הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
דוח הביטוח הלאומי
מדיניות הממשלה מנציחה את העוני
שיעורי העוני הגבוהים נובעים בין השאר מכך שקצבאות הילדים, הזקנה והאבטלה בארץ הן מהנמוכות במדינות ה־OECD
1,271

ערב אישור התקציב החדש בכנסת הציג הביטוח הלאומי את הדו״ח השנתי שלו על ממדי העוני והפערים החברתיים. לפי הדו״ח 1 מכל 4 ילדים בישראל חי בעוני, אלא שגם זו תמונת מצב חלקית בלבד.

ההגדרה של הביטוח הלאומי לעוני מבוססת על בחינה של הכנסות מבלי לקחת בחשבון את ההבדלים בהוצאה בין משקי הבית השונים הנובעים לדוגמה ממחירי דיור גבוהים בחלק מהאזורים או מהוצאות על טיפולים רפואיים עבור האוכלוסיה המבוגרת. דוח העוני האלטרנטיבי של עמותת לתת מעלה תמונה קשה עוד יותר. לפי דו״ח זה ישנם כמיליון ילדים וכמיליון ושש מאות אלף בגירים שחיים בעוני, כמחציתם עובדים.

בביטוח הלאומי מסבירים כי שיעורי העוני הגבוהים נובעים בין השאר מכך שקצבאות הילדים, הזקנה והאבטלה בארץ הן מהנמוכות במדינות ה־OECD, כשגם הוצאות הממשלה על רווחה ממקמות את ישראל במקום ה־6 מהסוף מבין מדינות הארגון.

בביטוח הלאומי קוראים לממשלה להגדיל בתקציב הקרוב את ההוצאה הציבורית ב־5%. מדובר בהצעה מינימאלית ולא מספקת בעליל לאור הצרכים בשטח לאחר עשורים של קיצוצים, אך ברור שהממשלה הנוכחית לא תיישם אפילו אותה ללא מאבק.

*   מתוך עיתון "המאבק", נובמבר 2016תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.