הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ההופעה של תאמר נפאר
תשובה עוצמתית לסתימת הפיות של מירי רגב
פעילי ליכוד בחיפה ומירי רגב ניסו למנוע את הופעתו של הראפר תאמר נפאר ■ אבל התגייסות של אלפי תושבים עצרה את סתימת הפיות
1,350

ממשלת ההון והתנחלויות בראשות הליכוד מקדמת סתימת פיות כלפי גורמים שמתנגדים להמשך הכיבוש, ההתנחלויות והגזענות, ובמידה מסוימת גם למדיניות הניאו־ליברלית. אך הניסיון של מירי רגב ופעילי ימין בחיפה למנוע את הופעתו של הראפר תאמר נפאר העמיד על הרגליים אלפי תושבים בחיפה שמתנגדים לסתימת פיות ולגזענות — הם הגיעו לגן־האם ביום שלישי, 18.10, כדי למנוע מפעילי ימין לפוצץ את ההופעה של נפאר.

בדרך כלל, "הפסטיבל לתיאטרון קהילתי" מטעם המרכז הקהילתי של שכונת נווה יוסף בחיפה מתקשה לקבל תשומת לב ציבורית. אך ההחלטה להזמין את תאמר נפאר להופעה בערב הפתיחה בגן־האם עוררה עניין ארצי. כשבוע לפני ההופעה הודיע "תא לביא", תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטת חיפה, שבכוונתו למנוע את הופעתו של נפאר, ואיים כי "יפוצץ את האירוע", בהמשך טבעי לרוח סתימת הפיות של הממשלה.

"מהפכה תרבותית"?

שרת התרבות מירי רגב מציגה את עצמה בתור מי שתומכת בפריפריה ונותנת לקולות אחרים, שלא שייכים לאליטה התרבותית, להישמע. אבל היא חשפה את פרצופה האמיתי כשניסתה לבטל את ההופעה של נפאר וגילי יאלו, ראפרים פלסטיני ואתיופי.

רגב הצטרפה להתקפה ושלחה מכתב לעיריית חיפה שבו קראה לביטול ההופעה, בטענה שקרית שנפאר נותן לגיטימציה לטרור. הקולות שרגב מוכנה שיישמעו הם רק קולות שלא מבקרים את מדיניות הכיבוש, ההתנחלויות והגזענות, והיא מנסה באופן ציני לזהות התנגדות לסדר היום עם תמיכה בטרור.

ב־22 בספטמבר 2016 במהלך טקס פרסי אופיר רגב עזבה את האולם מכיוון שנפאר ויוסי צברי ביצעו את השיר "אני לא פוליטי", שבו שולב קטע משיריו של מחמוד דרוויש. היא הסבירה כי "יש לי הרבה כבוד וסבלנות לאחר, אבל אין בי שמץ סבלנות לדרוויש ולכל מי שרוצה לחסל את עמי או מדינתי", טענה דמגוגית לפיה דרוויש או מי שמצטט אותו רוצים לחסל את הישראלים.

כעת רגב סברה כנראה שהדלת פתוחה עבורה לסתום לנפאר את הפה. בהתחלה נראה היה שזה עובד לה. עיריית חיפה חשבה להיכנע ללחצים הפוליטיים של רגב ופעילי הליכוד. אבל בגלל שכבר החלה התארגנות של תושבים ופעילי שמאל שזכתה לתמיכה ברשתות החברתיות בקריאה להתגייס לאפשר לנפאר להופיע, העירייה ניסתה לצאת מהבוץ בכך שהודיעה באופן פחדני כי תחילת ההופעה של נפאר תידחה לשעה 22:00, ולכן נפאר יבטל את השתתפותו. אבל נפאר עצמו הזדרז ופירסם וידאו מהחזרות להופעה ואמר שהיא תתקיים כמתוכנן, ולבסוף העירייה נאלצה לחזור בה ולהודיע כי ההופעה תתקיים במתכונתה המקורית.

פעילי מאבק סוציאליסטי בהופעה

סתימת הפיות נכשלה!

להופעה של נפאר בגן האם הגיעו כמה עשרות פעילי ימין. מלבד פעילי ליכוד, הצטרפו גם פעילי הבית־היהודי ו"הצל" (יואב אליאסי). חברת הכנסת חנין זועבי שהגיעה להופעה הוקפה ע״י פעילי ימין וזכתה לקללות ואיומים. בקללות, צעקות בוז ושריקה במשרוקיות הם ניסו לגרום ל"פיצוץ ההופעה".

אבל מולם התייצבו בגן־האם אלפי אנשים, יהודים וערבים־פלסטינים, ביניהם פעילי מאבק סוציאליסטי, שהריעו ורקדו לצלילי המוזיקה שביצעו נאפר, גילי יאלו ומייסא דאו. פעילי הימין בודדו לחלוטין, וקריאותיהם נבלעו בים קריאות העידוד לנפאר.

בסוף ההופעה התברר כי פעילי הימין נכשלו כישלון חרוץ בניסיון לפגוע בחופש הביטוי. באתר שיחה מקומית דווח כי "כאשר ירד תאמר מהבמה הוא זכה לתשואות אחרונות מהקהל, והסביר שהוא מדבר עברית וערבית כי הוא איש של חיבורים". הזכות לתרבות אשר לא משקפת את עמדת הממשלה ניצחה את סתימת הפיות והגזענות.

הכשלון לסתום את הפה לנפאר הגיע לאחר שבועיים של הסתה לאומנית חריפה מצד ממשלת ההון הגזענית, עם התקפות על ארגון בצל״ם ועל חברי הרשימה המשותפת. אך מול קמפיין סתימת הפיות, תגובת הנגד שהצליחה להבטיח שהמופע יתקיים בחיפה הוכיחה כי התגייסות המונית יכולה לעצור את ההסתה של הממשלה ופעילי הימין הקיצוני.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.