודעה, שעליה חתומים מעל 20 חברי ועדי עובדים וראשי ההסתדרות במרחב חיפה, תומכת בתוכנית להרחבת בז״ן ויוצאת נגד מחאת התושבים "שמוזנת ומלובה בסיסמאות וחצאי אמיתות מצד גורמים בעלי אינטרסים שונים", כלשונה.

יש בסיס לחששות של עובדים במפעלים במפרץ לפרנסתם נוכח התרחיש האפשרי של סגירת מפעלים כתוצאה מהמחאה נגד הזיהום והתחלואה במפרץ. אך הפתרון שמשרת את העובדים הוא לא בהתייצבות לצדם של בעלי המפעלים המזהמים, כפי שעושה ההנהגה המקומית של ההסתדרות, אלא בחבירה למאבק בזיהום.

בעלי ההון והממשלה מנסים ליצור תמונה לפיה לעובדים ולבעלי המפעלים אינטרסים זהים, באמצעות קישור בין הפחתת הזיהום לסגירת מפעלים. אך לבעלי המפעלים אין שום סנטימנטים כלפי בריאות, פרנסת ובטיחות העובדים.

רק בחודש האחרון נהרג עובד בתאונה בבז״ן ושלושה עובדים נוספים נפצעו בשריפה! במאי השנה נפצעו שני עובדים כתוצאה מקצר בארון חשמל, אחד מהם נכווה ב־70% מגופו.

להמחשה, ההנהלות מעסיקות מאות עובדים בהעסקה קבלנית מסוכנת, והתאונות הקטלניות אינן פוסחות גם על עובדים מהמניין. רק בחודש האחרון נהרג עובד בתאונה בבז״ן ושלושה עובדים נוספים נפצעו בשריפה! במאי השנה נפצעו שני עובדים כתוצאה מקצר בארון חשמל, אחד מהם נכווה ב־70% מגופו.

ההנהלות, שפועלות רק לפי שורת הרווח, גם אחראיות לתחלואה גבוהה בקרב עובדים ומשפחותיהם. בנוגע לביטחון תעסוקתי, לפני שנתיים, על רקע ההשקעה בפרויקט הפצחן המימני המזהם, פוטרו 240 מעובדי בז״ן, וזאת לאחר שנים בהן חולקו דיווידנדים של כמיליארד שקל וניתנו משכורות עתק למנהלים הבכירים.

אולם פרנסת העובדים וההגנה על הסביבה לא צריכות להיות מותנות ברווחים של הטייקונים. לכן ההסתדרות צריכה לקדם את סדר היום העצמאי של העובדים: שמירה על מישרות בתנאים טובים המעוגנים בהסכמים קיבוציים, לצד הפחתה דרסטית של הזיהום.

ההתפתחויות האלו מבהירות שאם המאבק נגד הזיהום במפרץ לא יתייחס לחששות של העובדים, הוא צפוי לזרוק אותם היישר לידיהן של ההנהלות המזהמות, בזמן שהעובדים יכולים דווקא להיות "מכפיל כוח" במאבק הזה, דרך התגייסות להפגנות וגם להשבתה של המפעלים.

חשוב שהמאבק יאמץ דרישה להגנה על פרנסת העובדים לצד הדרישות להפחתה דרסטית של הזיהום,

לכן חשוב שהמאבק יאמץ דרישה להגנה על פרנסת העובדים לצד הדרישות להפחתה דרסטית של הזיהום, וידגיש מי הם שני הצדדים במשבר הזה — מצד אחד בעלי המפעלים וההנהלות הנושאים באחריות הישירה לזיהום, ולניצול ולפיטורי עובדים; ומצד שני, עובדים ותושבים שדורשים קיום בכבוד עם אוויר נקי ופרנסה ראויה.

הרחבה של המאבק

בחודשים האחרונים, התרחבות מסוימת של המאבק על רקע הזעם והתסכול של תושבים נוכח משבר הזיהום הפעילה לחץ על הממשלה והעלתה את המודעות הציבורית לנושא, אך היא עדיין לא הספיקה כדי לעצור את תוכנית הממשלה ובעלי המפעלים. אי־אפשר לסמוך על הממשלה או מי משריה שיפתרו את המשבר. גם לפיד, שהביע באחרונה נכונות "ללמוד את העובדות", לא נמצא בצד של התושבים.

גיוס שכבות רחבות יותר להפגנות נוספות ובשאיפה אף צעדים ארגוניים מצד העובדים יוכלו למנוע מבעלי המפעלים והממשלה להמשיך בשלהם. הקריאה להצטרפות עובדי המפעלים למאבק חיונית, שכן הכוח של העבודה המאורגנת — שיכולה לשתק את המפעלים, את מערכת החינוך ומוסדות אסטרטגיים נוספים — הוא הכוח המכריע שמסוגל להביא לסיום המשבר.

כינוס אסיפה ציבורית לדיון, החלטה והתארגנות לצעדים הבאים, שבה ייקחו חלק הארגונים המעורבים במאבק וגם נציגי עובדים, יוכל להיות צעד חשוב לקראת הרחבה והסלמה של המאבק במטרה לנצח.

אנחנו קוראים ל:

  • פרנסה בטוחה — העברה של עובדים להעסקה ישירה וחיסול ההעסקה הקבלנית במפעלים.
  • ביטול תוכניות הרחבת בתי הזיקוק, המתחם הפטרוכימי ונמל הדלקים הפרטי.
  • נקיטת אמצעים דרסטיים להפחתה משמעותית של פליטות המזהמים.
  • פיתוח בר קיימא של האזור תוך יצירת אלפי מישרות ראויות — הסבה של מפעלים מזהמים לתעשיות ירוקות ואנרגיות מתחדשות.
  • ההפרטה נכשלה! — להלאים מחדש את בז״ן. העברת התעשיות והתשתיות המרכזיות במפרץ לבעלות ציבורית, תחת פיקוח וניהול דמוקרטיים של העובדים והציבור הרחב.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.